W końcu nadeszła upragniona wiosna, a wraz z nią bardzo wiele ciekawych propozycji muzealnych i galeryjnych, z którymi zdecydowanie warto się zapoznać. Dokąd się udać? Kiedy zaplanować wiosenne wyprawy bliższe i dalsze? Poniższy subiektywny zbiór najciekawszych wystaw w naszym kraju z pewnością ułatwi Wam wybór i podpowie atrakcyjne destynacje.
Gliwice
Muzeum w Gliwicach
Zofia Stryjeńska. Tajemnicze i wesołe opowieści
8 marca – 18 sierpnia 2024 r.
Ekspozycja w Willi Caro prezentuje bogatą twórczości Zofii Stryjeńskiej – jej malarstwo z różnych okresów, projekty tkanin, scenografie, zabawki, ilustracje książkowe oraz fragmenty pociętych po paryskiej wystawie w 1925 roku panneaux przedstawiających pory roku. Eksponaty na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeów Narodowych w Krakowie, Warszawie, Kielcach, Poznaniu, Muzeum Etnograficznego w Krakowie oraz z kolekcji prywatnych.
kuratorzy:
Światosław Lenartowicz – Muzeum Narodowe w Krakowie
Patrycja Gwoździewicz – Muzeum w Gliwicach
Więcej informacji: tutaj
Kraków
Cracow Art Week (KRAKERS) 2024
19 -26 kwietnia 2024 r.
XIII edycja słynnego już KRAKERSa odbędzie się pod hasłem: „Czuj, czuj, odczuwaj”. Kilkadziesiąt galerii w Krakowie zaoferuje w tym czasie rozmaite wydarzenia: wystawy, akcje artystyczne, spacery tematyczne, oprowadzania czy warsztaty. Warto prześledzić bogaty program i zaplanować krakowski spacer szlakiem sztuki współczesnej (tegoroczną edycję objęłam patronatem medialnym).
Więcej informacji: tutaj
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
Daj mi wszystko. Wystawa daru Teresy i Andrzeja Starmach dla muzeów krakowskich
1 marca – 1 września 2024 r.
Wystawa inauguruje nowy etap w historii Bunkra Sztuki, który został ponownie oddany do użytku po kilkuletniej modernizacji. Jesienią 2023 roku kolekcjonerzy Teresa i Andrzej Starmach przekazali dużą i cenną część swojej kolekcji w darze do krakowskich instytucji: Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK oraz Muzeum Fotografii MuFo. Wystawa „Daj mi wszystko” nawiązująca tytułem do pracy Jadwigi Sawickiej, jest prezentacją dzieł wchodzących w skład tej wyjątkowej donacji. Mowa m.in. o pracach Władysława Hasiora, Tadeusza Kantora, Magdaleny Abakanowicz czy Jerzego Nowosielskiego.
koordynatorki:
Renata Zawartka – Bunkier Sztuki, Dominika Mucha – MOCAK, Weronika Poskrobko – MuFO
Więcej informacji: tutaj
Muzeum Narodowe w Krakowie, Oddział Wyspiański
Wyspiański. Trzecia odsłona wraz z pokazem dzieł z okresu paryskiego
26 kwietnia – 27 października 2024 r.
Trzecią odsłonę ekspozycji poświęconej Wyspiańskiemu (zmieniającej się cyklicznie ze względów konserwatorskich) ubogaci niezwykły pokaz prac, pochodzących z kolekcji prywatnej Ziyada Raoofa. Mowa o dwunastu pracach, które nigdy wcześniej nie były prezentowane szerszej publiczności – m.in. o w wyjątkowej klasy akademickich rysunkach węglem powstałych w Paryżu z lat 1892–1893, postaci mężczyzny w technice pastelu z 1897 roku oraz studium węglem popiersia aktorki Sulimy z 1901 roku.
kuratorka: Magdalena Laskowska
Więcej informacji: tutaj
Stanisław Wyspiański, „Studium mężczyzny”, 1893, ze zbiorów prywatnych Zyiada Raoofa
Muzeum Narodowe w Krakowie
Złote runo. Sztuka Gruzji
18 kwietnia – września 2024 r.
