24. Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu, czyli wspaniałe święto dziecięcej wyobraźni!

Wpis powstał w ramach płatnej współpracy z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu

 

To już 24. edycja wyjątkowego wydarzenia dla dzieci organizowanego w Poznaniu przez Centrum Sztuki Dziecka, a ja, przyznaję z lekkim zawstydzeniem, dowiedziałam się o nim dopiero w tym roku. Właśnie dlatego z taką radością przyjęłam propozycję opowiedzenia Wam o tegorocznej edycji Biennale Sztuki dla Dziecka i zachęcenia do wzięcia w niej udziału. Być może też nie znacie jeszcze tej pięknej imprezy, albo wciąż zastanawiacie się, czy warto? Program Biennale, odbywającego się w terminie 29.05 – 4.06.2023, jest bardzo bogaty i obfituje w naprawdę świetne akcje i spotkania – nie jestem w stanie opowiedzieć o wszystkich, ale wybrałam poniżej kilka niezwykle ciekawych, w których z wielką radością wzięłabym udział (gdybym tylko mogła) wraz z moim 5-letnim synem.

Tematem przewodnim tegorocznego Biennale jest Przyszłość – z jednej strony niosącą nadzieję, z drugiej pełna lęków i obaw o to, co przed nami. W jaki sposób brać sprawy w swoje ręce i z pomocą twórczej kreatywności sprawiać, aby nasze otoczenie było dobrym i przyjaznym miejscem? Jak dbać o naturę i żyć w z nią w symbiozie? Jak w sposób ciekawy i mądry wykorzystywać siłę wyobraźni? Biennale pozwala odpowiedzieć na wszystkie te pytania, dbając o dobrą i przyjazną atmosferę, pełną akceptacji, ciepła i bliskości.

 

część pakietu Biennale na wynos

Spotkania wokół literatury

 

Zobaczyć obraz. O wizualnej sile poezji  – 29 maja 2023
wiek: 10 – 12 lat

Jako Sądeczanka nie mogłabym nie polecić spotkania z niezwykłą poetką także pochodzącą z Beskidu Sądeckiego,  Małgorzatą Lebdą, która w trakcie swojej akcji twórczej opowie o świecie poezji, o mocy słów oraz o tym, czy wiersz da się narysować. Myślę, że to będzie bardzo ciekawe, pełne uważności i czułości na słowa, spotkanie, które sprawi, że młody człowiek zupełnie inaczej popatrzy na poezję i być może sam odkryje w sobie potrzebę tworzenia wierszy.

Co robią uczucia? –  30 maja i 2 czerwca 2023
wiek 7-9 lat

Co robią uczucia to niezwykle piękna i przejmująca książka nie tylko dla dzieci. Przyznaję, że ilekroć po nią sięgam, żeby ją poczytać synowi, mocno się wzruszam i zachwycam prostotą przekazu Tiny Oziewicz oraz urokliwymi ilustracjami Aleksandry Zając. W ramach Biennale animatorka Agnieszka Cienciała poprowadzi niezwykłe spotkanie z dziecięcymi emocjami, w czasie którego będzie miejsce zarówno na czytanie książki, mądrą rozmowę, jak i plastyczne zabawy.

 

fragment książki „Co robią uczucia”, Wydawnictwo Dwie Siostry, 2022

 

Ja i inni – 31.05. 2023
wiek: 9-10 lat

Jak to jest być kimś innym? Co czuje mijana po drodze osoba? Czy da się na chwilę wejść w skórę kogoś innego i poznać  myśli? Mądra i pięknie ilustrowana książka „Ja i inni” będzie punktem wyjścia do akcji twórczej wydawnictwa Zakamarki, skupionej wokół relacji międzyludzkich oraz empatycznego spoglądania na drugiego człowieka – podobnego, a zarazem zupełnie innego od nas.

Fragment okładki książki Ylva Karlsson, „Ja i inni”( ilustracje Sara Lundberg), wyd. Zakamarki 2022

 

Spotkanie z Agnieszką Wolny- Hamkało – 2 czerwca 2023
bez ograniczeń wiekowych

Pisarka i poetka Agnieszka Wolny-Hamkało jest autorką arkusza poetyckiego „Wiersze dla mojej córki”, którego premiera odbędzie się właśnie podczas tegorocznego Biennale w ramach tzw. pakietu Biennale na wynos, który i my otrzymaliśmy (możecie go sobie zamówić tutaj). Spotkanie z autorką będzie doskonałą okazją do wysłuchania opowieści o pisaniu, szczególnie na temat świata małych zwierząt, bo to właśnie one stały się pełnoprawnymi bohaterami jej najnowszych wierszy.

