Największa retrospektywna wystawa Boscha już od 13 lutego w Holandii

 

H. Bosch, Wóz z sianem, część środkowa 
 
W tym roku przypada 500 rocznica śmierci Hieronima Boscha. Ostatnio często o nim wspominam, ale okazuje się, że słusznie, ponieważ w w Holandii obecny rok jest rokiem właśnie tego wspaniałego artysty. Z tej okazji, w tym kraju organizowane będzie wydarzenie, na myśl o którym dostaję gęsiej skórki – retrospektywna wystawa jego prac, największa z dotychczasowych. Wystawa odbędzie się w s-Hertogenbosch, mieście, z którym malarz związany był przez całe życie.  

Od 13 lutego w muzeum Het Noordbrabants będzie można oglądać około kilkadziesiąt prac malarskich i rysunkowych Boscha, w tym również tryptyki i nastawy ołtarzowe! Wszystkie te bezcenne zabytki zostaną na te okazję zebrane ze wszystkich instytucji muzealnych na całym świecie. Wiecie co to oznacza? Że nie wybaczę sobie, jeśli taką okazję zaprzepaszczę i nie zobaczę tej strasznej warzęchy na żywo. A, bo wy jeszcze nie wiecie. 

 

H. Bosch, Ogród ziemskich rozkoszy, detal skrzydła lewego

 

 

Ten dziobak to jednak nie dziobak, tylko warzęcha. Jedna z czytelniczek słusznie zwróciła uwagę, że Bosch bardzo wiernie odtwarzał gatunki różnych zwierząt, tak, że bez problemu można je rozpoznać. Przyznam się, że do tego momentu nie znałam żadnej warzęchy, ale po samej już nazwie stwierdzam, że słusznie znalazła się po tej piekielnej stronie tryptyku.

 

Warzęcha. Brrr.
 

Hieronim Bosch. „Vision of genius”
13 luty – 8 maj 2016
Het Noordbrabants Muzeum, Holandia
 

Mogą także Ci się spodobać