Poranki chłodne, liście na drzewach żółte, a tu nadal nie ma kwartalnego, subiektywnego zbioru najciekawszych wystaw jesiennych, które czekają na Was w polskich muzeach! Czas to zmienić, szczególnie, że tegoroczna jesień obfituje w naprawdę ciekawe, dobrze rokujące wydarzenia. Pozostaje tylko jedno zasadnicze pytanie: kiedy znaleźć czas, żeby to wszystko zobaczyć? Życzę sobie i Wam wspaniałych zachwytów artystycznych i spokojniejszych momentów, idealnych do spotkań ze sztuką. Bawcie się pięknie i dajcie znać co już udało się Wam zobaczyć, a co przykuło najbardziej Waszą uwagę.
Kraków
Muzeum Krakowa
Siłaczki
26 października 2024 r. – 16 marca 2025 r.
więcej o wystawie: tutaj
„Siłaczki” to wystawa poświęcona wybranym, wyjątkowym mieszkankom Krakowa od czasów średniowiecznych po współczesność. Ekspozycja ilustruje przemiany społeczne, polityczne, obyczajowe i kulturalne, które miały znaczenie dla emancypacji kobiet i ich dążeń do stania się pełnoprawnymi obywatelkami realizującymi swoje marzenia i pomagającymi innym uwierzyć w siebie. Tytułowe siłaczki odgrywały bardzo ważne role życiu społecznym, artystycznym i politycznym w przestrzeni miasta, lokalnej społeczności, a także w kontekście wydarzeń politycznych i społecznych dotykających bezpośrednio i pośrednio Krakowa w różnych epokach historycznych i współcześnie.
(mat. prasowe)
Międzynarodowe Centrum Kultury
Socmodernizm. Architektura w Europie Środkowej czasu zimnej wojny
3 października 2024 r. – 19 stycznia 2025 r.
więcej o wystawie: tutaj
Wystawa stanowi pierwszą panoramiczną prezentację powojennego dorobku architektonicznego naszej części kontynentu i proponuje nowe, świeże spojrzenie na architekturę socjalistyczną. Jest owocem współpracy MCK z czołowymi instytucjami architektonicznymi regionu. Ekspozycja prezentuje niemal 400 obiektów z kilkunastu państw Europy Środkowej, od Estonii po Macedonię, od Tallina po Skopje, przez Berlin, Pragę, Bratysławę, Wilno, Kijów, Budapeszt, Lublanę, Zagrzeb, Sarajewo, Belgrad i Bukareszt. To nie tylko budowle użyteczności publicznej, teatry, muzea i hale sportowe, drapacze chmur i domy towarowe ale też socjalistyczne domy kolektywne, ultranowoczesne kołchozy, pałace ślubów i domy pożegnań.
(mat. prasowe)
Muzeum Narodowe w Krakowie
Oddział: MNK Czapscy
Kapiści. Sto lat!
11 października 2024 r. – 6 kwietnia 2025 r.
Więcej o wystawie: tutaj
Muzeum Narodowe w Krakowie świętuje setną rocznicę powstania jednej z najważniejszych XX-wiecznych grup artystycznych w Polsce. Komitet Paryski, którego członków zwano później kapistami (od skrótu KP), został zawiązany w 1923 roku przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie ze względów praktycznych. Ich celem były paromiesięczne studia malarstwa w Paryżu, pod artystyczną opieką ich profesora – Józefa Pankiewicza. Zasadniczym zagadnieniem był dla nich kolor, co możemy obserwować na przykładzie zebranych przeszło trzydziestu prac, prezentujących głównie wczesny okres twórczości kapistów.
(mat. prasowe)
Zamek Królewski na Wawelu
Niech żyje Król!
21 września 2024 – 9 lutego 2025 r.
Więcej o wystawie tutaj:
Wystawa jest wyjątkową okazją do podziwiania w historycznych wnętrzach krakowskiego zamku niemal wszystkich pamiątek zachowanych po koronacjach Augusta II Mocnego (1697) oraz Augusta III i jego żony Marii Józefy (1734), dwóch ostatnich tego typu uroczystościach, które miały miejsca na Wawelu. Ekspozycję przygotowywano we współpracy z Państwowymi Zbiorami Sztuki w Dreźnie (Staatliche Kunstsammlungen Dresden) i Muzeum Narodowym w Warszawie.
(mat. prasowe)
Konstancin- Jeziorna
Villa la Fleur w Konstancinie-Jeziornie
Kisling. Lśnienie Montparnasse’u
21 września 2024 – 31 stycznia 2025 r.