Jak informuje MNK, wystawa ta jest pierwszą nie tylko w Polsce, ale i w Europie tak wszechstronną, przekrojową i obszerną prezentacją sztuki gruzińskiej, obejmującą okres od starożytności po czasy współczesne, a zarazem skupiającą się na wybranych aspektach wielkiego dziedzictwa gruzińskiej kultury. Zobaczymy na niej zabytki archeologiczne, sztukę złotniczą, eksponaty związane z piśmiennictwem, malarstwo czy fotografie. Prezentację dzieł twórców gruzińskich dopełnią prace Polaków, którzy związali swoje losy z Gruzją. Partnerem strategicznym pokazu jest Muzeum Narodowe W Tbilisi.
kurator:
Prof. dr hab. Mirosław Piotr Kruk
Więcej informacji: tutaj
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka
Bereś
21 marca – 8 grudnia 2024 r.
Jest to pierwsza tak obszerna wystawa monograficzna poświęcona Jerzemu Beresiowi od czasu jego śmierci w 2012 roku, na którą składają się dwa ściśle powiązane ze sobą nurty jego twórczości: rzeźby ze wszystkich okresów (1956-2012) oraz filmy archiwalne i wideosesje, dokumentujące i komentujące bogaty performatywny dorobek artysty, m.in. słynne manifestacje. Twórczość tego niepokornego i nietuzinkowego twórcy, chociaż powstająca w innych okolicznościach politycznych i społecznych, wciąż doskonale rezonuje ze współczesnością i daje duże pole do ponownej interpretacji i odczytywania jej na nowo.
zespół kuratorski: Natalia Zarzecka, Jerzy Hanusek, Kamil Kuitkowski
Więcej informacji: tutaj
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Hiroshige 2023. Z kolekcji Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego
26.11.2023 – 5.05.2024 r.
Muzeum Manggha prezentuje wystawę poświęconą jednemu z największych artystów ukiyo-e (obrazy przepływającego świata) – Utagawie Hiroshigemu (1797–1858), twórcy, który zmienił język wizualny sztuki Zachodu w XIX i XX wieku, współtworząc zjawisko japonizmu. W kolekcji Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego znajduje się blisko dwa tysiące jego drzeworytów. Wystawa przedstawia trzy dominujące w twórczości artysty toposy – Naturę, Drogę i Miejsca, które wzajemnie się przenikają, tworząc jedną, ponadczasową wypowiedź.
kuratorka: dr Anna Król
Więcej informacji: tutaj
Zamek Królewski na Wawelu
Wawel Wyspiańskiego
22 marca – 21 lipca 2024 r.
„Wawel Wyspiańskiego” to obszerna, wielowątkowa wystawa poświęcona motywom wawelskim w twórczości słynnego malarza i dramaturga Stanisława Wyspiańskiego. Wystawa składa się z trzech części: pierwsza, mieszcząca się we wnętrzach zamku, prezentuje motywy wawelskie w dziełach plastycznych, druga, ulokowana w budynku nr 9, skupia się na obecności Wawelu w motywach literackich, a trzecia, umieszczona w budynku nr 7, ukazuje różnorakie inspiracje twórczością Wyspiańskiego obecne u innych twórców. To wyjątkowa okazja do podziwiania w sumie niemal 300 dzieł – wybitnych prac malarskich, projektów witraży, rysunków czy szkiców literackich.
kuratorka: Agnieszka Janczyk
Więcej informacji tutaj:
Łódź
Muzeum Etnograficzne w Łodzi
Z Nikiszowca na Bałuty. Malarstwo Erwina Sówki z kolekcji Macieja Balceraka
18 marca – 30 września 2024 r.
Na wystawie zaprezentowano prace Erwina Sówki (1936-2021), jednego z najsłynniejszych polskich twórców intuicyjnych XX wieku. Jego bogata twórczość z lat 1974-2020 pochodzi ze zbiorów Macieja Balceraka, łódzkiego kolekcjonera oraz prezesa Fundacji Promocji Sztuki Intuicyjnej. To świetna okazja do zapoznania się z tą nietuzinkową sztuką, w której przeplatają się wątki związane ze Śląskiem oraz charakterystyczne dla Sówki, przedstawienia kobiece.
kurator: dr Tomasz Romanowicz
Więcej informacji: tutaj
Centralne Muzeum Włókiennictwa
Fenomen polskiego kilimu
23 maja – 18 sierpnia 2024 r.
Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 50 kilimów z dwóch interesujących kolekcji – Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz prywatnej kolekcji historyka sztuki prof. Piotra Korduby. Będą to prace autorstwa m.in. Bogdana Tretera, Romana Orszulskiego, Wandy Kosseckiej, Eleonory Plutyńskiej, Marii Bujakowej, Marii Łaszkiewicz czy Władysława Skoczylasa, a także realizacje współczesne, np. kilimy duetu Kosmos Project czy Splot.
kuratorka: Monika Kowalczyk
Więcej informacji: tutaj
Nowy Sącz
Muzeum Ziemi Sądeckiej
Malarki warszawskie, malarki sądeckie
16 lutego – 5 maja 2024 r.
Wystawa „Malarki warszawskie, malarki sądeckie” to wyjątkowa okazja do poznania sztuki dziewięciu artystek nieprofesjonalnych związanych z Warszawą oraz Sądecczyzną. To spotkanie niezwykłe, zestawiające ze sobą silne osobowości, dla których twórczość artystyczna stanowiła bardzo ważną część życia. Niejednokrotnie trudny bagaż doświadczeń nadawał kształt ich sztuce. Zdeterminowane, utalentowane i pełne pasji tworzyły dzieła, które zachwycają, poruszają i nie pozwalają przejść obok nich obojętnie. Są to: Maria Korsak, Leokadia Płonkowa, Łucja Mickiewicz, Halina Walicka, Władysława Iwańska, Maria Wnęk, Antonina Juszczak, Anna Liber oraz Helena Chwistek.
kuratorki: Alicja Nikolska – PME, Justyna Stasiek-Harabin – Muzeum Ziemi Sądekciej
Więcej informacji: tutaj
Ostrołęka
Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce
Nikifor. Malarz nad malarzami
10 kwietnia – 16 czerwca 2024 r.
106 prac Nikifora, najsłynniejszego twórcy intuicyjnego w Polsce, można podziwiać obecnie w Ostrołęce na wystawie „Nikifor. Malarz nad malarzami”. Wszystkie dzieła pochodzą ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
Więcej informacji: tutaj
Orońsko
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
Bezwzględnie wyeliminowane rzeźby
16 marca – 18 sierpnia 2024 r.
Wystawia prezentuje bogatą, polską twórczość rzeźbiarską, która w latach 70. XX wieku uległa silnym przekształceniom formalnym i ideowym, reprezentując zupełnie nowe nurty (tytuł nawiązuje do rzeźby Wandy Czełkowskiej). Na ekspozycji prezentowane są prace ponad 30 artystek i artystów: Jana Berdyszaka, Jerzego Beresia, Karola Broniatowskiego, Krystiana Burdy, Elżbiety Cieślar, Emila Cieślara, wspomnianej Wandy Czełkowskiej, Barbary Falender i wielu innych twórczyń i twórców. Niektóre z wybranych prac pojawiają się na wystawie po raz pierwszy.
zespół kuratorski: dr Tamara Książek, dr hab. Waldemar Baraniewski, dr hab. Jan Stanisław Wojciechowski
Więcej informacji: tutaj
Szczecin
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Else Mögelin. Bauhaus i duchowość na Pomorzu
11 kwietnia – 9 czerwca 2024 r.
Wystawa została poświęcona jednej z najsłynniejszych artystek związanych z międzywojennym Szczecinem. Else Mögelin (1887-1982), absolwentka słynnego Bauhausu, w latach 1927–1942 prowadziła pracownię tkaniny w szczecińskiej Miejskiej Szkole Rzemiosła i Przemysłu Artystycznego, przemianowanej w 1930 roku na Praktyczną Szkołę Pracy Projektowej, gdzie wprowadzała w życie innowacyjne metody twórcze i dydaktyczne. Na ekspozycji można podziwiać zarówno jej prace malarskie, jak i tkaninę artystyczną oraz grafikę – w sumie ponad 100 obiektów, pochodzących z kolekcji muzealnych i zbiorów prywatnych.
kurator: kurator: dr Szymon Piotr Kubiak
Więcej informacji tutaj:
Warszawa
Muzeum Warszawy
Julia Keilowa. Projektantka
21 marca – 1 września 2024 r.
