GłÓWNA | SZTUKA | RYNEK SZTUKI | KULTURA | DESIGN | WYDARZENIA | AKTUALNOŚCI | PODRÓŻE | LOKALNIE | REFLEKSJE |

Poradnik życiowy cz. 1: Jak dbać o zęby i jamę ustną?

18:16:00


Honore Daumier, Dentysta

   Wszyscy doskonale wiemy, że od bólu zęba gorszy jest jedynie ból dwóch zębów. I choć dentystów w kraju mamy sporo, to wizyty u nich ani przyjemne ani tanie. Z tego właśnie powodu postanowiłam w pierwszej odsłonie cyklu "Poradnika życiowego" przedstawić kilka niezbędnych metod, dzięki którym nasze zęby będą zdrowsze i piękniejsze, a tym samym wizyta u rzeźnika zupełnie zbyteczna. Za najbardziej wartościowe uznałam porady przodków, w końcu nie ma nic lepszego niż domowe metody nieomylnych babć i sprawdzonych specjalistów. 

  Okazuje się, że jacy jesteśmy nowocześni tacy głupi. Myjemy zęby pastą, płuczemy Listerinem, ale o proszku to już wszyscy zapomnieli, prawda? No właśnie, a tu się okazuję, że to bardzo skuteczna metoda, która i barwę zębów wybieli i odór nieprzyjemny zlikwiduje.  Wiadomo,  nikt nie chce, aby posądzono go o nieświeży oddech.
    Kiedy już jednak stanie się najgorsze i ząb zacznie dawać o sobie znać, trzeba szybko uśmierzyć ból. Pewnie zawsze w takich sytuacjach bierzecie tabletkę? Ja tabletki bardzo nie lubię, bo nie potrafię ich połykać  i później przez długi czas czuje ją gdzieś w połowie przełyku. Jeśli macie podobnie i nie chcecie nadwyrężać swojego żołądka kolejnym świństwem polecam uniwersalne wręcz pędzlowanie. Zastosowanie tego środka jest bardzo proste: tam gdzie boli, tam pędzlujemy. Boli ząb, pędzlujemy zęby lub dziąsła, boli głowa, pędzlujemy po skroni, kiedy boli... no, wszyscy wiemy o co chodzi.
   Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że zdobycie środka do pędzlowania może przysporzyć trochę problemu. Wtedy, zgodnie z tym co oferuje francuska medycyna warto sięgnąć po środek zdecydowanie bardziej dostępny czyli wódkę. W prawdzie reklama informuje, że to najlepsza jest ta francuska, sądzę jednak, że po prostu nigdy nie mieli okazji spróbować polskiej. Mądrość z dziada pradziada wciąż się sprawdza: wódka znieczula dosłownie wszystko. 

.


   Dbając o higienę zębów warto pamiętać o jej konserwacji. Chwilę się nad tym zastanawiałam, ale w sumie to nie ma w tym nic dziwnego. Konserwujemy auto od korozji, konserwujemy zabytki czemu więc nie konserwować sobie zębów. Krakowskie Laboratorium poleca środek, który "konserwuje i usuwa ból zębów". Czyli to jednak ból będzie konserwowany a nie ząb? W sensie, że będzie trwał dłużej? Ratunku, Pani Koretor!   Może się jednak okazać (czego nikomu nie życzę), że nasze zabiegi pielęgnacyjne niestety nic nie dały a ząb boli i żadne pędzlowanie niestety nie pomaga. Wtedy pozostaje ostateczność, czyli wizyta u dentysty. Już miałam pisać, że bolesna, ale na krakowskim ogłoszeniu z końca XIX wieku oferują znieczulenie na najwyższym poziomie. Może wódką, albo takie zupełnie naturalne, kiedy człowiek mdleje na wieść o tym, że antyseptyka w tamtych czasach nie była jeszcze na najwyższym poziomie... Niemniej, jak już wyrwiecie zęba i chcielibyście mieć nowego, to pamiętajcie, że należy to zrobić tylko i wyłącznie po amerykańsku. To zrozumiałe. Jak już mają wam grzebać w gębie to tylko i wyłącznie na sposób światowy.

Wszystkie reklamy umieszczone w poście zostały zaczerpnięte z Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej w Krakowie i zebrane przez Justynę Myszor.You Might Also Like

0 komentarze

Zostaw komentarz, porozmawiajmy!