Więcej informacji o wystawie tutaj:
Wystawa „Kisling. Lśnienie Montparnasse’u” poświęcona jest pochodzącemu z Krakowa Mojżeszowi Kislingowi – legendzie środowiska Szkoły Paryskiej i zarazem jednemu z najbardziej znanych malarzy paryskiego Montparnasse’u 1. poł. XX wieku. Na największej, jak dotąd, monograficznej wystawie tego artysty można obejrzeć zarówno jego bardzo wczesne prace, jak i te późniejsze, tworzone w Stanach Zjednoczonych i powojennej Francji – w sumie przeszło 150 dzieł sztuki.
(mat. prasowe)
Lublin
Muzeum Narodowe w Lublinie
Mówi obraz
do 31 grudnia 2024 r.
Więcej informacji tutaj:
Ta sensoryczna wystawa zaciekawi zarówno młodszych jak i starszych gości zwiedzających lubelski zamek. Na gości czekają interaktywne instalacje inspirowane muzealnymi dziełami sztuki, które będą oddziaływać na zmysły dotyku, wzroku, słuchu i węchu. Punktem wyjścia do przygotowania wystawy stały się dzieła sztuki na co dzień nieudostępniane zwiedzającym. Na ekspozycji znajdują się prace reprezentujące różne techniki i style, XVIII-wieczne martwe natury i XIX-wieczne pejzaże, dzieła twórców ludowych i mistrzów sztuki współczesnej. Więcej o tej świetnej wystawie przeczytacie tutaj.
Łódź
Muzeum Miasta w Łodzi
Józef Hecht. Artystyczne żywioły
22 czerwca – 15 grudnia 2024 r.
Więcej informacji o wystawie tutaj:
Wystawa przypomina twórczość ciekawego łódzkiego artysty i podróżnika Józefa Hechta (1891-1951). Muzeum Miasto Łodzi prezentuje przeszło 60 prac – mowa o malarstwie, rzeźbie, grafice i ilustracji. Sylwetka i sztuka Hechta ukazane są poprzez jego pasję do podróży, fascynację światem natury w najrozmaitszych jej formach i przejawach oraz zamiłowanie do miedziorytu, któremu artysta poświęcał całą swą energię.
(mat. prasowe)
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje
9 czerwca 2024 – 27 lipca 2025
Więcej informacji tutaj:
Wyjątkowa, pierwsza w historii retrospektywna wystawa poświęcona polskiemu projektantowi mody Arkadiusowi (ur. 1969), prezentująca jego niezwykłe kolekcje, które z powodzeniem można okrzyknąć mianem dzieł sztuki. Projektant jako jeden z nielicznych Polaków zapisał się w dziejach europejskiej mody. Projekty zebrane na ekspozycji robią bardzo duże wrażenie.
Radom
Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu
Jacek Malczewski. Konteksty
20 września 2024 r. – 5 stycznia 2025 r.
Więcej o wystawie: tutaj:
Impulsem do zorganizowania wystawy w 2024 roku jest 170. rocznica urodzin patrona radomskiego muzeum. Na ekspozycji zaprezentowano prace Jacka Malczewskiego oraz wielu innych artystów, z którymi łączyły go relacje mistrz-uczeń czy stosunki koleżeńskie, ale też tych, których twórczość mogła mieć wpływ na jego malarstwo. Tytułowy kontekst stanowią prace artystek i artystów takich jak m.in. Jan Matejko, Maurycy Gottlieb, Witold Pruszkowski czy Olga Boznańska.
(mat. prasowe)
Warszawa
Muzeum Narodowe w Warszawie
Józef Chełmoński
27 września 2024 r. – 26 stycznia 2025 r.
Więcej o wystawie: tutaj:
Duża, monograficzna wystawa prac Józefa Chełmońskiego wieńczy wieloletni projekt badawczy poświęcony życiu i twórczości tego czołowego przedstawiciela realizmu w malarstwie polskim. W Warszawskim muzeum zebrano ponad 100 dzieł z kolekcji muzealnych oraz prywatnych, których prezentacja została ułożona tematycznie: ukazuje artystę jako kronikarza codziennego życia wsi, miłośnika koni, a także uważnego obserwatora natury, dostrzegającego także jej duchowy wymiar. Po zakończeniu warszawskiej ekspozycji, kolejne odsłony wystawy zagoszczą w Muzeum Narodowym w Poznaniu i w Muzeum Narodowym w Krakowie – obie te instytucje wraz z MNW brały udział w projekcie badawczym.
