4 ciekawe książki z pięknymi ilustracjami dla dzieci (i dorosłych)

Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Media Rodzina

 

Gdy miałam jakieś 6, 7 lat, namiętnie przeglądałam prasę, którą prenumerowała w latach 90. XX wieku moja babcia. Pamiętam, że na każdej tylnej okładce Przeglądu Reader’s Digest znajdowała się reprodukcja słynnego dzieła sztuki. Zawsze ochoczo zerkałam na tę ostatnią stronę, studiując znajdujące się na obrazach sceny i detale. Najmocniej utkwił mi w pamięci obraz Rene Magritte’a, przedstawiający kobietę na koniu wśród drzew. Dziś wiem, że obraz jest pracą surrealistycznego artysty, jednak te 25 lat temu nie mogłam się nadziwić o co chodzi z tymi drzewami i dlaczego doszło do pomieszania planów w obrazie. Pamiętam, że szalenie mnie to wtedy fascynowało.

 

Rene Magritte, „The Blank Signature”, 1965

 

Równie silne wspomnienia towarzyszą mi, gdy sięgam pamięcią wstecz do książeczek, które znajdowały się w mojej małej, domowe biblioteczce. Wielkim sentymentem darzę zwłaszcza dwie pozycje: wiersze Jana Brzechwy z ilustracjami Jana Marcina Szancera oraz angielskie wydanie „Piotrusia Pana”, ilustrowane pracami Arthura Rackhama. Minęło sporo lat, a nadal pamiętam je, jakbym widziała je wczoraj. Wracam do tych osobistych, dziecięcych wspomnień, ponieważ wierzę w siłę pięknych ilustracji. Myślę, że to szalenie ważne, aby dzieci od najmłodszych lat mogły obcować z wartościową i ciekawą sztuką, która nie tylko czai się w muzeum, ale z powodzeniem ubogaca również codzienność młodego czytelnika.

 

 

Przegląd interesujących, moim zdaniem, ilustratorek i ilustratorów zamierzałam zrobić już dawno temu, ale do działania zmobilizowało mnie w końcu Wydawnictwo Media Rodzina. Z ich bogatego asortymentu wybrałam, na start, 4 pozycje, które wydały mi się wyjątkowo ciekawe. Postawiłam na lekturę dla nieco starszych, szkolnych dzieci, ale z pewnością przygotuję również podobne zestawienie poświęcone najmłodszym czytelnikom. Mam nadzieję, że ten wpis zapoczątkuje cały cykl poświęcony wyjątkowym ilustracjom, szczególnie że jest co prezentować.

 

Baśnie wybrane Braci Grimm z ilustracjami Marcina Minora

„Baśnie Braci Grimm” to zupełnie nowa pozycja w ofercie Wydawnictwa. Książka opiera się na II wydaniu z 1819 roku i została przetłumaczona przez Elizę Pieciul – Karmińską, znakomitą tłumaczkę i znawczynię baśni braci Grimm. Przekład z II wydania pojawia się na polskim rynku po raz pierwszy – dotychczas tłumaczono późniejsze wersje, posiadające już inny, bardziej wygładzony i ocenzurowany charakter. 15 najpopularniejszych baśni zostało zilustrowane pracami autorstwa Marcina Minora, które bardzo dobrze oddają nastrój lektury – są piękne, momentami mroczne i bardzo silnie działają na wyobraźnię. Ilustrator jest dla mnie dużym odkryciem. Nie znałam wcześniej jego twórczości, ale od teraz śledzę go bacznie w social mediach, ponieważ ma na swoim koncie naprawdę wiele interesujących prac.

