Prezentownik last minute: Ciekawe książki dla fanek i fanów sztuki, architektury oraz designu

 

Prezenty świąteczne mogą spędzać sen z powiek, ale są takie, które zawsze będą trafione, jeśli zapragniemy obdarować miłośniczkę/miłośnika literek i nowej wiedzy. To książki. Wiem co mówię, to taka rzecz, która się nigdy nie nudzi i której nigdy nie jest za mało, chociaż półki niebezpieczne uginają się pod ciężarem nowych egzemplarzy. Wiem, że ludzi kochających sztukę, tak jak ja, jest tu wiele, dlatego postanowiłam stworzyć dla Nas wszystkich małą pomoc przedświąteczną i zebrać w jednym miejscu kilka ciekawych pozycji książkowych dotyczących szeroko rozumianej sztuki oraz wzornictwa. Zdecydowałam się skupić na publikacjach nowych, a więc wydanych w 2021 roku.

 

Sztuka

 

Piotr Oczko, Pocztówka z Mokum, Wyd. Miesięcznik Znak, 2021

Zaczynam od tej pozycji, ponieważ to jedna z lepszych (o ile nie najlepsza) książek jakie przeczytałam w 2021 roku. Jest wspaniała. Momentami bardzo osobista, merytoryczna (ogrom wiedzy i pracy), napisana przystępnym, ciekawym językiem i opowiadająca o kulturze i sztuce Holandii. Lektura pełna jest niespodzianek i historii, które zadziwiają i zaskakują. Nie tylko dla miłośników Holandii, ale dla każdego, kto ceni odkrywanie świata i pragnie poznawać jego nowe obszary.

 

fot. Wydawnictwo Miesięcznik Znak, tu do nabycia

 

 

Sylwia Zientek, Polki na Montparnassie, Wyd. Agora, 2021

Interesująca i ważna pozycja opowiadająca o losie polskich artystek próbujących spełniać swoje twórcze pasje w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Mowa o ośmiu wyjątkowych kobietach skupionych wokół kręgu Ecole de Paris: Annie Bohdanowicz-Bilińskiej, Oldze Boznańskiej, Marii Dulębiance, Alicji Halickiej, Meli Muter, Anieli Pająkównie, Irenie Reno oraz Zofii Stankiewiczównie. Każda równie ciekawa, ambitna, z ogromnym bagażem wszelakich doświadczeń. Autorka rzetelnie ukazała ich losy, przy okazji zarysowując trudną sytuację społeczną i obyczajową.

 

fot. Wydawnictwo Agora, tu do nabycia

 

Małgorzata Czyńska, Kobiety z obrazów. Nowe historie, Wyd. Marginesy, 2021

Kolejna ciekawa pozycja odsłaniająca przed nami losy niezwykłych kobiet – malarek, modelek, pisarek czy protektorek sztuki. Autorka po raz kolejny (to druga część „Kobiet z obrazów”) wybrała ciekawe postaci będące bohaterkami dzieł sztuki i przybliża nam ich nierzadko burzliwe losy.

 

fot. Wydawnictwo Marginesy, tu do nabycia

 

Beksiński. Obrazy, Wyd. Bosz, 2021

Nie lada gratka dla fanek i fanów malarstwa Zdzisława Beksińskiego – wyjątkowy, przepastny album (ponad 500 stron) z dziełami sztuki w eleganckiej szacie graficznej, prezentujący zarówno prace znane, jak i dotychczas niepublikowane, pochodzące z prywatnych kolekcji. Fotografiom towarzyszą dwa teksty poświęcone artyście autorstwa znawcy jego sztuki Wiesława Banacha oraz Wiesława Ochmana, długoletniego przyjaciela artysty.

 

fot. Wydawnictwo Bosz, tu do nabycia

 

Architektura

 

Grzegorz Piątek, Niezniszczalny. Bohdan Pniewski. Architekt władzy i salonu, Wyd. Filtry, 2021

Ciekawa pozycja poświęcona życiu i twórczości wybitnego architekta polskiego, Bohdana Pniewskiego, czynnego zarówno w okresie dwudziestolecia międzywojennego jak i w epoce PRL. Pniewski zaprojektował liczne monumentalne gmachy i budynki w Warszawie, a także m.in. słynną Patrię w Krynicy-Zdroju, uznawaną za perłę modernizmu, a więc moje oczko w głowie.

