Uwolnić emocje. Konkurs na plakat artystyczny związany z pandemią

 

Pandemia dała nam wszystkim w kość. Odczuwamy mocno jej skutki w ekonomicznym, społecznym i zdrowotnym aspekcie. Jesteśmy zmęczeni, jesteśmy wkurzeni, czujemy strach, żal, bezsilność. Targają nami rożne, bardzo silne emocje. Nie przynoszę dziś recepty na skuteczne zakończenie tego dziwnego i trudnego czasu, ale podrzucam bardzo fajny pomysł na twórcze wyrzucenie z siebie wszystkiego, co leży na sercu.

Pandemia? Kryzys!

Zaprzyjaźniona Galeria Sztuki Współczesnej IMO w Starym Sączu zorganizowała konkurs na plakat pod nazwą „Pandemia? Kryzys”. Jak piszą organizatorzy:

Wierząc, iż artyści potrafią, o krok przed innymi, werbalizować najistotniejsze problemy ludzkości, pragniemy przyczynić się do zdiagnozowania obecnej sytuacji. Wsłuchanie się w ich głos może sprawić, że przewidywany przełom nie stanie się dla tak wielu kolejnym dramatem, lecz ewolucją.

 

Konkurs ma dwa podstawowe cele. Pierwszy z nich wiąże się ze stworzeniem okoliczności do twórczego, kreatywnego opowiedzenia o pandemii i wszystkim tym, co się z nią wiążę. Czasami dobrze jest dać upust temu, co w środku, wszak sztuka nierzadko rodzi się w bólach i na bieżąco komentuje to, co jest w danym momencie dla nas ważne.

Oczekujemy odważnych prac komentujących skutki wywołane wielomiesięcznym zamrożeniem funkcjonowania sektora kultury dla środowiska z nim związanego (artyści wizualni, muzycy, aktorzy, filmowcy, tancerze, i inni) oraz prac odnoszących się do kondycji psychicznej człowieka i jakości jego życia w obliczu wprowadzonych ograniczeń oraz długotrwałej izolacji.

Drugi cel, równie istotny, związany jest z realnym, finansowym wsparciem artystów, którzy materialne skutki pandemii bardzo mocno odczuli na własnej skórze. To wsparcie w konkursie jest naprawdę fajne i prezentuje się następująco:

 

Nagrody
I miejsce – 7500 zł brutto
II miejsce – 3500 zł brutto
III miejsce – 2500 zł brutto

Przyznanych zostanie również siedem wyróżnień po 1000 zł brutto, z czego przynajmniej trzy dla autorów do 35 roku życia. Autorom prac, które nie zostały nagrodzone ani wyróżnione, ale zostały zakwalifikowane na wystawę przysługiwać będzie jednorazowe honorarium w wysokości 150 zł brutto.

 

Dodatkowo, Galeria IMO planuje zorganizować wystawę  prac oraz pragnie wykorzystać je w społecznej kampanii nagłaśniającej poruszany problem.  Całym sercem wspieram ten konkurs i bardzo gorąco zachęcam Was do udziału. Czasu nie jest za wiele, bo termin nadsyłania prac mija 15 marca 2021 roku, niemniej wierzę, że zdążycie i powstaną naprawdę fajne plakaty.

 

Jurorami w konkursie będą:

1. Krzysztof Dydo – kolekcjoner plakatu, Galeria Plakatu w Krakowie
2. Małgorzata Kaczmarska – artystka, Dyrektor artystyczna Galerii IMO w Starym Sączu
3. Mariusz Knorowski – historyk i krytyk sztuki, kurator Muzeum Plakatu w Wilanowie
4. Wojciech Kwaśniewski – artysta i pedagog

 

Więcej o konkursie przeczytacie na stronie Galerii IMO tutaj:
Regulamin i karta zgłoszenia wydarzenia dostępne są jest tutaj: 

 

Mogą także Ci się spodobać