W świecie wrażliwych kobiet. Cytaty, które są mi wyjątkowo bliskie

 

Halina Poświatowska

 

Jeśli nie mogę uciec od nieszczęścia,
zawsze mogę się schronić
w nieszczęściu.

/Anna Świrszczyńska/


Powtarzałam to sobie za każdym razem, kiedy życie wydawało mi się być cały czas przeciwko mnie, podkładając mi nogi, popychając w złe strony i podpowiadając niewłaściwy kierunek.  Obecnie jest stabilnie i zupełnie inaczej, obecnie małżeńska miłość i domowe zacisze sprawiło, że czuję się zupełnie nowym, wewnętrznie spokojnym człowiekiem.


                                            ***
 
Trudno jest opisać zmianę, jaką wniosłeś w moje życie.
Jeśli teraz żyję, przedtem byłam jak martwa,
Choć jak kamień nic sobie z tego nie robiłam
Trwając w miejscu zgodnie ze zwyczajem.

/Sylvia Plath/

Mimo to, zawsze w mojej głowie migocze myśl, że to uczucie lęku kiedyś powróci i znowu powywraca mój porządek do góry nogami. Dziwna natura, którą zostałam obdarzona, nie dopuszcza do siebie myśli, że szczęście można przyjąć bez choćby grama strachu. Zawsze coś stoi za uchem i szepce, że równowaga, jaką obserwujemy w przyrodzie, prędzej czy później sprawi, że na nowo przywitam się z bliską i znajomą podłogą.
 
 
Skąd mogłam wiedzieć, czy kiedyś, w przyszłości, w Europie czy gdzie indziej – szklany klosz znowu na mnie nie spadnie, nie nakryje mnie, zniekształcając moje widzenie świata.

/Sylvia Plath/ 
 
Dzień obchodzi się ze mną łaskawie, ale noc bywa bezlitosna. To w jej mrokach skrywają się wszystkie bolączki, smutek i kłębiące się myśli, bombardujące z każdej strony. 
 
 
 

Dopiero późną nocą, przy szczelnie zasłoniętych oknach, gryziemy z bólu ręce, umieramy z miłości.

/Małgorzata Hillar/

 
 
A kiedy przyjdzie jesień, wtedy już nie ucieknę, nie znajdę schronienia, nawet w samej sobie. 
 
 
Czy wszystko pozostanie tak samo, kiedy mnie już nie będzie? Czy książki odwykną od dotyku moich rąk, czy suknie zapomną o zapachu mojego ciała? A ludzie? Przez chwilę będą mówić o mnie, będą dziwić się mojej śmierci – zapomną. Nie łudźmy się, przyjacielu, ludzie pogrzebią nas w pamięci równie szybko, jak pogrzebią w ziemi nasze ciała. Nasz ból, nasza miłość, wszystkie nasze pragnienia odejdą razem z nami i nie zostanie po nich nawet puste miejsce. Na ziemi nie ma pustych miejsc.
 
/Halina Poświatowska/

 

 
 
 

Mogą także Ci się spodobać