Lato 2024. Najciekawsze wakacyjne wystawy w muzeach i galeriach w Polsce

Jeszcze niedawno pisałam dla Was o najciekawszych wystawach wiosennych, tymczasem wakacje już na półmetku! Nie do końca wiem jak to się stało, że przespałam początek lata, mimo to mam nadzieję, że nowe polecenia muzealne i galeryjne jak zawsze będą Was inspirować i zachęcać do artystycznego przeżywania i odwiedzania różnych miast Polski. Z pewnością część polecanych poniżej wystaw już widziałyście/widzieliście, chętnie więc poznam Wasze odczucia i refleksje. Życzę Wam pięknego czasu wśród sztuki!

 

Czeladź

 

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia
zaŚwiaty
13 czerwca – 18 sierpnia

Wystawa prezentuje różnorodną twórczość artystów, których sztuka skupiona jest wokół tematu zaświatów – obszaru emocjonalnego i wizualnego, który wiedzie twórców i odbiorców w stronę nieposkromionej wyobraźni, podświadomości i emocji. Na wystawie można podziwiać prace malarskie, pastele, fotografie oraz rzeźby. Są to dzieła zarówno osób z wieloletnim doświadczeniem artystycznym, jak i nowych, obiecujących twórczyń i twórców. Za prezentację prac odpowiada kolektyw Ciemna Strona Sztuki, który od wielu lat zajmuje się promocją i popularyzacją polskiej (ale nie tylko) sztuki.

 

Więcej informacji  o wystawie tutaj:

Sławomir Podolski, „Wieża”, pastel/papier, fot. materiały prasowe organizatora

 

Gdańsk

 

Muzeum Narodowe w Gdańsku
Oddział Sztuki Nowoczesnej w Pałacu Opatów
Nicolae Grigorescu. Malarz rumuńskiego etosu
27 lipca – 27 października 2024 r.

Wystawa zaprezentuje twórczość bardzo popularnego rumuńskiego malarza Nicolae Grigorescu (1839-1907). Artysta studiował w Paryżu i związany był ze Szkoła w Barbizon, malując plenerowe pejzaże i pochylając się nad tematyką zwykłych ludzi. Po trzydziestu latach mieszkania i tworzenia we Francji powrócił do Rumunii, gdzie odegrał niezwykle istotną rolę w sprowadzaniu tamtejszej sztuki na nowoczesne tory.

 

Więcej informacji o wystawie tutaj:

Nicolae Grigorescu, „Chłopka z koralikami – odpoczywająca”, fot. materiały prasowe Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Kraków 

 

Muzeum Krakowa
Pałac Krzysztofory
Wincenty Wodzinowski. Czuły obserwator
27 czerwca – 3 listopada 2024 r.

 

Monograficzna wystawa przybliża twórczość Wincentego Wodzinowskiego (1866-1940), malarza związanego z Krakowem, piewcy polskiej wsi. Ekspozycja jest próbą poszerzenia powszechnej świadomości na temat bogatej działalności artystycznej i społecznej tego twórcy.

 

Więcej informacji o wystawie tutaj:

Wincenty Wodzinowski, Portret wiejskiej dziewczyny, fot. materiały prasowe Muzeum Krakowa

 

Międzynarodowe Centrum Kultury 
Odesa. Długi wiek XX w sztuce
17 maja – 1 września 2024 r.

 

Wystawa jest artystyczną opowieścią o sztuce Odesy w XX wieku. Prezentacja, bazująca na dziełach wypożyczonych z odeskich instytucji kultury uwzględnia najważniejsze okresy i nurty twórcze, które pozwalają poznać i zrozumieć burzliwe dzieje tego pięknego miasta oraz związanych z nim ośrodków kulturalnych. Wystawa uwzględnia także współczesną perspektywę, obciążoną wojną w Ukrainie i prezentuje najnowsze dzieła twórczyń i twórców, w które wpisany jest lęk, gniew i obawa o jutro.