 

fot. Wydawnictwo Filtry, tu do nabycia

 

Anna Syska, Spodek w Zenicie, Wyd. Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, 2021

Bogato ilustrowany przewodnik po architekturze województwa śląskiego z lat 1945-1989. Doskonała pozycja zarówno dla fanów tego regionu, jak i dla wszystkich miłośniczek i miłośników architektury powojennej. Przewodnik może stać się idealnym punktem wyjścia do wycieczek i poznawania bardzo ciekawych realizacji architektonicznych  – ja właśnie tak planuję go wykorzystać w nowym roku.

 

fot. NIAiU, tu do nabycia

 

 

Aleksandra Stępień- Dąbrowska, Jakby luksusowo, Wyd. Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, 2021

Kolejny przewodnik z serii wydawanej przez NIAiU, tym razem poświęcony architekturze Warszawy po 1989 roku. Okres transformacji to z jednej strony potrzeba nowoczesności i luksusu, z drugiej niedostatek i wszystkie problemy związane ze stanem przejściowym. Autorka w swojej publikacji wybrała 94 realizacje warszawskie i snuje o nich opowieść. Książka powinna być dostępna lada moment. Wyczekuję jej z wielkim zainteresowaniem.

 

fot. NIAiU, tu link do zapowiedzi

Fiona MacCarthy, Walter Gropius. Człowiek, który zbudował Bauhaus, Wyd. Filtry, 2021

Pozycja, która niewątpliwie zainteresuje wszystkie fanki i fanów architektury. Książka ta przybliża zarówno koncepcje oraz realizacje jednego z najwybitniejszych i najważniejszych architektów XX wieku, jak i opowiada o jego równie ciekawym życiu osobistym. Tłem lektury są Niemcy od końca XIX wieku do lat 60. XX wieku, również przedstawione w bardzo ciekawy sposób.

 

 

fot. Wydawnictwo Filtry, tu do nabycia

 

Wzornictwo/projektowanie

 

Patryk Mogilnicki, Książka po okładce. O współczesnym polskim projektowaniu okładek książkowych, Wyd. Karakter, 2021

Jeśli zdarzyło Wam się zrezygnować z zakupu książki ze względu na jej paskudną szatę graficzną to ta pozycja jest absolutnie dla Was! Jej autor od lat śledzi współczesny rynek wydawniczy i efekty swoich znalezisk publikuje na znanym fanpage’u „Kupiłbym tę książkę, gdyby nie okładka”. Jego książka skupia się jednak na tym, co dobre, przybliżając sylwetki najciekawszych projektantek i projektantów oraz prezentując ich ciekawe realizacje.

 

fot. Wydawnictwo Karakter, tu do nabycia

 

Łukasz Garbal, Wedlowie. Czekoladowe Imperium, Wyd. Czarne, 2021

Książka opowiada o lasach rodziny Wedlów oraz historii ich kultowej firmy, począwszy od skromnej cukierni do prężnie działającego przedsiębiorstwa o międzynarodowej sławie. Napisana w ciekawy sposób oraz ilustrowana czarno-białymi fotografiami, wciąga w świat czekoladowego imperium i kreśli barwnie ówczesne tło społeczno-historyczne.

 

fot. Wydawnictwo Czarne, tu do nabycia

 

Katarzyna Jasiołek, Opakowania, czyli perfumowanie śledzia. O grafice, reklamie i handlu w PRL-u, Wyd. Marginesy, 2021

Niezwykła, sentymentalna podróż poprzez etykietki i opakowania z PRL-u, które nierzadko zachwycają projektami i typografią. Autorka snuje opowieść o powojennych mechanizmach odpowiedzialnych za sprzedaż i kształt tego, co pojawiało się na półkach, pokazuje mnóstwo pięknych przedmiotów i pozwala na pełną emocji, nostalgiczną podróż do czasów, za którymi trochę się tęskni, chociaż w większości nie miały nic wspólnego z radosnymi etykietkami.

 

Fot. Wydawnictwo Marginesy, tu do nabycia 

 

Jan Straus, Teraz Okładka!, Wyd. Oficyna Kolekcjoner, 2021

Nie lada gratka na rynku wydawniczym, czyli pierwsza publikacja poświęcona historii projektowania okładek w Polsce od końca XVIII wieku aż do II wojny światowej. Książka jest bardzo rzetelna i merytoryczna, a zdobi ją aż dwa tysiące ilustracji. Trzeba się spieszyć, bo powstało jedynie 500 kompletów i znikają w bardzo szybkim tempie.

 

Fot. Antykwariat Kwadryga, tu do nabycia

Mogą także Ci się spodobać