Rembrandt, Bilińska, Beksiński. 8 ciekawych wystaw w Warszawie, które warto zobaczyć

Niedawno zaczęłam przygotowywać zestawienie najciekawszych wakacyjnych wystaw w naszym kraju i stwierdzam, że w tym roku dzieje się naprawdę dużo. Chyba wszyscy już mieliśmy dość pandemicznych ograniczeń i teraz, kiedy przyszedł czas wyciszenia (oby to trwało jak najdłużej), możemy znowu zakosztować dobrej sztuki na żywo, a nie offline. Muszę przyznać, że w moim osobistym rankingu ciekawych wystaw artystycznych, Warszawa wiedzie prym i oferuję najwięcej świetnych wydarzeń. Poniżej stworzyłam subiektywną listę tych najciekawszych, która z pewnością zainspiruje Was do odwiedzenia muzeów i galerii sztuki w stolicy. Mam nadzieję, że i ja szybko znajdę okazję, żeby tę listę zweryfikować na żywo, już teraz mam jednak pewność, że każdą z tych polecanych przeze mnie wystaw naprawdę warto zobaczyć.

 

 1. Anna Bilińska-Bohdanowicz w Muzeum Narodowym w Warszawie 

Monograficzna wystawa prac Bilińskiej, której premiera była przesuwana z powodu wirusa, w końcu doszła do skutku. To wyjątkowa i niepowtarzalna okazja, aby zapoznać się z twórczością tej wybitnej malarki, która jako pierwsza polska artystka zyskała międzynarodową sławę.  Jak możemy przeczytać na stronie MNW: „Celem wystawy jest prezentacja możliwie najszerszego wyboru prac malarskich i rysunkowych Bilińskiej (w tym dzieł do tej pory nieznanych), pochodzących z polskich i zagranicznych muzeów oraz kolekcji prywatnych. Głównym wątkiem wystawy jest artystyczna kariera Bilińskiej, wiodąca od pierwszych prób malarskich w Warszawie poprzez naukę w paryskiej Académie Julian ku udziałowi w międzynarodowych wystawach sztuki”.  Wystawie towarzyszy katalog, będący pierwszą tak obszerną publikacją poświęconą malarce.

 

„Artystka. Anna Bilińska 1854-1893”
26.06. – 10.10.2021
Muzeum Narodowe w Warszawie (więcej informacji)
Anna Bilińska-Bohdanowicz, „Autoportret (niedokończony)”, 1892, Muzeum Narodowe w Warszawie

 

2. Malarstwo holenderskie i flamandzkie z kolekcji ERGO Hestii w Muzeum Narodowym w Warszawie

Pozostając w gmachu Muzeum Narodowego w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 3 warto zobaczyć również kolekcję XVII-wiecznych dzieł malarstwa flamandzkiego i holenderskiego. Towarzystwo Ubezpieczeniowe ERGO Hestia tworzy korporacyjną kolekcję dzieł sztuki dawnej od 2008 roku i prezentuje ją w MNW szerokiej publiczności po raz pierwszy. Na wystawie znajdują się 52 dzieła sztuki i chociaż nie ma tam topowych nazwisk jak Vermeer czy Rembrandt, to czas spędzony na wystawie na pewno nie będzie stracony. Jak piszą organizatorzy: „Wystawa „Różne spojrzenia” to opowieść o narodzinach i rozwoju sztuki holenderskiej XVII wieku, w kontekście rozwijającej się równolegle sztuki flamandzkiej. W ramach wystawy zaproponowano podział na siedem sekcji (spojrzeń), mających ułatwić odkrywanie bogactwa znaczeń oferowanych przez malarstwo XVII-wieczne”.

 

„Różne spojrzenia”
7.05. – 25.07.2021
Muzeum Narodowe w Warszawie (więcej informacji)
(już niestety nieaktualne)
Barent Fabritius, „Izmael”, ok. 1653, kolekcja ERGO Hestii

 

3. Rembrandt i sztuka holenderska na Zamku Królewskim

Rembrandta nie ma w MNW, ale czeka na nas na Zamku Królewskim w Warszawie. Aż dwa wyjątkowe dzieła mistrza, znajdujące się w zbiorach Zamku od 1994 roku stały się motywem przewodnim bardzo ciekawej wystawy pt. „Świat Rembrandta”. Jej celem jest prezentacja historyczno-kulturowego kontekstu twórczości tego wybitnego, holenderskiego malarza. Oprócz wspomnianych arcydzieł, czyli „Dziewczyny w ramie obrazu” oraz „Uczonego przy pulpicie”, na wystawie znajdują się prace innych holenderskich mistrzów oraz cenne artefakty związane z XVII-wiecznymi Niderlandami.

