Niemy świadek Powstania 44′. Prudential

28 sierpnia 1944, moment bombardowania Prudentiala
Symbol nowoczesnej Warszawy runął 28 sierpnia 1944 roku. Zdjęcie, które uwieczniło ten moment przeszło już chyba do historii. Dziś, w rocznicę 2 dnia Powstania pomyślałam również o wspaniałej architekturze, która zniknęła z powierzchni ziemi zamieniając się w pył. I o tym, że na szczęście są takie miejsca, które pamiętają i o tej pamięci powinny przypominać. To również bardzo ważna rola sztuki, świadczyć o tym, co minęło oraz łączyć teraźniejszość z przeszłością. 
Gmach Towarzystwa Ubezpieczeń Prudential w budowie, 1932, fot. NAC

 

Prudential jako gmach angielskiego Towarzystwa Ubezpieczeń powstał w latach 1931-33 reprezentując piękny okres w sztuce zwany art deco. Jego wysokość 66 m czyniła go największym, jak na owe czasy, budynkiem w Polsce i drugim w Europie. W sierpniu 1944 roku podczas Powstania Warszawskiego został mocno ostrzelany i zbombardowany niemieckim pociskiem moździerzowym o masie 2 ton. Co ciekawe, budynek nie runął, uderzenie odchyliło go jednak bardzo znacząco od pionu. Przetrwała jego stalowa konstrukcja, która jeszcze przez długi czas po wojnie była niemym świadkiem i symbolem zniszczeń. 

 

Stan budynku po uderzeniu w 1944 roku, fot. NAC

 

W latach 1950-53 Prudential został odbudowany w stylu socrealizmu. Zatarła się więc jego pierwotna bryła oraz, co ważniejsze, jego przedwojenny duch. Na szczęście w obecnej chwili trawa jego remont, który ma przywrócić mu wygląd z lat 30. XX wieku, także we wnętrzach. Nie wiadomo, kiedy prace dobiegną końca, jest jednak nadzieja, że niebawem Warszawa i cała Polska ujrzy ten ważny symbol w pełnej, odbudowanej krasie.

 

  Popis cyrkowy Irmgard Mayer nad ulicą szpitalną w Warszawie, 
  w tle budynek Prudentialu, fot. NAC.

 

Mogą także Ci się spodobać