„Wiersze dla mojej córki”, fragment książeczki z pakietu Biennale na wynos

 

Wystawy  i akcje twórcze

 

700 kroków o jutrze  – 29 maja  – 4 czerwca 2023
wiek: 9-12 lat

Interaktywna wystawa zatytułowana 700 kroków o jutrze została stworzona specjalnie z myślą o tegorocznej edycji Biennale. Przygotowana przez młodych poznańskich artystów Janka Skorupę i Przemka Degórskiego instalacja promenadowa obejmie trzy pomieszczenia – etapy wędrówki poświęcone technologii, przyrodzie i wspólnocie. Jak pogodzić ze sobą cyfrowy świat i chęć życia w zgodzie z naturą? Jak dbać o środowisko i swoją najbliższą przestrzeń? Filozoficzna, zapraszająca do interakcji pomiędzy uczestnikami instalacja to bardzo ciekawa i ważna propozycja Biennale.

 

Drzwi do lasu – 1 czerwca 2023
wiek: 6-9 lat

Drzwi do lasu to wyjątkowa propozycja łącząca sztukę, edukację przyrodniczą i praktykę uważności. Magiczny spacer i kontakt z przyrodą udowodnią, że natura posiada niezwykłą moc ukojenia, przynosi radość i spokój. Zaplanowany spacer czerpie inspiracje z japońskiej praktyki Shinrin-yoku, czyli terapeutycznych kąpieli leśnych.

 

fragment książeczki „RobiMY przyszłość (teraz!)” wchodzącej w skład pakietu dla młodszych Biennale na wynos

 

 

Spektakl teatralny

Żniwa – 3 i 4 czerwca 2023
wiek: 3-6 lat

Żniwa to minimalistyczny spektakl taneczny skupiony wokół wierzbowych gałązek. Choreografka Isabelle Schad wraz z towarzyszącymi jej tancerzami i tancerkami sięga po jeden z najprostszych rekwizytów, zachęcając tym samym do skupienia i zwrócenia uwagi na z pozoru proste elementy świata wokół nas. Spektakl rozbudza dziecięcą wyobraźnię oraz zwraca uwagę na niezwykle ważną relację człowieka z naturą. 

„Żniwa”, materiały prasowe Biennale

 

Filmy 

Bliskość jest ważna – 2 i 3 czerwca 2023
wiek: 10+

Bliskość jest ważna to seans filmów krótkometrażowych w całości  wybranych przez dzieci. Filmy z różnych stron świata, stworzone w baśniowej lub realistycznej konwencji, mierzą się z tematem relacji. Poruszają wątki dotyczące tworzenia i pielęgnowania ważnych dla dzieci i nastolatków związków międzyludzkich: z rodzicami, dziadkami, rodzeństwem i rówieśnikami.

 

Perlimpy – 2 i 3 czerwca 2023
wiek: 7+

Perlimpy to zachwycająca wizualnie i dźwiękowo podróż w świat dziecięcych zabaw i wyobraźni. To także poruszająca opowieść o porozumieniu ponad podziałami w imieniu walki o wspólne dobro. Bohaterami animacji są Claé i Bruó – dwaj agenci, pochodzący ze skonfliktowanych królestw. Spotykają się w Zaczarowanym Lesie, gdzie każdy z nich ma do wypełnienia sekretną misję.

 

Kadr z filmu „Perlimpy”, reż, Alê Abreu, 2023, fot. materiały prasowe Biennale 

 

Gorąco zachęcam Was do zapoznania się z całym programem wydarzenia, dostępnym tutaj. Jestem szczerze oczarowana wszystkimi propozycjami, ich różnorodnością, jakością wizualną oraz wartościami edukacyjnymi, które ze sobą niosą. Gdyby nie to, że czeka mnie w najbliższym czasie masa innych obowiązków, ochoczo wsiadłabym wraz z synem do pociągu i zaserwowała mu masę wspaniałych wrażeń w Poznaniu. Mam nadzieję, że wy skorzystacie z tej okazji!

 

 

Mogą także Ci się spodobać