(mat. prasowe)
Dom Spotkań z Historią
Ty i Ja. Lajfstajlowy magazyn z Peerelu
27 września 2025 r. – 16 marca 2025 r.
Więcej o wystawie: tutaj
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
Kolekcjonerka. Teresa Szwedkowicz (1930-2001)
17 września 2024 r. – 25 lutego 2025 r.
Więcej o wystawie: tutaj
Wystawa prezentuje niezwykłą kolekcję i inicjatywę Teresy Szwedkowicz (1930-2001), nauczycielki wychowania plastycznego i technicznego w liceum ogólnokształcącym w Opocznie, miłośniczki rodzinnego regionu. Szwedkowicz przez ponad 40 lat tworzyła kolekcję stroju opoczyńskiego i haftu, a także zbierała fotografie związane z obrzędami rodzinnymi. Tytułowa kolekcjonerka nie tylko gromadziła przedmioty, ale też systematyzowała je i opracowywała, tworząc katalogi i pisząc artykuły. Jej działalność jest przykładem kolekcjonerstwa prywatnego: emocjonalnego, nierozerwalnie związanego zarówno z przedmiotem kolekcji, jak i jej opiekunem.
(mat. prasowe)
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
Świat nierealny, lecz poznawalny. Malarstwo Magdaleny Shummer
19 kwietnia – 31 grudnia 2024 r.
Więcej o wystawie tutaj:
Wystawa prezentuje twórczość niezwykle interesującej artystki intuicyjnej Magdalenie Shummer-Fangor (ur. 1930). Jej poetyckie prace malarskie wyróżnia duża dbałość o detal, wrażliwość kolorystyczna oraz umiłowanie fauny i flory. Zbiory Państwowego Muzeum Etnograficznego zostały na wystawie uzupełnione o obrazy z kolekcji artystki, prywatnych właścicieli oraz z galerii Kolonia Artystyczna w Piasecznie. Zdecydowanie warto zanurzyć się w tym beztroskim malarstwie!
Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie
(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata
17 maja – 16 grudnia 2024
Więcej informacji o wystawie tutaj:
Wystawa opowiada historię Majera Kirszenblata (1916-2009) – malarza intuicyjnego żydowskiego pochodzenia, który w latach 90. XX wieku postanowił utrwalać swoje dziecięce i młodzieńcze wspomnienia na płótnach. Miasteczkiem, do którego Majer powracał w swoich myślach i obrazach był Opatów, zamieszkiwany przed wojną przez Polaków i Żydów. Ekspozycja pozwala na malarskie spotkanie ze światem, którego już nie ma oraz skłania do głębokiej refleksji nad ratowaniem wszelkich historycznych śladów, które bezpowrotnie znikają. Bardzo przejmująca wystawa.
Wrocław
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Oddział: Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu
Obłęd. Przypadek Mariana Henela – lubieżnika z Branic
5 października 2024 r.- 16 lutego 2025 r.
Więcej o wystawie: tutaj
Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu zaprasza na pierwszą publiczną prezentacja gobelinów, fotografii i rysunków o tematyce erotycznej i psychopatologicznej, stworzonych przez artystę samouka, wieloletniego pacjenta Szpitala dla Psychicznie i Nerwowo Chorych w Branicach Mariana Henela (1926–1993). Artysta to postać wieloznaczna, skrajnie kontrowersyjna i mroczna. Jednak jego dzieła powstałe w czasie prowadzonej arteterapii dzisiaj uznawane są za jedne z najwybitniejszych w skali światowej przykładów tzw. art brut, czyli sztuki marginesu i ludzi wykluczonych.
(mat. prasowe)
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Wielka czwórka. Ceramiczna rzeźba kameralna PRL-u
15 października 2024 – 23 lutego 2025 r.
Więcej o wystawie tutaj:
Wystawa poświęcona jest czwórce utalentowanych twórców i twórczyni zajmujących się projektowaniem nowych wzorów rzeźby kameralnej, mających na celu wsparcie produkcji w państwowych fabrykach porcelany. Mowa o Hannie Orthwein, Lubomirze Tomaszewskim, Mieczysławie Naruszewiczu i Henryku Jędrasiaku, których porcelanowe figurki projektowane w latach 50. i 60. XX wieku otrzymały miano kultowych. Prezentowane prace pochodzą z kolekcji kolekcjonera Tomasza Dziewickiego, a uzupełniają je obiekty muzealne.