Lennonki i corbusierki, czyli krótka historia kultowych modeli okularów

Czy zastanawialiście się kiedyś kto i kiedy wymyślił okulary? Z ciekawości poszperałam trochę w historii tego wynalazku, i okazało się, że ich początki sięgają końca XIII wieku. To wtedy we Włoszech postanowiono zmodyfikować wynalezioną ok. 1000  roku lupę, przymocowując dwie okrągłe soczewki w jedną oprawę. Pierwsze okulary traktowano jako wynalazek dla starców, choć w niedługim czasie w Wenecji rozpoczęto ich masową produkcję, której techniki bardzo szybko rozprzestrzeniły się po Europie za sprawą wędrownych rzemieślników.Z czasem, w XV w. materiał, z którego produkowane były okulary ewoluował; z drewna, kości czy skóry przerzucono się na złoto, srebro czy żelazo, a więc metale, dzięki którym udało się zaprojektować mostek pozwalający zacisnąć okulary na nosie. 

 

Lorgnon, źródło: pixaby

 

Z czasem stale udoskonalano zarówno szkła jak i oprawy, przybierające formę monokli, czy tzw lorgnonów. Do przełomowego odkrycia doszło w 1760 roku, kiedy londyński optyk wpadł na pomysł wykorzystania zauszników połączonych z oprawkami poprzez zawiasy. Obecnie, spośród wielu modeli i kształtów okularów, które z biegiem wieków i lat podlegały nieustannym zmianom i modyfikacjom, łatwo jest wyodrębnić kilka szczególnych, wręcz kultowych przykładów. Na ich popularność bardzo często składał się fakt, iż noszone były przez słynne osoby i z nimi kojarzone, czasem do tego stopnia, iż sygnowane je nazwiskiem popularnego właściciela. Tak też stało się w przypadku słynnego architekta Le Corbusiera, a właściwie Charlesa Edouarda Jeannereta- Grisa, czołowego przedstawiciela modernistycznego stylu międzynarodowego.

Ray Ban RX 7110 5196, fot. Kodano, LINK

 

Architekt niezwykle konsekwentnie wybierał zawsze podobny styl okrągłych, dużych i grubych oprawek, sprawiając, że model ten bardzo szybko stał się popularny i otrzymał potoczną nazwę korbusierek. Podobnie rzecz ma się w kwestii lenonek, czyli małych, okrągłych szkiełek, z którymi nie rozstawał się jeden z członków Beatlesów, John Lennon. Wzór ten okazał się także kultowym gadżetem ery hippisów, królując w latach 60. i 70. XX wieku, ale też, z niewielkimi modyfikacjami, przeżywając renesans także obecnie. 

 Ray-Ban RB 3447 001, fot. kodano.pl, LINK

 

Omawiając kultowe kształty oprawek ciężko nie wspomnieć o słynnych awiatorach wypuszczonych na rynek przez wiodącą na rynku markę Ray-Ban w latach 30. XX wieku. Ten nowoczesny model dedykowany był w oryginale amerykańskiej armii, a dokładniej siłom powietrznym. Chociaż model w niezmienionej formie produkowany jest już od 1937 roku, na jego ogromną popularność wpłynął zwłaszcza film „Top Gun” z 1986 roku, gdzie w rolę młodego pilota wcielił się Tom Cruise. Sprzedaż awiatorów wzrosła po premierze kilkunastokrotnie i na wiele lat model ten stał się przebojem wśród mężczyzn na całym świecie. 
 

 


Ray-Ban RB 3025 004/78 AVIATOR, fot. Kodano, 
LINK

 

Pozostając jeszcze przez chwilę przy firmie Ray-Ban warto wspomnień o drugim, bardzo modnym obecnie modelu okularów przeciwsłonecznych zwanym wayfarer. Produkowane od 1952 roku bardzo szybko okazały się popularnym gadżetem w wielu produkcjach filmowych, jak chociażby „Blues Brothers” z 1978 roku czy „Ryzykowny Interes”, gdzie w rolę główną znowu wcielił się Cruise. 

Ray-Ban RB 2132 901L, fot. Kodano, LINK

 

W zestawieniu nie może zabraknąć także damskich modeli, wśród których na pierwszy plan wyłaniają się Marylin Monroe i Audrey Hepburn oraz ich słynne kocie oczy, obecnie niezwykle popularne zarówno w wersji korekcyjnej, jak i przeciwsłonecznej. Aktorki nie były jednak wierne jedynie jednemu modelowi, co potwierdza bardzo wiele archiwalnych zdjęć, na których obie Panie pojawiają się niezwykle często także w omawianych wyżej wayfarerach. 
 
 


 
 
 

Ray-Ban RX 7088 5618, fot. Kodano, LINK

Co innego Jackie Kennedy, która wylansowała oversizowe oprawki okularów przeciwsłonecznych, zwane potocznie muchami.  Firma Ray-Ban produkowała je początkowo  bez żadnej nazwy, szybko jednak zaczęła sygnować je „Jackie Ohh”. Ten duży model zasłaniający twarz sprawiał, że każda kobieta czuła się w nich jak gwiazda, nie dziwi więc ich ogromna popularność i fakt, że obok awiatorów i wayfarerów, są to najpopularniejsze oprawki przeciwsłoneczne na świecie.

 

 

 

 

 

 

Ray-Ban RB 4101 710 JACKIE OHH, fot. Kodano, LINK

 

 

Wpis powstał we współpracy z internetowym sklepem

 

 

Mogą także Ci się spodobać