Vermeer bez biletów i kolejek. Powstała wirtualna wystawa wszystkich prac słynnego artysty

Na wstępie powiedzmy to sobie głośno: żadna forma prezentacji sztuki nie może konkurować z obcowaniem z nią na żywo. Nie da się zastąpić tej atmosfery panującej w galerii i muzeum, tych emocji, tego spotkania oko w oko z materią, fakturą, barwami. Czy zatem wystawy online są złe? Czy nie warto z nich korzystać? W moim odczuciu absolutnie warto, pod warunkiem jednak, że wirtualne zwiedzanie nie będzie dla nas substytutem, ale dodatkiem do spotkań ze sztuką na żywo. To, czego nie dostrzegliśmy w muzeum, mamy okazję spokojnie przestudiować w domu, możemy doczytać ciekawe informacje, utrwalić treści. Może zdarzyć się też na odwrót: to, co zobaczymy online zachęci nas do zobaczenia sztuki „oko w oko”. To, według mnie, najlepsze dwa podejścia do zwiedzania online.

Czasami bywa też tak, że pomimo najszczerszych chęci, nie możemy, z bardzo różnych powodów, pojawić się na danej wystawie. Wtedy zwiedzanie wirtualne daje nam chociaż  namiastkę spotkania z dziełem sztuki i pozwala dowiedzieć się czegoś ciekawego o danej pracy i/lub twórcy. I chociaż nie jest to rozwiązanie w pełni satysfakcjonujące, myślę, że warto z niego skorzystać, szczególnie, gdy np. koszty podróży przerastają nasze możliwości, a biletów do muzeum od dawna brak  – dokładnie tak, jak dzieje się w przypadku trwającej w Rijksmuseum monograficznej wystawy malarstwa Jana Vermeera (1632-1675).

 

Meet Vermeer – wystawa online 

Wirtualna wystawa „Meet Vermeer” prezentuje całą znaną nam spuściznę artysty – 36 prac, które na co dzień znajdują się w 18 różnych muzeach na całym świecie. Nie jest to internetowa wersja tego, co można zobaczyć obecnie w Amsterdamie – projekt powstał już w 2018 roku, i na jego potrzeby zrealizowano wirtualną ekspozycję. Za jej powstanie odpowiada Muzeum Mauritshuis w Hadze, które w swoich zbiorach posiada trzy prace Vermeera, m.in. słynną „Dziewczynę z perłą”.

Jan Vermeer, „Dziewczyna z perłą”, ok. 1665-1667, detal

Wirtualna wystawa została podzielona na kilka tematycznych części/sal:

1. Storytelling
2. Concentration and Flirtation
3. Correspondence
4. Music
5. Tronies and the City
6. Narration, symbolism, allegories
7. The Girl with a Pearl Earring

Niemal każdą prezentowaną pracę można podziwiać w bardzo dobrej rozdzielczości,  co pozwala na obserwację detali i oglądanie dzieł fragment po fragmencie. Przy każdym z obrazów znajdziemy także opis oraz informację z jakich zbiorów pochodzi.

Zrzut z ekranu wirtualnej wystawy, widok na jedną z sal

 

Zrzut z ekranu wirtualnej wystawy, dodatkowe informacje o obrazie „Alegoria Malarstwa” z ok. 1663 – 1665

 

Wystawa „Meet Vermeer” powstała w porozumieniu z kilkudziesięcioma instytucjami kultury na całym świecie, które w swoich zbiorach posiadają prace tego słynnego artysty. Projekt jest bardzo wartościowy i z pewnością zainteresuje wszystkie miłośniczki/miłośników twórczości tego wybitnego niderlandzkiego malarza, bez względu na to, czy wystawę w Amsterdamie zobaczą, czy nie.

 

Zwiedzaj online – Meet Vermeer

 

 

Mogą także Ci się spodobać