Trudne sprawy ze świata sztuki

Co by było, gdyby artyści i postacie ze świata sztuki mogły pożalić się swoimi problemami w popularnym programie „Trudne sprawy”? O uzewnętrznienie sie zapytałam kilka przypadkowych osób. 
 
Obraz powyżej przedstawia Jeanne Hebuterne namalowaną przez Amadeo Modiglianiego w 1919 roku. Kobieta była muzą i natchnieniem artysty, który uwiecznił ją na portretach aż 25 razy. 

Dziewczynka jest bohaterką obrazu Babie Lato autorstwa Józefa Chełmońskiego namalowanego w 1875 roku. Obraz wywołał na ówczesnych salonach wielki skandal, głównie z powodu brudnych stop modelki. Kto to widział. 

 

Van Gogh, prawdopodobnie w ataku furii odciął sobie ucho, po czym udał się do domu publicznego i zawinięte w chustkę podarował swojej „bliskiej” koleżance. Wg innej teorii ucho stracił przez Gauguina.  

 

Obraz nosi tytuł The collective inevntion, czyli, jak przystało na dzieło Rene Magritte’a, niewiele ma wspólnego z przedstawioną pół ryba, pół kobietą. Obraz powstał w 1934 roku i jest typowym przykładem surrealizmu w wykonaniu tego belgijskiego malarza. 

 

Narodziny Wenus, to chyba najpopularniejsze dzieło Botticellego, namalowane w latach 1484-1486. Tematyka, oparta na hymnach homeryckich przedstawia rodzącą się z piany morskiej, boginię miłości, Wenus. 

 

Datowana na ok. 130 – 100 rok p.n.e, marmurowa rzeźba również przedstawia wspomnianą powyżej boginię miłości. Brak rąk, nóg oraz wszystkich innych wystających części i członków, wiąże się z wiekiem starożytnych rzeźb oraz ich burzliwymi losami. To, co wystaje, zawsze jest najbardziej zagrożone. 

 

Giuseppe Arcimboldo znany jest z portretów złożonych z warzyw i owoców.  Ów obraz powstał w 1590 roku i przedstawia cesarza rzymskiego, Rudolfa II, jako Vertumnusa, rzymskiego boga odpowiedzialnego za zmiany w przyrodzie, dojrzewanie plonów oraz pory roku. 

 

 

Andrea Mantegna, włoski malarz renesansowy w 1480 roku namalował Św. Sebastiana, który w ikonografii przedstawiany jest zawsze podczas swojej męczeńskiej śmierci, przebity wieloma strzałami. 

 

Śniadanie na trawie, powstałe w latach 1862-63 to najbardziej rewolucyjne dzieło sztuki autorstwa Edouarda Maneta. Troje głównych bohaterów to modelka i malarka Victorine Meurent, brat artysty Gustav oraz jego szwagier, rzeźbiarz Ferdinand Leenhoff. 

 

Mogą także Ci się spodobać