 

Więcej informacji o wystawie  tutaj:

Ołeksandr Frejdin, Różowy świt, 1977, olej/płótno, Odeskie Narodowe Muzeum sztuki

 

Zamek Królewski na Wawelu
Wspaniałość Rokoka.  Miśnieńskie figurki porcelanowe Johanna Joachima Kaendlera
24 maja – 29 września 2024 r.

 

Na Zamku Królewskim na Wawelu można podziwiać imponującą kolekcję porcelanowych prac jednego z najsłynniejszych miśnieńskich artystów jakim był Johann Joachim Kaendler. Figurki, pogrupowane tematycznie, zachwycają swoim kunsztem i pięknem, a zachwyt potęguje świetna aranżacja wystawy.

 

Więcej informacji o wystawie tutaj:

fot. materiały prasowe Zamku Królewskiego na Wawelu

 

Zamek Królewski na Wawelu
Emocje. Lwowska rzeźba rokokowa
21 czerwca – 15 września 2024 r.

 

Na wystawie zaprezentowane zostały wszystkie rzeźby zachowane z pierwotnego wyposażenia kościoła Misjonarzy pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Horodence, wykonane w latach 1755–1757 przez Johanna Georga Pinsla z warsztatem. To druga odsłona lwowskiej rzeźby rokokowej na Wawelu – pierwsza pt. „Ekspresja” zorganizowana w 2023 roku cieszyła się ogromną popularnością i zachwycała publiczność.

 

Więcej informacji o wystawie tutaj:

mat. prasowe Zamku Królewskiego na Wawelu

Lublin 

Muzeum Narodowe w Lublinie
Mówi obraz 
1 czerwca  – 31 grudnia 2024 r.

Ta sensoryczna wystawa stworzona we współpracy z młodymi odbiorcami sztuki jest doskonałą propozycją zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Na zwiedzających lubelski Zamek czekają interaktywne instalacje inspirowane muzealnymi dziełami sztuki, które będą oddziaływać na zmysły dotyku, wzroku, słuchu i węchu. Punktem wyjścia do przygotowania wystawy stały się dzieła sztuki na co dzień nieudostępniane zwiedzającym. Na ekspozycji znajdują się prace reprezentujące różne techniki i style, XVIII-wieczne martwe natury i XIX-wieczne pejzaże, dzieła twórców ludowych i mistrzów sztuki współczesnej.

 

Więcej informacji o wystawie tutaj:

fot, materiały prasowe Muzeum Narodowego w Lublinie

 

Muzeum Narodowe w Lublinie
Xawery Wolski. Genetyka Pamięci
19 lipca – 1 grudnia 2024 r.

 

Wystawa z jednej strony skupia się na ukazaniu artystycznej drogi  rzeźbiarza Xawerego Wolskiego (ur. 1960), z drugiej zaś jej celem jest upamiętnienie rocznic likwidacji więzienia niemieckiego w 1944 roku oraz więzienia NKWD w 1954 roku na Zamku Lubelskim. Tytułowa „Genetyka pamięci” wskazuje na istotę pamięci zbiorowej, historycznej oraz na subiektywne spojrzenie na ludzką pamięć, na którą składają się przeżycia, emocje i myśli wyrażane za pomocą dzieł sztuki.

 

Więcej informacji o wystawie tutaj:

Xawery Wolski, fragment pracy, fot. materiały Muzeum Narodowego w Lublinie

 

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Rzeka BUG River. Stanisław Baj
3 sierpnia – 27 października 2024 r.

 

Wystawa poświęcona zostanie jednemu  z najciekawszych i najpopularniejszych współczesnych pejzażystów, Stanisławowi Bajowi i jego malarskim fascynacjom związanym z rzeką Bug, która stanowi główny temat jego sztuki od bardzo wielu lat.