 

„Świat Rembrandta. Artyści. Mieszczanie. Odkrywcy”
29.06. – 19.09.2021
Zamek Królewski w Warszawie (więcej informacji)
Rembrandt, „Dziewczyna w ramie obrazu”, 1641, Zamek Królewski w Warszawie

 

4. Malarstwo Xawerego Dunikowskiego w Królikarni

Dunikowskiego kojarzymy głównie z jego twórczością rzeźbiarską, tymczasem w Królikarni (oddział Muzeum Narodowego w Warszawie) zostały zaprezentowane jego prace malarskie. Cytując informacje prasowe organizatorów: „W twórczości malarskiej [Dunikowski] stawiał filozoficzne pytania o sens ludzkiej egzystencji, o miejsce człowieka we wszechświecie, o nieśmiertelność istoty ludzkiej. Uniwersalne przesłanie jego prac wciąż pozostaje aktualne. Z natury małomówny to właśnie malując, wyrażał swoje najskrytsze uczucia, emocje i myśli”. Jak stwierdził artysta „gdybym nie umiał malować, nie umiałbym też rzeźbić”. Sądzę, że bardzo warto się temu malarstwu przyjrzeć.

„Xawery Dunikowski. Malarstwo”
11.06. – 14.11.2021
Królikarnia (więcej informacji)
Xawery Dunikowski, „Człowiek w kosmosie”, ok. 1958, przekaz MON w 1965, ze zbiorów Królikarni

 

5. Beksiński w praskim Koneserze 

W centrum Praskim Koneser  otwarta została największa wystawa czasowa poświęcona sztuce Zdzisława Beksińskiego, jaką dotychczas zorganizowano. Prezentowane dzieła pochodzą z kolekcji Muzeum Historycznego w Sanoku oraz ze zbiorów prywatnych. Niektóre z ponad 70 prac Beksińskiego są tam pokazywane po raz pierwszy, wystawa jest więc znakomitą okazją do podziwiania nieznanych dzieł artysty. To nie lada gratka dla wszystkich fanek i fanów tego wybitnego twórcy.

 

„Beksiński w Warszawie”
26.06. – 5.09.2021
Centrum Praskie Koneser (więcej informacji)
Zdzisław Beksiński, bez tytułu (AG76), 1976, ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku, fot. materiały prasowe organizatora

 

6. Plakaty Ryszarda Kai w Muzeum Plakatu w Wilanowie

Kolejną ciekawą wystawę proponuje Muzeum Plakatu w Wilanowie będące oddziałem Muzeum Narodowe w Warszawie. Zaprezentowana została tam kultowa seria plakatów „Polska” autorstwa wybitnego artysty Ryszarda Kai, tworzona w latach 2012-2019. Seria ta jest autorskim, zachwycającym zapisem podróży artysty, który w wyjątkowy sposób, używając metafor i humoru, potrafił uchwycić „ducha” danego miejsca. Z wielką czułością wspominam moją rozmowę z Ryszardem Kają, w czasie której opowiadał mi o serii, którą „ciężko było skończyć, bo zawsze jakiś kolejny pomysł wpadał do głowy”. Niestety, artysta zmarł w 2019 roku.

 

„Polska. Ryszard Kaja”
2.07. – 17.10. 2021
Muzeum Plakatu w Wilanowie (więcej informacji)
Ryszard Kaja, plakat „Łódź” z serii „Polska”

 

7. Sasnal w POLIN

Od 17 czerwca w Muzeum POLIN można oglądać wystawę poświęconą twórczości jednego z najsłynniejszych artystów współczesnych, Wilhelma Sasnala. Prezentowane prace malarskie skupione są wokół tematyki Zagłady, która stanowi bardzo ważny element w twórczości artysty. Cytując materiały prasowe POLIN: „Obrazy Wilhelma Sasnala cieszą się międzynarodowym uznaniem, lecz w Polsce były pokazywane stosunkowo rzadko – ostatnia znacząca wystawa odbyła się w 2007 roku w warszawskiej Zachęcie. Wystawa w Muzeum POLIN jest pierwszą indywidualną prezentacją jego twórczości w polskim muzeum, obejmującą prace powstałe w ciągu minionych dwudziestu lat”.

 

„Taki pejzaż”
17.06.2021 – 10.01.2022
Muzeum Historii Żydów Polskich Polin (więcej informacji)
Wilhelm Sasnal, bez tytułu, 2016, depozyt w Muzeum Polin

 

8. Malarstwo Korolkiewicza w Galerii Monopol

Łukasz Korolkiewicz to jeden z ciekawszych i bardziej intrygujących twórców współczesnych. Jego oniryczne i niejednoznaczne prace malarskie hipnotyzują, będąc punktem wyjścia do snucia rozmaitych opowieści na temat samego malarza oraz świata, który decyduje się pokazywać. Stach Szabłowski tak pisze o tej sztuce: „Przewrotność malarstwa Łukasz Korolkiewicza dociera do widza w pełni w momencie, w którym uświadamiamy sobie, czyim spojrzeniem się posługujemy, kiedy patrzymy na te cieszące oko i niepokojące ducha pięknie namalowane, dwuznaczne obrazy. Oglądamy malarza, który czasem zachwyca się popołudniowym słońcem, ale jeszcze częściej obnaża się, maskuje swoje oblicze i jednocześnie usiłuje sam siebie zdemaskować. Podglądamy go, kiedy on sam podgląda (innych, ale również siebie) (…)”.

 

 

„Łukasz Korolkiewicz. Izolatorium”
25.05. – 31.07.2021
Galeria Monopol (więcej informacji)
(już niestety nieaktualne)
Łukasz Korolkiewicz, „Nagi”, fot. Galeria Monopol

 

 

Mogą także Ci się spodobać