GłÓWNA | SZTUKA | RYNEK SZTUKI | KULTURA | DESIGN | WYDARZENIA | AKTUALNOŚCI | PODRÓŻE | LOKALNIE | REFLEKSJE |

Młoda sztuka: Malarstwo Laury La Wasilewskiej

20:36:00

Pablo Picasso

Dzięki malarstwu Laury La Wasilewskiej (ur. 1986), znani i popularni artyści, choć już zmarli, ożyli na nowo na jej świetnych płótnach. Artystka nadała swojej twórczości bardzo ciekawy kierunek - postanowiła portretować tych, którzy zapisali się na kartach historii sztuki XX wieku jako Ci najwięksi i najciekawsi. Podoba mi się szalenie ten pomysł, ta świeżość bijąca z tych dzieł, które niepozbawione są indywidualnego rysu charakteryzującego twórczość malarki. Obecnie artystka pracuje nad projektem "American artist in progress", w ramach którego powstał m.in. świetny obraz przedstawiający Jeana Michela Basquiata, ekstrawaganckiego abstrakcjonisty i prekursora graffiti. 


Yellow Basquiat, 2016

Laura w swoim bogatym dorobku artystycznym ma także ciekawy i unikatowy projekt poświęcony w całości osobie Luciana Freuda, brytyjskiego malarza, wręcz klasyka sztuki XX wieku, który zasłynął ze swoich realistycznych aktów, dalekich od upiększeń i kultu wysportowanego ciała. "Lucian Freud in progress" to 13 prac z różnych okresów życia artysty, inspirowanych unikatowymi fotografiami malarza ze zbiorów National Gallery w Londynie.  


Lucian Freud


Lucian Freud


Lucian Freud


Przeglądając prace artystki natrafiłam również na bardzo dobre rysunki przedstawiające Salvadora Dalego. Przyznajcie, że w formie nadruku na koszulkę są po prostu idealne! 


Salvador Dali


Salvador Dali


Laura, w wyborze swoich modeli kieruje się wewnętrzną potrzebą portretowania tych, którzy w pewien sposób są jej wyjątkowo bliscy. Wybór padł więc m.in. na Pabla Picassa i Fridę Kahlo, ale także na naszą wspaniałą polską poetkę, Wisławę Szymborską. 


Wisława SzymborskaFrida Kahlo

Urzekła mnie zwłaszcza Frida, w tym barwnym wydaniu i z przenikliwym spojrzeniem, doskonale oddanym i przeniesionym na płótno. Doceniam talent Laury i bardzo ciekawi mnie dalszy wybór tematyki, kiedy już okaże się, że portretowy etap w jej życiu wygasł i pojawi się jakiś nowy, interesujący projekt. A kto wie, może Laura nie zrezygnuje nigdy z człowieka, z przyjemności, jaką niewątpliwie daje jej obcowanie z portretem, z przenoszeniem rysów, ale też charakterów prosto na płótno.  Blue Picasso, 2016

Laura La Wasielewska

Kibicuję mocno Laurze, która oprócz malarstwa, zajmuje się także rysunkiem, ilustracją, designem i krytyką sztuki. Pomimo młodego wieku, jej udział w wystawach, aukcjach i projektach artystycznych jest naprawdę imponujący, co doskonale wróży rozwojowi jej  dalszej kariery. Czekamy na więcej!

Więcej pracy Laury możecie zobaczyć na jej stronie dostępnej tutajPrace artystki w galerii sztuki Quadrilion S.A w WarszawieYou Might Also Like

0 komentarze

Zostaw komentarz, porozmawiajmy!