 

Więcej informacji o wystawie tutaj: 

Stanisław Baj, Rzeka Bug – Sugry, 2021, olej/płótno, fot. Artinfo.pl

 

 

Łódź

 

Centralne Muzeum Włókiennictwa
Fenomen polskiego kilimu
23 maja – 18 sierpnia 2024 r

Wystawa prezentuje ponad 50 kilimów z dwóch interesujących kolekcji – Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz prywatnej kolekcji historyka sztuki prof. Piotra Korduby. Będą to prace autorstwa m.in. Bogdana Tretera, Romana Orszulskiego, Wandy Kosseckiej, Eleonory Plutyńskiej, Marii Bujakowej, Marii Łaszkiewicz czy Władysława Skoczylasa, a także realizacje współczesne, np. kilimy duetu Kosmos Project czy Splot.

 

Więcej informacji o wystawie tutaj:

fot. własna z wystawy

 

 

Centralne Muzeum Włókiennictwa
Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje
9 czerwca 2024 – 27 lipca 2025

 

Wyjątkowa, pierwsza w historii retrospektywna wystawa poświęcona polskiemu projektantowi mody Arkadiusowi (ur. 1969), prezentująca jego niezwykłe kolekcje, które z powodzeniem można okrzyknąć mianem dzieł sztuki. Projektant jako jeden z nielicznych Polaków zapisał się w dziejach europejskiej mody.

 

Więcej informacji o wystawie tutaj:

fot. własna z wystawy

 

Muzeum Miasta w Łodzi
Józef Hecht. Artystyczne żywioły
22 czerwca – 15 grudnia 2024 r.

Wystawa przypomina twórczość ciekawego łódzkiego artysty i podróżnika Józefa Hechta (1891-1951). Muzeum Miasto Łodzi prezentuje przeszło 60 prac – mowa o malarstwie, rzeźbie, grafice i ilustracji. Sylwetka i sztuka Hechta ukazane są poprzez jego pasję do podróży, fascynację światem natury w najrozmaitszych jej formach i przejawach oraz zamiłowanie do miedziorytu, któremu artysta poświęcał całą swą energię.

 

Więcej informacji o wystawie tutaj:

 

Muzeum Sztuki w Łodzi
Jan Kucz. Obustronnie nieprzemakalny 
26 czerwca – 6 października 2024 r.

Wystawa jest retrospektywnym pokazem dzieł zmarłego w 2021 r. artysty Jana Kucza, autora rzeźb wykonanych z tradycyjnych materiałów takich jak brąz czy kamień, ale także twórcy instalacji i obiektów. Obiektom rzeźbiarskim towarzysz przekrojowa prezentacja twórczości rysunkowej i malarskiej Jana Kucza, częściowo nigdy wcześniej nie prezentowana.

 

Więcej informacji o wystawie tutaj:

fot. z otwarcia wystawy, mat. prasowe Muzeum Sztuki w Łodzi

 

 

Płock

 

Muzeum Mazowieckie w Płocku
Kruchość rzeczy. Ceramika z kolekcji Grażyny i Wiesława Stachurskich
20 czerwca – 22 września 2024 r.

Na wystawę składa się ponad 200 ceramicznych eksponatów muzealnej klasy powstałych od końca XX wieku, aż do lat 60. XX wieku. Obiekty pochodzą kolekcji Grażyny i Wiesława Stachurskich i obecnie stanowią depozyt muzealny, przekazany w 2023 roku. Wśród prezentowanych dzieł można podziwiać m.in. fajans z Pacykowa, ceramikę z Chodzieży, prace Wacława Bębnowskiego czy ceramikę huculską.

 

Więcej informacji o wystawie tutaj:

fot. materiały prasowe Muzeum Mazowieckiego w Płocku

 

Radom 

 

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia
Rajmund Ziemski. Znak i kolor
12 kwietnia – 8 września 2024 r.

 

Wystawa przybliża twórczość Rajmunda Ziemskiego (1930-2005), jednego z czołowych polskich malarzy drugiej połowy XX wieku,  posługującego się, w sposób unikalny i rozpoznawalny, językiem abstrakcji – a zwłaszcza sztuki spontanicznego gestu.