Wystawa przypomina postać wybitnej polskiej projektantki II RP, pionierki nowoczesnego wzornictwa i stylu art deco. To pierwsza, tak duża prezentacja pozwalająca podziwiać niemal 80 obiektów metaloplastycznych, zaprojektowanych i wykonanych przez Keilową, łącznie ze stworzonymi ręcznie unikatami oraz pracami rzeźbiarskimi. Wystawie towarzyszyć będzie katalog, będący pierwszą monograficzną publikacją poświęconą tej wyjątkowej projektantce (jego premiera została zaplanowana na 24 kwietnia 2024 r.).
kuratorki: Agnieszka Dąbrowska, Monika Siwińska
Więcej informacji: tutaj
Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie
Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko
5 kwietnia – 30 czerwca 2024 r.
Wystawa „Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko” to pierwsza w Polsce tak obszerna prezentacja twórczości wyjątkowej ukraińskiej malarki intuicyjnej (1909-1997). Prezentowane na ekspozycji gwasze pochodzą z prywatnej kolekcji Eduarda Dymszyca i stanowią zaledwie cząstkę jej przebogatego dorobku. Barwne, pełne metafor i symboli prace są wyrazem jej miłości do natury i wskazują na potrzebę wyjaśniania i opisywania świata za pomocą własnego plastycznego języka.
kurator: Szymon Maliborski, współkurator: Eduard Dymszyc
Więcej informacji: tutaj
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
Świat nierealny, lecz poznawalny. Malarstwo Magdaleny Shummer
19 kwietnia – 31 grudnia 2024 r.
Wystawa prezentować będzie twórczość niezwykle interesującej artystki intuicyjnej Magdalenie Shummer-Fangor (ur. 1930). Jej poetyckie prace malarskie wyróżnia duża dbałość o detal, wrażliwość kolorystyczna oraz umiłowanie fauny i flory. Zbiory Państwowego Muzeum Etnograficznego zostały na wystawie uzupełnione o obrazy z kolekcji artystki, prywatnych właścicieli oraz z galerii Kolonia Artystyczna w Piasecznie.
kuratorki: Alicja Nikolska, Joanna Kalinowska
Więcej informacji: tutaj
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
Henryk Lula. Ceramika. Sztuka materii
23 lutego – 19 maja 2024 r.
Wystawa prezentuje szeroki wybór prac Henryka Luli (ur. 1930) — artysty, pedagoga i profesora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obejmuje ponad 100 obiektów i w najpełniejszy dotychczas sposób przybliża dokonania wybitnego twórcy aktywnego od lat 50. XX wieku do dzisiaj, tworzącego w oparciu o warsztat i medium ceramiki.
kuratorka: Katarzyna Jóźwiak-Moskal
Więcej informacji: tutaj
Więcej informacji: tutaj
Muzeum Narodowe w Warszawie
Surrealizm. Inne mity
10 maja – 11 sierpnia 2024 r.
Przekrojowa wystawa ma na celu prezentację rozmaitych tendencji surrealistycznych w polskiej sztuce ostatnich stu lat. Surrealizm w tym przypadku nie ogranicza się jedynie to definicji panującego w określonym czasie nurtu artystycznego, muzeum proponuje bowiem szersze, globalne spojrzenie na to zjawisko artystyczne. Na ekspozycji pojawią się prace malarskie, fotografie i surrealistyczne przedmioty pochodzące ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, a także wielu innych kolekcji muzealnych z Polski, Francji i Austrii oraz ze zbiorów prywatnych.
kuratorka: Hanna Doroszuk
Więcej informacji: tutaj
Zamek Królewski w Warszawie
Włoskie widoki van Wittela
22 marca – 23 czerwca 2024
Kameralna ekspozycja zabierze publiczność w podróż przez malownicze pejzaże Italii, widzianej oczami wybitnego malarza wedut Gaspara van Wittela (1653-1736). Na wystawie można podziwiać dzieła przedstawiające m.in.: rzymski plac Piazza Navona, Forum Romanum, rzekę Tyber w pobliżu Porto di Ripa Grande, rzekę Arno w pobliżu jazu San Niccolò, Porta Romana wraz z okolicami, Stary Wodospad na rzece Aniene – łącznie 13 prac malarskich i jeden rysunek.
kuratorka: Alicja Jakubowska
Więcej informacji: tutaj