 

Wilhelm, Jakub Grimm, „Baśnie wybrane Braci Grimm”
tłumaczenie Eliza Pieciul-Karmińska
ilustracje Marcin Minor
Media Rodzina 2021
120 stron
kategoria wiekowa: 10 +

 

 

 

ilustracja do baśni „Śpiąca królewna, czyli cierniowa różyczka”, Marcin Minor, fot. Media Rodzina

 

Ilustracja do baśni „Rumpelsztyk”, Marcin Minor, fot. Media Rodzina

 

Ilustracja do baśni „Roszpunka”, Marcin Minor, fot. Media Rodzina

 

Tru z ilustracjami Emilii Dziubak 

Tru to opowieść Barbary Kosmowskiej o przygodach małego króliczka i jego bliskich, którzy, jako emigranci, zmagają się z trudami codziennego życia. Książka jest pełną uroku opowiastką uczącą młodego czytelnika wrażliwości, tolerancji i poszanowania dla każdego człowieka, bez względu na status i pochodzenie. Opowiadanie posiada bardzo wiele odniesień do naszej codzienności, przez co losy króliczków pozwalają zrozumieć różne problemy i zjawiska, takie jak wykluczenie społeczne, niepełnosprawność czy ubóstwo. Tym, co dodatkowo ubogaca tę historię są przepiękne ilustracje niezwykle utalentowanej Emilii Dziubak. Artystka, znana z dużej wrażliwości do świata zwierząt, stworzyła prace, które rozczulają i pozwalają jeszcze lepiej poznać bohaterów opowiadania.

 

Barbara Kosmowska, „True”
ilustracje Emilia Dziubak
Media Rodzina 2016
80 stron
kategoria wiekowa: 6 +

 

 

Ilustracja Emilii Dziubak, fot. Media Rodzina

 

Ilustracja Emilii Dziubak, fot. Media Rodzina

 

Ilustracja Emilii Dziubak, fot. Media Rodzina

 

O tych, którzy się rozwijali z ilustracjami Joanny Chmielewskiej

Książka obrazkowa Joanny Chmielewskiej pt. „O tych, którzy się rozwijali” jest dla mnie dużym zaskoczeniem. Urzekła mnie plastyczna pomysłowość autorki i sposób, w jaki postanowiła opowiedzieć o życiu i losach człowieka przy zastosowaniu rozwijającej się, nawiniętej na szpulkę nici. Ilustracje są niezwykle kreatywne i momentami bardzo zagadkowe. Stanowią główny trzon narracji, przez co można odczytywać je indywidualnie, na wiele różnych sposobów. Ten unikatowy sposób kreowania świata sprawia, że pozycja ta będzie odpowiednia nie tylko dla starszych dzieci, ale też dla dorosłych. Przyznaję, że ta lektura ma w sobie coś naprawdę wyjątkowego, coś, co mnie hipnotyzuje i przyciąga.

 

Joanna Chmielewska, „O tych, którzy się rozwijali”
ilustracje Joanna Chmielewska
Media Rodzina 2013
40 stron
kategoria wiekowa: 10 +

 

 

Ilustracja Joanny Chmielewskiej, fot. Media Rodzina

 

Ilustracja Joanny Chmielewskiej, fot. Media Rodzina

 

Ilustracja Joanny Chmielewskiej, fot. Media Rodzina

 

Księga Dżungli z ilustracjami Józefa Wilkonia

Znana nam wszystkim „Księga Dżungli” Rudyarda Kiplinga w nowym tłumaczeniu Andrzeja Polkowskiego, w połączeniu z cudownymi ilustracjami Józefa Wilkonia to propozycja wręcz idealna. Cieszy mnie szalenie, że młode pokolenie czytelników może, podobnie jak niegdyś ich rodzice i opiekunowie, zachwycać się twórczością jednego z najwybitniejszych polskich ilustratorów i artystów. Wilkoń zachwyca, Wilkoń czaruje i porywa w wyjątkowy świat Maugliego i dzikich zwierząt. Już nie mogę się doczekać, gdy mój trzylatek podrośnie i będziemy wspólnie poznawać tę wyjątkową lekturę.

 

Rudyard Kipling, „Księga Dżungli”
Ilustracje Józef Wilkoń
Media Rodzina 2010
237 stron
kategoria wiekowa: 10 +

 

 

 

Ilustracja Józefa Wilkonia, fot. Media Rodzina

 

Cover photo: Emilia Dziubak, ilustracja do książki „Tru”

Mogą także Ci się spodobać