 

Więcej informacji o wystawie tutaj:

fot. materiały prasowe CSW Elektrownia

Sopot 

 

Państwowa Galeria Sztuki 
Ewa Kuryluk. Spotkanie na brzegu morza
18 maja – 18 sierpnia 2024 r.

Wystawa jest poświęcona bogatej twórczości jednej z ważniejszych polskich artystek współczesnych, Ewie Kuryluk (ur. 1946 r.). Na ekspozycji można oglądać m.in. jej wczesne prace z przełomu lat 60. i 70. XX wieku, do tej pory nie prezentowane w naszym kraju. W PGS można zobaczyć również monumentalną instalację z tkaniny – Teatr Miłości z 1986 roku oraz wybrane autofotografie.

 

Więcej informacji o wystawie tutaj:

Ewa Kuryluk, Spotkanie, 1970, akryl/płyta

 

Tarnów

 

Biuro Wystaw Artystycznych
Otto Schier. Pracownia architektoniczna
30 czerwca – 25 sierpnia 2024 r.

Otto Schier (ur. 1931) to ceniony tarnowski architekt, który w swojej trwającej 65 lat karierze zrealizował ponad 200 projektów architektonicznych i urbanistycznych. Wystawa prezentuje skalę różnorodnej i wytrwałej pracy tegoż architekta, a także osadza jego realizacje w historii architektury miasta, Polski i świata.

 

Więcej informacji o wystawie tutaj: 

 

świetny plakat do wystawy zaprojektowany przez Natalię Sikorską

 

 

 

Toruń 

 

Centrum Sztuki Współczesnej 
Nowe Pokolenie i Klasycy z kolekcji Wojciecha Fibaka
28 czerwca – 6 grudnia 2024 r.

 

Wystawa prezentuje bogatą kolekcję sztuki Wojciecha Fibaka, wieloletniego kolekcjonera i pasjonata sztuki. Ekspozycja ulokowana na dwóch piętrach CSW daje szansę na zobaczenie ponad 200 dzieł sztuki, stworzonych zarówno przez klasyków XX wieku, takich jak Tadeusz Brzozowski czy Magdalena Abakanowicz, jak i najpopularniejszych reprezentantów średniego oraz nowego pokolenia.

 

Więcej informacji o wystawie tutaj:

Agata Kus, Bliźniaczki 8, 2015, olej/płótno, mat. prasowe CSW

 

Warszawa

 

Muzeum Narodowe w Warszawie
Surrealizm i inne mity
10 maja – 11 sierpnia

Wystawa jest interesującą próbą ukazania w jaki sposób surrealizm zagościł w sztuce polskiej XX wieku. Chociaż nurt ten nie miał u nas reprezentantów tak mocnych jak Magritte czy Dali, to jednak surrealistyczne inspiracje pojawiały się w twórczości wielu interesujących artystek i artystów. Ekspozycja bazuje w dużej mierze na dziełach z kolekcji muzealnych, na ogół nie prezentowanych na co dzień szerszej publiczności, jest więc doskonałą okazją do zobaczenia zupełnie nowych, „świeżych” prac.

Więcej informacji o wystawie tutaj: 

Erna Rosenstein, Po drugiej stronie ciszy, 1962, Muzeum Narodowe w Warszawie

 

Muzeum Narodowe w Warszawie
Królikarnia
Alina Ślesińska. Szkice przestrzeni
27 czerwca – 13 października

 

Wystawa prezentuje efekty wieloletniego projektu badawczego poświęconego interesującej rzeźbiarce Alinie Ślesińskiej, której talent nowatorskie spojrzenie na rzeźbę nie zostały do tej pory należycie wyartykułowane. Artystka była uczennicą Xawerego Dunikowskiego, która odniosła spory sukces i popularność szczególnie poza granicami naszego kraju.

 

Więcej informacji o wystawie tutaj: 

Alina Ślesińska, „Kompozycja”, 1972, Muzeum Narodowe w Warszawie

 

 

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
Świat nierealny, lecz poznawalny. Malarstwo Magdaleny Shummer
19 kwietnia – 31 grudnia 2024 r.

