Minerva poleca: 'Samochody, motocykle…', czyli magia starych fotografii

 

 Kiedy coś z niewiadomych przyczyn gniecie mnie w środku, otwieram stary rodzinny album i przeglądam poniszczone, czarno-białe fotografie. Myślę, że to właśnie dlatego tak mocno zaangażowałam się w kolekcjonowanie starych zdjęć z Rytra -miejscowości, gdzie się urodziłam i mieszkałam jeszcze do niedawna. Zdjęć mam obecnie ponad 1000 a kolekcja nadal szybko się powiększa. Uspokaja mnie widok obcych twarzy, ludzi urodzonych dawno, o często niespotykanej już urodzie i ciekawych rysach. Wiem, że to zabrzmi naiwnie, ale naprawdę zastanawiam się wtedy kim byli, czy byli szczęśliwi i czy miewali też takie ponure dni jak ja. 

 

 

 

Fotografie z albumu „Moto Retro”

 


Niezwykła dawkę magii płynącej ze starej fotografii przesłało mi niedawno Wydawnictwo Bosz. Dziś z przyjemnością sięgnęłam do albumu z serii Moto Retro, który prezentuje piękna motoryzację z czasów dwudziestolecia międzywojennego. Fotografie pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, najpiękniejszego miejsca w sieci, jeśli chodzi o prezentacje i zbiór starych zdjęć. Na widok sportowych samochodów z tego czasu od razu przychodzi mi na myśl obraz Rafała Malczewskiego. 

 

 

 

 

 

Rafał Malczewski, Auto na tle pejzażu zimowego, 1930

 

Kiedy patrzę na te piękne kobiety z albumu, mam ochotę wsiąść na taki sam motor i pojechać gdzieś daleko, najlepiej w taki sam odległy świat, jak ten, który wyłania się ze zdjęć. Aż mnie kusi aby pokazać wam więcej, ale nie chcę psuć wielkiej frajdy z przeglądania albumu. 

 

 

 

Fotografie z albumu „Moto Retro”

 

 

 

Nie da się w żaden sposób opisać tej magii zaklętej w kawałkach czarno-białego papieru fotograficznego, na szczęście można sobie tę magię zaserwować w bardzo przystępnej cenie. Ja jestem publikacją szczerze zachwycona i już z niecierpliwością czekam na kolejną część tej serii. 

 

 

 

 

 

„Samochody, motocykle…” z serii Moto Retro

 

liczba stron 112 
cena 34,90 zł

 

 
 
 
 

Mogą także Ci się spodobać