Odnaleziono kolejną część słynnego obrazu Magritte’a

Rene Magritte, „La Condition Humaine”, 1935
 
Kuratorzy z  Norwich Castle Museum and Art Gallery w Wielkiej Brytanii odkryli, że namalowany w 1935 roku obraz pt. „La Condition Humaine” jest jedną z czterech części dzieła „La Pose enchantée” z 1927 roku. Dzięki temu odkryciu znane są już trzy z czterech części tego tajemniczego płótna.
 
Z nieznanych powodów Rene Magritte pociął wspomniane dzieło w 1927 roku na cztery części i na powstałych fragmentach namalował inne obrazy. Katalog raisonne Magritte’a nie podaje informacji gdzie mogą znajdować się dzieła, a o tym jak wyglądał pierwotnie obraz La Pose enchantée” informowała dotychczas jedynie czarno-biała fotografia, przedstawiająca dwa identyczne akty kobiece, wsparte na greckich kanelowanych kolumnach.
 
Rene Magritte, czarno-biała fotografia przedstawiającą pocięty obecnie obraz „La Pose Enchantéez 1927 roku
Tajemnicze płótno wyszło na jaw w 2013 roku, kiedy w ramach przygotowań do wystawy Magritte’a w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Yorku okazało się, że jeden z obrazów muzealnych posiada niezidentyfikowane przedstawienie pod spodem. Konserwator współpracujący przy tworzeniu wystawy, pracujący dla Menil Collection dzięki profesjonalnemu badaniu promieniami rentgenowskimi szybko zidentyfikował, że pod „Portretem” z 1935 roku znajduje się fragment „La Pose Enchantée”.
Rene Magritte, „The Portrait”, 1935
 
La Condition Humaine” z Norwich to trzeci zidentyfikowany obraz składający się na zapomniane dzieło z 1927 roku. Oprócz „Portretu” z 1935 odkryto, że także obraz „The Red Model” z 1935 roku został wykonany na jednej z podzielonych części. Wskazywały na to zarówno rozmiary obrazu, jak i fakt, że jego boki wzdłuż drewnianych blejtram były pokryte farbą. Szalenie ciekawe, gdzie znajduje się czwarta, ostatnia część!
 

 

Rene Magritte, „The Red Model”, 1935

 

 

Mogą także Ci się spodobać