Minerva poleca: Polska Poetów i malarzy

Jan Stanisławski, Obłok nad Dnieprem, 1903

 

Na lekcjach historii w liceum nauczyciel zawsze dwoił się i troił, żeby przekazać nam, tumanom, choć cząstkę wiedzy, do której było nam niestety zawsze nie po drodze. Papierki latały, bułki się jadły, gęby się śmiały a historia była jedynie nieznośnym wkuwaniem dat i nazwisk, tylko po to, aby zapomnieć je tuż po zakończeniu sprawdzianu. Z perspektywy czasu myślę, że zarówno pan nauczyciel nie posiadał daru przekazywania informacji, ani ja, nie czułam żadnej wewnętrznej potrzeby, żeby tę wiedzę posiąść.

Ferdynand Ruszyc, Stary dom, 1903


Dopiero teraz, kiedy nikt nie każe pochylać mi się nad nudnym podręcznikiem, sama z chęcią sięgam do książek. Już nie z przymusu, ale z wielkiej potrzeby nadrobienia wszystkich zaległości, które ciągle każą mi się gdzieś w duchu bardzo wstydzić  i przypominają, że powinnam wiedzieć o wiele więcej, niż wiem. Na szczęście trafiłam na piękną książkę, w której znalazłam dwie najważniejsze rzeczy: łatwo przekazaną wiedzę, której mi brakowało, oraz dzieła sztuki, które jak wiecie doskonale, kocham w życiu najbardziej.

Stanisław Masłowski, Wschód księżyca, 1884


„Polska Poetów i malarzy” to niezwykły album poruszający najważniejsze tematy i motywy poezji polskiej XIX wieku. To historyczna opowieść o poetach i malarzach, którym przyszło żyć w ciężkich czasach narodowej niewoli, kiedy to Polacy nieustannie musieli walczyć o ojczyznę, o narodową tożsamość i najwyższe wartości. To chyba najciekawsza lekcja historii na jaką się natknęłam, lekcja przez pryzmat wierszy i dzieł, które jak nic innego potrafią rozczulić i pozwalają z empatią wczuć się w losy zarówno ich autorów jak i bohaterów. 

 

 

Artur Grottger, Obraz symboliczny Polski, 1862

 

 

Autorem tekstu w książce jest prof. Franciszek Ziejka, wybitny znawca literatury oraz historii polskiej. Poddaje on analizie pojawiającą się w tekście poezję, rozkłada na czynniki pierwsze, pozwala zrozumieć, kto i dlaczego, i robi to w sposób niezwykle angażujący. Niezwykle wartościowa treść merytoryczna zilustrowana została w albumie wspaniałymi dziełami malarstwa polskiego, starannie dobranymi tematycznie do omawianych zagadnień. Przyznam, że wiele z tych obrazów zobaczyłam w albumie po raz pierwszy i każda kolejna strona pozwalała odkryć nowe, poruszające dzieło.

„Polska Petów i malarzy” to piękny album, który warto i trzeba mieć w domowej biblioteczce, zarówno jako zbiór wyjątkowej poezji, doskonałej sztuki, ale także jako ważne świadectwo tego, w jakim trudzie i poświęceniu kształtowała się nasza Ojczyzna.Franciszek Ziejka 
„Polska poetów i malarzy”
Wydawnictwo BOSZ
liczba stron: 480

cena: 99 zł


 
 
 
 

 

 

Mogą także Ci się spodobać