Paryż? Drezno? Wiedeń? Przed Wami krótka, ale niezwykle atrakcyjna lista wystaw europejskich, które warto odwiedzić w okresie letnim. Jestem pewna, że ten subiektywny wybór będzie pomocny w kontekście planowania wyjazdów i spędzenia wakacyjnego czasu także w przestrzeni muzeów i galerii. Wspaniałego zwiedzania!
1. „Paris 1874. „Inventing impressionism”
Musée d’Orsay w Paryżu
do 14 lipca 2024 r.
Z okazji 150 rocznicy pierwszej wystawy impresjonistów (która odbyła się dokładnie 15 kwietnia 1874 roku w Paryżu), Musée d’Orsay przygotowało wyjątkową wystawę poświęconą temu kierunkowi w sztuce. Na zwiedzających czeka ponad 130 dzieł kultowych już dzieł autorstwa Moneta, Maneta, Renoira, Degasa, Pissarra, Morisot, Sisleya i innych. Jubileuszowa ekspozycja jest próbą ukazania najważniejszych cech, łączących wspomnianych twórców i twórczynie oraz roli, jaką impresjonizm odegrał w kontekście rozwoju współczesnej sztuki.
Więcej informacji o wystawie: tutaj
2. „Matisse. The red studio”
Fondation Louis Vuitton w Paryżu
do 9 września 2024 r.
Fundacja Louis Vuitton we współpracy z m.in. MoMA w Nowym Jorku zorganizowała wystawę skupioną wokół historii i pochodzenia słynnej pracy Mattisse’a – tytułowej „Czerwonej pracowni”. Obraz namalowany w 1911 roku prezentuje wnętrze pokoju wypełnione obrazami, rzeźbami i domowymi przedmiotami, z których aż 6 prac malarskich, trzy rzeźby i jedna ceramika są prezentowane na paryskiej ekspozycji. Pokaz uzupełniają rysunki, szkice, archiwalne fotografie i listy, które pozwalają prześledzić temat, charakter i losy tego słynnego dzieła.
Więcej informacji o wystawie: tutaj
3. „Caspar David Friedrich. Infinite Landscapes”
Alte Nationalgalerie w Berlinie
do 4 sierpnia 2024 r.
4. „Caspar David Friedrich. Where it all started”
Albertinum: Galeria Nowych Mistrzów w Dreźnie
24 sierpnia 2024 – 5 stycznia 2025 r.
Z okazji 250 rocznicy urodzin słynnego romantycznego malarza Caspara Davida Friedricha cały rok 2024 obfituje w ciekawe wystawy poświęcone jego twórczości. Po inauguracyjnej ekspozycji w Hamburgu, przyszedł czas na Berlin (do 4 sierpnia), a kolejno Drezno, gdzie od 24 sierpnia będzie można podziwiać kolejną odsłonę. Każda ze wspomnianych wystaw posiada trochę innych charakter i bazuje na różnych pracach.
Więcej informacji o wystawie w Berlinie: tutaj, a w Dreźnie: tutaj
5. „Roy Lichtenstein. A Centennial Exhibition”
Albertina Museum w Wiedniu
do 14 lipca 2024 r.
Wiedeńska Albertina zaprasza na retrospektywną wystawę Roya Lichtensteina, jednego z najsłynniejszych twórców pop-artowych na świecie, zorganizowaną z okazji 100 urodzin artysty. Na wystawie można zobaczyć przeszło 90 prac – obrazów, rzeźb i grafik.
Więcej informacji: tutaj
6. „Expressionists. Kandinsky, Münter And The Blue Rider”
Tate Modern w Londynie
do 20 października 2024 r.
Wystawa prezentuje ponad 130 prac artystów i artystek związanych z ekspresjonistyczną, popularną grupą artystyczną, funkcjonującą w latach 1911-1914 pod nazwą „Błękitny Jeźdzciec”. Wśród obrazów, rzeźb czy fotografii znajdziemy tam prace m.in. Wasilija Kandinskiego, Gabrieli Munter, Franza Marca, Alexeja von Jawlenskiego czy Marianne von Werefkin.
Więcej informacji o wystawie: tutaj
7. „Modigliani. Modern Gazes”
Museum Barberini w Poczdamie
do 18 sierpnia 2024 r.
Prace słynnego Włocha, czołowego reprezentanta Ecole de Paris zostały po raz pierwszy – na taką skalę – zestawione z twórczością innych europejskich twórczyń i twórców, takich jak Egon Schiele, Gustav Klimt czy Ernst Ludwig Kirchner. Nowoczesne spojrzenie na kobietę w twórczości Modiglianiego można podziwiać na przykładzie pięćdziesięciu sześciu aktów i portretów. Jest to pierwsza, od 15 lat retrospektywna wystawa tego artysty w Niemczech.
Więcej informacji o wystawie: tutaj
8. „Imagine! 100 years of International Surrealism”
Royal Museums of Fine Art w Brukseli
do 21 lipca 2024 r.
Tylko do 21 lipca w Brukseli podziwiać można jubileuszową wystawę poświęconą reprezentantom surrealizmu w sztuce. Dokładnie 100 lat temu, Andre Breton opublikował swój słynny manifest surrealizmu i z tej okazji w wielu muzeach Europy organizowane są wystawy podkreślające wyjątkowość tego kierunku. Słynne dzieła Maxa Ernsta, Giorgio de Chirico, Man Ray, Dorothei Thannig czy Leonor Fini i innych w sumie składają się na bogatą prezentację ponad 130 prac. Kolejna odsłona wystawy pod nazwą „Surrealizm” pojawi się od 4 sierpnia w Centrum Pompidou w Paryżu.
Więcej informacji o wystawie tutaj:
9. „Willem de Kooning and Italy”
Gallerie dell’Accademia w Wenecji
do 15 września 2024 r.
Największa w historii Włoch prezentacja przeszło 70 prac Willema de Kooninga, jednego z najbardziej rewolucyjnych twórców 2 połowy XX wieku. Trzon wystawy stanowią prace, które powstały w czasie pobytów artysty we Włoszech (1959 i 1969 rok) i zdradzają wielką fascynację oraz inspirację tym krajem. Na ekspozycji, prócz dzieł malarskich można podziwiać również szkice i rzeźby – także te, wykonane w późniejszym czasie, pod wpływem włoskich wspomnień.
Więcej informacji o wystawie tutaj: