Wiosną 2023 roku muzea i galerie w Polsce kierują do nas bardzo ciekawą ofertę wystawienniczą. Przybywam więc, jak zawsze co kwartał, z subiektywnymi poleceniami, licząc, że wpis będzie Was inspirował do muzealnych wypraw i niezwykłych odkryć 🙂
PS wpis będę na bieżąco aktualizować! 😉
Muzeum w Gliwicach – Willa Caro
1. „W stronę nowoczesności. II Grupa Krakowska z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie”
22 kwietnia – 24 września 2023
Wystawa stanowi prezentację dzieł twórców i twórczyń należących do II Grupy Krakowskiej, której działalność przypadła na czas po II wojnie światowej. Na ekspozycji znajduje się w sumie 90 dzieł sztuki – są to prace malarskie, grafiki i rzeźby powstałe od połowy latach 40. do końca 60. XX w. artystów jak Maria Jarema, Tadeusz Kantor, Kazimierz Mikulski, Erna Rosenstein, Teresa Rudowicz czy Jerzy Skarżyński.
Zamek Królewski na Wawelu
2. „Ekspresja. Lwowska rzeźba rokokowa”
31 marca – 22 października 2023
Wspaniałe, ekspresyjne rzeźby Johana Georga Pinsla, przechowywane na co dzień w Muzeum tegoż artysty we Lwowie (odział Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki), prezentowane są obecnie na Zamku Królewskim na Wawelu. Polichromowane i złocone dzieła sztuki pochodzą z kościoła w Hodowicy nieopodal Lwowa.
Zamek Królewski na Wawelu
3. „Beksiński. Rzeźby”
27 kwietnia – 1 października 2023
W Ogrodach Królewskich na Wawelu zaprezentowano nietuzinkową wystawę 14 rzeźb Zdzisława Beksińskiego. W pięknej, plenerowej scenerii można zobaczyć tam cykl zatytułowany Głowy (odlewy w brązie), będący wariacjami na temat ludzkiej czaszki, a także prace reliefowe. Wśród eksponowanych dzieł znalazły się również odlewy dwóch poruszających rzeźb monumentalnych: Hamlet i Makbet.
Muzeum Narodowe w Krakowie
4. Nowosielski. W setną rocznicę urodzin
14 kwietnia – 15 października 2023
W Gmachu Głównym Muzeum prezentowana jest niewielka, ale bardzo wysmakowana wystawa dzieł Jerzego Nowosielskiego. Wybrane prace prezentują trzy najważniejsze wątki w jego twórczości: pejzaż, ciało i abstrakcję. Wszystkie dzieła pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, a ich prezentacja wiąże się z trwającym Rokiem Jerzego Nowosielskiego.
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
5. Artyści z Krakowa. II Grupa Krakowska
30 marca – 24 lipca 2023
Duża, przekrojowa wystawa tytułowej II grupy Krakowskiej pozwala prześledzić jak kształtowała się różnorodna twórczość poszczególnych jej członkiń i członków.
Muzeum Narodowe w Lublinie
6. Wróblewski i po…Sztuka realizmu bezpośredniego
28 kwietnia – 27 sierpnia 2023
Poruszająca prezentacja prac Andrzeja Wróblewskiego została skonfrontowana z wieloma innymi artystami, którzy w swojej twórczości w różnoraki sposób inspirowali się/inspirują sztuką tego wybitnego, indywidualnego malarza. Na wystawie można podziwiać niemal 100 dzieł Wróblewskiego wypożyczonych z różnych instytucji kultury oraz prywatnych kolekcji, a także 50 prac twórców reprezentujących stan sztuki polskiej „po”.
Galeria YES w Poznaniu
7. Od pomysłu do przemysłu. Biżuteria PRL z kolekcji Marii Magdaleny Kwiatkiewicz
14 kwietnia – 9 czerwca 2023
Wystawa prezentuje przeszło 200 wyjątkowych obiektów złotniczych pochodzących z prywatnej kolekcji Magdaleny Kwiatkiewicz. Kurator ekspozycji dr Michał Myśliński z Instytutu Sztuki PAN postanowił opowiedzieć o biżuterii z PRL-u na przykładzie największych i najciekawszych wytwórni takich jak ORNO, Warmet czy poznańska Spółdzielnia Pracy Przemysłu Artystycznego „RYTOSZTUKA”. Nie lada gratka dla wszystkich fanek i fanów biżuterii vintage.
