GłÓWNA | SZTUKA | RYNEK SZTUKI | KULTURA | DESIGN | WYDARZENIA | AKTUALNOŚCI | PODRÓŻE | LOKALNIE | REFLEKSJE |

Kadry filmowe zainspirowane sztuką, cz. 1

16:04:00


Filmów o sztuce i artystach powstało bardzo dużo, jest jednak również wiele takich, które ze świata sztuki czerpią tylko częściowo, nawiązując do kompozycji dzieł malarskich, ich kolorystyki czy charakterystycznych detali i elementów. Z racji, że wyłapywanie tego typu analogii sprawia mi wielką frajdę, zebrałam dziś kilka ciekawych przykładów, które stanowią jedynie nikły ułamek tego, co można w filmach odnaleźć. 


1. Film "Gorączka"/ "Pacyfik" Alex Colville

Oglądając słynną "Gorączkę" (reż. Michael Mann) zerwałam się pewnego dnia z kanapy na widok kadru z pistoletem na pierwszym planie i mężczyzną w tle. Przecież już to gdzieś widziałam, znam doskonale tę nieprzypadkową kompozycję z obrazu Alexa Colville'a, pt. "Pacyfik". Świetne jest to malarstwo, powiedzielibyśmy hopperowskie, ze swoim upodobaniem do spokojnej, wyciszonej kompozycji i budowania atmosfery melancholii i niepokoju. Tak, będzie szerszy wpis o tym artyście, bo naprawdę warto. Alex Colville, "Pacyfik", 1967
kadr z filmu "Gorączka", reż. Michael Mann, 1995

2. Film "Powrót"/ "Opłakiwanie zmarłego Chrystusa" Andrea Mantegna

Jeden z piękniejszych kadrów jaki udało mi się wyłapać podczas seansu filmowego. Scena z odpoczywającym ojcem, bohaterem świetnego filmu "Powrót" w reżyserii Andrieja Zwiagincewa niemal w każdym fragmencie nawiązuje do słynnego renesansowego obrazu pt. "Opłakiwanie zmarłego Chrystusa" Andrea Mantegni. Nie ma mowy o przypadku, nawet drapowanie materiału jest tutaj dokładnie odwzorowane. Wspaniała scena, podobnie jak cały film wybitnego Rosjanina. Andrea Mantegna, "Opłakiwanie zmarłego Chrystusa", 1480
kadr z filmu "Powrót" reż. Andriej Zwiagincew, 20033. Film "Psychoza"/ "Dom przy torach" Edward Hopper

Analizując kiedyś obraz "Dom przy torach" mojego ukochanego Hoppera, zdałam sobie sprawę, że ten dom, to ja już kiedyś widziałam, i to nie byle gdzie, a w filmie Alfreda Hitchcocka. Kto widział jego kultową "Psychozę" ten zapewne ma przed oczyma hotel, wyglądający bardzo podobnie jak budynek uwieczniony na płótnie. Reżyser doceniał mocno sposób budowania napięcia w dziełach Hoppera, inspiracja ta w żaden sposób nie powinna więc dziwić. 


Edward Hopper, "Dom przy torach", 1925

kadr z filmu "Psychoza", reż. Alfred Hitchcock, 1960

4. Film "Melancholia"/  "Ofelia" John Everett Millais

Słynny obraz jednego z prerafaelitów pt. "Ofelia" momentalnie przywodzi na myśl scenę z "Melancholii" Larsa von Triera, w której główna bohaterka, niczym szekspirowska Ofelia unosi się na wodzie w otoczeniu zielonych roślin i kwiatów. Z obrazem tym mam także skojarzenie związane z teledyskiem do piosenki "Where The Wild Roses Grow" Kylie Minogue, choć myślę, że teledyski i pojawiająca się w nich sztuka otrzymają swoją osobną szansę w kolejnym poście. 


John Everett Millais, "Ofelia", 1851-1852


kadr z filmu "Melancholia", reż. Lars von Trier, 2011


5. Film "Avatar"/ "Zamek w Pirenejach" Rene Magritte

Latające wyspy z Avatara to dla mnie bardzo wyraźna inspiracja pracą "Zamek w Pirenejach" Rene Magritte'a. No bo z czego czerpać pomysły na film sci-fi, jeśli nie z dorobku surrealistów? 


Rene Magritte, "Zamek w Pirenejach", 1959


kadr z filmu "Avatar", reż. James Cameron, 2009

6. Film "Django" /"Blue Boy" Thomas Gainsborough

W tym ostatnim już przykładzie wątpliwości nie ma w zasadzie żadnych - Tarantino w "Django" zaczerpnął z dorobku malarstwa angielskiego, a dokładnie z portretu "Błękitnego chłopca" autorstwa Thomasa Gainsborougha. Trzeba przyznać, że efekt jest dość groteskowy, ale przecież dokładnie o to chodziło. 


Thomas Gainsborough, "Blue Boy", 1770

kadr z filmu "Django", reż. Quentin Tarantino, 2012


Podoba się Wam taka tematyka postów? W części drugiej wezmę pod lupę dzieła sztuki, które zdobią filmowe ściany.  Stay tunned!


You Might Also Like

0 komentarze

Zostaw komentarz, porozmawiajmy!