GłÓWNA | SZTUKA | RYNEK SZTUKI | KULTURA | DESIGN | WYDARZENIA | AKTUALNOŚCI | PODRÓŻE | LOKALNIE | REFLEKSJE |

10 nasłynniejszych selfie w malarstwie zagranicznym

14:27:00


Wyobraźcie sobie świat bez selfie, bez aparatów, telefonów i wszystkich innych możliwości zarejestrowania swojego pięknego wizerunku. Beznadzieja, no nie? W takiej sytuacji pozostaje jedynie ktoś, kto potrafiłby strzelić nam portret w inny sposób. Nie mamy wyjścia moi drodzy, musimy się udać do malarza, musimy się pofatygować parę godzin albo dni na krześle, nudzić się niemiłosiernie, aż tyłek nam całkiem zdrętwieje a później tachać ze sobą obraz do domu i powiesić sobie na ścianie, może w salonie albo jadalni, najlepiej tam, gdzie cała rodzina będzie mogła podziwiać naszą miejmy nadzieję, podobiznę. O ile zapłaciliśmy słono i wybraliśmy wystarczająco utalentowanego malarza, to całkiem spora szansa, że nie dostalibyśmy zawału na widok samych siebie.

Co innego malarze, bowiem w życiu niemal każdego z nich przychodził taki moment, kiedy decydowali się na wyrobienie ręki w autoportrecie. Było to możliwe w zasadzie od momentu, gdy w ich domach i pracowniach pojawiło się coraz to popularniejsze lustro. Trzaskali więc sobie selfie malarskie, o, tu w  ładnym płaszczu, tu nowej fryzurze, tu znowu bez ucha. Znacie je? Zaraz się okaże, bo wybrałam dla was chronologicznie te 10 najpopularniejszych. 1. Jan van Eyck, Mężczyzna w Turbanie, 1433 (XV wiek i mamy takie piękne selfie!)


www.wikiart.org


2. Jan van Eyck, Małżeństwo Arnolfinich, 1434

www.wikiart.org


Detal: Jest to prawdopodobnie pierwsze w historii selfie w lustrze. Niderlandzcy malarze bardzo lubili takie detale i często wykorzystywali w pracach odbicia w lustrze czy soczewce, to jednak należy do zdecydowanie najpopularniejszych.  www.wikiart.org


3. Rafael Santi, Autoportret, 1483


www.wikiart.com4. Albrech Durer, Autoportret, 1500www.wikiart.org5. Parmigianino, Autoportret w wypukłym zwierciadle, ok. 1524 (Manierystyczny klasyk czyli selfie w lustrze)


www.wikiart.org
6. Rembrandt van Rijn, Autoportret, pomiędzy 1665 a 1669 (Rembrandt zasługuje na miano mistrza selfie, zostawił ich po sobie kilkadziesiąt).www.wikiart.org


7. Gustave Courbet, Autoportret, 1844 (wahałam się, czy nie dać tu jego Autoportretu z psem, ale ten jest taki fascynujący!)


www.wikiart.org


8. Vincent van Gogh, Autoportret, 1889 (Znamy go doskonale również w wersji bez ucha)


www.wikiart.org


9. Pablo Picasso, Autoportret, 1907


www.wikiart.org


10. Frida Kahlo, Autoportret z naszyjnikiem z kolców i kolibrem, 1940 (Bezapelacyjna mistrzyni selfie).


www.wikiart.org


To co, może następnym razem zamiast smartfona weźmiecie do ręki ołówek i spróbujecie swoich sił na wzór powyższych arcydzieł? :)


You Might Also Like

0 komentarze

Zostaw komentarz, porozmawiajmy!