Perły polskiego designu: Dekoracja ceramiczna na Domu Handlowym w Starym Sączu

 

Jako dziecko bardzo często bywałam z mamą w starosądeckim Domu Handlowym. Na dole można było kupić meble, u góry był sklep zoologiczny i odzieżowy. Podczas, gdy mama załatwiała swoje sprawy, ja wpatrywałam się w kolorowe ptaszki w klatkach i obserwowałam biegające myszki i chomiki. Czasami czekałam na nią na schodach prowadzących na piętro i pogrążałam się w swoim wewnętrznym świecie.

 

Dom Handlowy Spółdzielca, ul. Morawskiego w Starym Sączu

 

Już wtedy zdawałam sobie sprawę, że na fasadzie budynku znajdowała się jakaś kolorowa ozdoba, nigdy jednak nie zwracałam na nią szczególnej uwagi. Dopiero  kilka lat temu, podczas jeden z wizyt w miasteczku dotarło do mnie, że ścianę Domu Handlowego zdobi niezwykła ceramiczna dekoracja architektoniczna. Nie pamiętam dokładnie, kiedy zaczęłam zwracać większą uwagę na tego typu prace artystyczne w przestrzeni polskich miast. Z pewnością zbiegło się to w czasie ze wzmożoną fascynacją polskim wzornictwem powojennym, która towarzyszy mi od jakichś 3 lat. Od tamtego czasu wielokrotnie przeczesywałam Internet w poszukiwaniu informacji o realizacji w Starym Sączu. Na próżno. Aż pewnego dnia trafiłam na fantastyczną, bogato ilustrowaną publikację Pani Bożeny Kostuch pt. „Kolor i Blask. Ceramika architektoniczna oraz mozaiki w Krakowie i Małopolsce po 1945 roku”. Z wielką radością odnalazłam w spisie treści Stary Sącz i w końcu poznałam historię wspomnianej dekoracji.

 

 

 

Jej autorem jest artysta Jerzy Sacha (ur. 1931), absolwent Wydziału Rzeźby na krakowskiej ASP, aż do 1991 roku pracujący w Spółdzielni Pracy Rękodzieła Artystycznego i Ludowego„Kamionka” w Łysej Górze. Spółdzielnia powstała w 1947 roku i specjalizowała się wyrobie ceramiki dekoracyjnej i użytkowej. Długoletnim kierownikiem artystycznym zakładu był Bolesław Książek, jeden z najwybitniejszych polskich ceramików.  Starosądecka realizacja została wykonana w 1971 roku z łysogórskich, niemal kwadratowych płyt o wymiarach 31,5 cm x 29 cm. Kompozycja zdobi lewą, parterową część Domu Handlowego „Spółdzielca”, oddanego do użytku 7 marca 1972 roku. Niestety, jak wiele obiektów tego typu, DH nie przetrwał próby czasu – niedawno znalazłam informację, że budynek zostanie wystawiony na licytację.

 

 

 

Kompozycja Sachy zajmuję całą ścianę, a jej tematyka związana jest z miejscowymi atrakcjami turystycznymi: spływem kajakami po Dunajcu, trasami rowerowymi, ale także wypasem owiec czy lokalnym wyrobem alkoholowym jakim jest Śliwowica z Łącka. Druga praca Sachy zdobi także ścianę na półpiętrze wewnątrz budynku.

 

Dekoracja na półpiętrze budynku

 

Dekoracja na półpiętrze budynku

 

Jestem zauroczoną zarówno barwami zewnętrznej kompozycji jak i artystyczną wizją Jerzego Sachy, który stworzył tak urzekający, pełen słońca i zieleni fragment Sądecczyzny utrwalony na ceramicznych płytkach. Przyznaję, że zaniepokoiła mnie wieść o sprzedaży budynku, zwłaszcza w kontekście tej pracy. Wierzę, że bez względu na dalsze losy DH ta przepiękna kompozycja, tak mocno wpisana w pejzaż miasta, pozostanie na swoim miejscu i będzie cieszyła oczy kolejnych pokoleń.

 

 

 

 

 

 

 

Mogą także Ci się spodobać