Z bliska: 'Świat Krystyny' Wyetha

Andrew Wyeth, Świat Krystyny, 1948

„Świat Krystyny” to obraz, którego autorem jest amerykański malarz Andrew Wyeth. Jego dorobek to urzekające, na pierwszy rzut oka piękne widoki idyllicznej wsi amerykańskiej, która prawdopodobnie nigdy nie istniała w rzeczywistości, ale zajmuje bardzo ważne miejsce w zbiorowej świadomości amerykanów. Wyeth stworzył własną mitologię, osobistą fantastykę krajobrazu swego kraju.

 Ciekawiło mnie bardzo kim jest ta półleżąca na trawie dziewczyna. Patrząc na obraz odczuwałam zawsze pewien niepokój. Dlaczego z takim utęsknieniem Krystyna patrzy na migający w oddali dom, dlaczego po prostu nie wstanie i pójdzie w jego stronę? Zawsze miałam wrażenie, że jest coś, co jej przeszkadza, coś, co sprawia, że ten dystans, który dzieli ją od budynku na horyzoncie jest niemal nie do pokonania. 

Od kiedy dowiedziałam się, że dziewczyna to Christina Olson, kaleka sąsiadka malarza, patrzę na obraz z jeszcze większym, niż dotychczas, uczuciem smutku i żalu. Oczami wyobraźni widzę jej twarz. Na pewno jest piękna, ma delikatne rysy i duże oczy, w których tęsknota zajęła nadrzędne miejsce. Poruszający to widok. 

I te buty. Te chude kostki. 

Andrew Wyeth, Świat Krystyny, detal, 1948

 

Mogą także Ci się spodobać