Stare ryciny i ilustracje botaniczne. Gdzie ich szukać?

 

Od jakiegoś czasu marzę o tatuażu relaksującym. Nic skomplikowanego, ot, graficzny projekt ziół wspomagających opanowanie i wewnętrzny spokój, zaczerpnięty najlepiej ze starych tablic czy rycin botanicznych, obecnie bardzo modnych i popularnych. W sieci można znaleźć wiele takich ilustracji, jednak to zdecydowanie za mało, zwłaszcza dla kogoś, kogo interesuje określony, być może mało znany gatunek rośliny. Dla wszystkich tych, którzy uwielbiają przeglądać takie cuda przygotowałam garść pomocnych linków, kierujących do zdigitalizowanych zbiorów i przepięknych rycin. Można oglądać, ale też korzystać z nich do woli, ponieważ wszystkie te rysunki znajdują się w domenie publicznej. 

 

 

Manuskrypt Wojnicza
 

Czyli najbardziej kontrowersyjny klasyk w świecie starych rycin botanicznych, odnaleziony w 1912 roku przez Michała Wojnicza, polskiego antykwariusza i kolekcjonera. Rękopis oprawiony w skórę pochodzi z czasów średniowiecza i uchodzi za jeden z najbardziej tajemniczych druków, ponieważ ani jego autor, ani język, którym się posługiwał nadal nie został rozpoznany. Rękopis został podzielony na kilka sekcji, tak więc w środku znajdziecie ilustracje związane z botaniką, ale także astronomią, biologiczną i kosmologiczną. Co ciekawe, niektórzy badacze twierdzą, że zarówno język jak i treść tego tajemniczego rękopisu nie mają żadnego znaczenia i powinny być traktowane jako mistyfikacja. Jeśli byłaby to prawda, to mielibyśmy idealny przykład doskonałego trollingu już w średniowieczu.

Link

 

Hortus Eystettensis
Zbiór powstały w 1613 roku, stworzony przez Basiliusa Beslera na polecenie biskupa Bawarii, Johana Konrada von Gemmingena. Zlecił on rozpoznanie i opisanie wszystkich roślin znajdujących się w jego ogrodzie w Eichstatt (stąd też niemiecka nazwa „Ogród Eichstatt). Kodeks, opracowywany przez 16 lat zawiera 367 przepięknych miedziorytów prezentujących  ponad 1000 rodzajów roślin. Piękne grafiki urzekają precyzją rysunku i niezwykłą estetyką wykonania, co wyróżnia je spośród dotychczasowych ilustracji tego typu. Hortus Eystettensis, odtąd niezwykle popularny funkcjonował zarówno w wersji czarno-białej, a także luksusowej dostępnej w kolorze. Mnie urzeka zwłaszcza ta pierwsza. 
 

Hortus Malabaricus
 
Kolejny, trochę późniejszy zbiór roślin z „Ogrodu z Malabar” w Indii, opublikowany po raz pierwszy 1678 roku. Opracowany został przez Hendrika von Rheede oraz jego 25 współpracowników zaangażowanych do stworzenia opisu 740 roślin z regionu. Napisany pierwotnie po łacinie, kolejno został przetłumaczony także na język angielski i malezyjski. Znajdziecie tu bardziej egzotyczne i unikatowe gatunki roślin i owoców. 

 
 

Botanicus

Zdigitalizowany zbiór Biblioteki Missouri Botanical Garden, bogaty, ale dość trudny w nawigacji. O ile nie znamy dokładnego terminu poszukiwanego zagadnienia, wyszukiwanie najlepiej rozpocząć od zakładki „subject” albo „titles”, wybierając określony temat, chociażby losowo. Są rośliny, są też zwierzęta. Urzekły mnie zwłaszcza ryby. Link

 


Ilustrated Garden

 
Kolejny portal stworzony przez bibliotekę Missouri Botanical Garden, tym razem prezentujący zdigitalizowane strony najrzadszych i najciekawszych książek botanicznych znajdujących się w jej zbiorach. Wybór jest ogromny i dotyczy publikacji powstałych na przestrzeni kilkunastu wieków. 

Link 

 

Wikimedia Commons

Czyli całe mnóstwo ilustracji i grafik botanicznych kryjących się pod kategorią „Botanical illustrations.” 

Link

 

World Digital Library
 
Poszukiwać tu można do woli – zarówno hasłami, jak i przez foldery pogrupowane tematycznie. Przeglądając stronę trafiłam przy okazji na cudowne wydanie Baśni Andersena z niezwykłymi ilustracjami. Coś niesamowitego. 

Link
 
 
 
Mandragora
 

Zbiorów tego typu grafik i ilustracji jest w sieci naprawdę całe mnóstwo, myślę jednak, że te zaprezentowane na początek powinny w zupełności wystarczyć, zwłaszcza, że każda z propozycji zawiera setki i tysiące botanicznych tablic. Mam nadzieję, że niebawem pochwalicie się efektami Waszych poszukiwań, czy to wydrukowanymi i oprawionymi na ścianach, czy też wytatuowanymi na ciele. Bierzcie i pobierajcie z tego wszyscy 😉

 

Mogą także Ci się spodobać