Muzeum Narodowe w Poznaniu
8. Idę w świat i trwam. Obrazy Jacka Malczewskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki
29 listopada 2022 – 1 października 2023
Aż do 31 października w Muzeum Narodowym w Poznaniu można podziwiać wyjątkową wystawę prac Jacka Malczewskiego, złożoną z 34 obrazów przewiezionych do wielkopolskiej placówki z Lwowskiej Galerii Sztuki im. Borysa Woźnickiego. Obrazy Malczewskiego zostały ewakuowane do Polski ze względu na niegasnącą agresję Rosji na Ukrainę. Wystawa zatytułowana „Idę w świat i trwam. Obrazy Jacka Malczewskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki” prezentuje prace Malczewskiego z uwzględnieniem kontekstu, w jakim się tam pojawiły – na ekspozycji oprócz samych obrazów znajdują się także skrzynie, służące do ich transportu ze Lwowa.
Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze
9. Olga Boznańska malarstwo ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie
21 kwietnia – 20 sierpnia 2023
Na ekspozycję, liczącą blisko 40 obrazów, składają się nie tylko portrety znanych postaci (m.in. Henryka Sienkiewicza, Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego czy malarza Józefa Czajkowskiego), ale także pejzaże, martwe natury i szkice. Wystawę dopełnią osobiste pamiątki po wielkiej malarce, wśród nich fotel z paryskiej pracowni, sztalugi, palety, tubki farb czy książeczki do nabożeństwa.
Zamek Królewski w Warszawie
10. Kopernik i jego świat
24 kwietnia – 30 lipca 2023
Z okazji jubileuszu 550-lecia urodzin najważniejszego spośród astronomów w bibliotece Zamku Królewskiego w Warszawie zorganizowana została kameralna wystawa, która z jednej strony przybliża nietuzinkową osobę Mikołaja Kopernika, z drugiej – zabiera w fascynującą podróż po realiach epoki, której był dzieckiem. Na wystawie prezentowanych jest blisko 170 unikatowych eksponatów wypożyczonych z 21 polskich oraz zagranicznych ośrodków muzealnych i naukowych, w tym pierwsze wydanie głównego, przełomowego dzieła Kopernika O obrotach sfer niebieskich.
Muzeum Narodowe w Warszawie
11. Bez gorsetu. Camille Claudel i polskie rzeźbiarki XIX wieku
19 maja – 10 września 2023
Wystawa poświęcona jest pionierskiej generacji polskich rzeźbiarek, z których większość żyła i tworzyła w tym samym czasie co słynna francuska rzeźbiarka Camille Claudel (1864-1943). Ekspozycja z pewnością pozwoli przywrócić pamięć o zapominanych artystkach i przyczyni się do przyznania im należnego miejsca w dziejach sztuki. Będzie też pierwszą prezentacją prac Camille Claudel w Polsce.
Muzeum Narodowe w Warszawie
12. „MNW kolekcjonuje. Zakupy z lat 2017–2022”
11 maja – 27 sierpnia
Na wystawie zaprezentowane zostaną muzealne nabytki z lat 2017-2022 – w tym czasie do zbiorów zakupiono dzieła Marca Chagalla, Francisca Goyi, Meli Muter, Wojciecha Weissa oraz Stanisława Wyspiańskiego. Pozyskano także prace najwybitniejszych polskich artystek i artystów współczesnych, działających na wielu polach sztuki, m.in. Zuzanny Janin, Grzegorza Kowalskiego, Zofii Kulik, Teresy Murak i Aleksandry Waliszewskiej. Wiele cennych nabytków zakupiono w związku z wielkimi wystawami monograficznymi organizowanymi przez MNW: w ten sposób do zbiorów trafiły m.in. prace Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz Anny Bilińskiej i zespół prac najlepszych uczennic paryskiej Académie Julian.
Muzeum Etnograficzne w Warszawie
13. Malarki warszawskie. Szkice ze sztuki zwanej naiwną
1 grudnia 2022 – 4 czerwca 2023
Wystawa przybliża twórczość czterech artystek nieprofesjonalnych związanych z Warszawą – Marii Korsak, Leokadii Płonkowej, Halina Walickiej i Łucji Mickiewicz. Te wybitne, trochę zapomniane, nieżyjące już artystki wpisały się w nurt tzw. sztuki naiwnej i wyrażały się artystycznie dzięki talentowi, pasji oraz intuicji.
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie
14. Małgorzata Mirga-Tas. Przeczarowując świat
29 kwietnia – 23 lipca 2023
Wyjątkową, wielkoformatową pracę Małgorzaty Mirgi-Tas, prezentowaną w Polskim Pawilonie podczas Biennale Sztuki w Wenecji w 2022 roku, można obecnie podziwiać w warszawskiej Zachęcie. Instalacja, składająca się z dwunastu wielkoformatowych tkanin, odpowiada dwunastu miesiącom kalendarza. Mirga-Tas w wyjątkowy, poruszający sposób opowiada historię Romów, starając się nadać tej społeczności sprawiedliwie miejsce w europejskiej historii sztuki.