Wystawa prezentuje twórczość niezwykle interesującej artystki intuicyjnej Magdalenie Shummer-Fangor (ur. 1930). Jej poetyckie prace malarskie wyróżnia duża dbałość o detal, wrażliwość kolorystyczna oraz umiłowanie fauny i flory. Zbiory Państwowego Muzeum Etnograficznego zostały na wystawie uzupełnione o obrazy z kolekcji artystki, prywatnych właścicieli oraz z galerii Kolonia Artystyczna w Piasecznie.

 

Więcej informacji o wystawie tutaj:

 

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
Łzy Szczęścia
8 czerwca – 15 września 2024 r.

Wystawa bazuje na najciekawszych, ikonicznych dziełach z kolekcji Zachęty, wielokrotnie komentowanych i stanowiących nierzadko temat społecznych debat i sporów (np. słynna „Piramida zwierząt” Katarzyny Kozyry z 1993 r.). Ekspozycja stara się skupiać na odbiorcy i za sprawą opisów oraz rozmaitych wskazówek rozmieszczonych przy dziełach, pomaga w zrozumieniu oraz uporządkowaniu towarzyszących wystawie wrażeń i emocji.


Więcej informacji o wystawie tutaj:

Praca Aliny Szapocznikow, fot. własna z wystawy

 

Zamek Królewski w Warszawie
Hasior. Trwałość przeżycia
14 czerwca – 8 września 2024 r.

 

Twórczość Władysława Hasiora, po 5o latach od jego monograficznej wystawy na Zamku Królewskim w Warszawie, powróciła w niemal to samo miejsce, nieustannie zaskakując, zadziwiając i szokując. Artysta, jako jeden z ciekawszych, bardziej charyzmatycznych i nieposkromionych twórców sławę zyskał zwłaszcza za sprawą swoich wyjątkowych asamblaży, tworzonych poprzez użycie różnych materiałów: przedmiotów codziennego użytku, metalu, szkła, rzeczy pozornie bezużytecznych. Artysta tworzył z nich nowe, nierzadko zaskakujące kompozycje, odnoszące się do wielu aspektów ludzkiego życia, takich jak religijność czy moralność.

 

Więcej informacji o wystawie tutaj:

fot. własna z wystawy

 

Muzeum Historii Żydów Polskich Polin
(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata
17 maja – 16 grudnia 2024

 

Wystawa opowiada historię Majera Kirszenblata (1916-2009) – malarza intuicyjnego żydowskiego pochodzenia, który w latach 80. XX wieku postanowił utrwalać swoje dziecięce i młodzieńcze wspomnienia na płótnach. Miasteczkiem, do którego Majer powracał w swoich myślach i obrazach był Opatów, zamieszkiwany przed wojną przez Polaków i Żydów. Ekspozycja pozwala na malarskie spotkanie ze światem, którego nie ma oraz skłania do głębokiej refleksji nad ratowaniem wszelkich historycznych śladów, które bezpowrotnie znikają.

 

Więcej informacji o wystawie tutaj: 

mat. prasowe Polin, PROJ. P. JAKOWEŃKO

 

Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
Jan Bogusławski(1910-1982). Według reguł sztuki  i własnego upodobania
4 lipca – 30 września 2024 r.

 

Wystawa przybliża postać i twórczość Jana Bogusławskiego, jednego z ciekawszych i ważniejszych projektantów i architektów XX wieku. Projektował budynki użytkowe, kościoły, wnętrza, meble, detale architektoniczne i reklamy świetlne.

 

Więcej informacji o wystawie tutaj:

Pawilon Chemii, fot. Zbyszko Siemaszko, materiały prasowe NIAiU

 

 

 

Wrocław

 

Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Pawilon Czterech Kopuł
Maria Pinińska-Bereś
7 lipca – 13 października 2024 r.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu zorganizowało pierwszą (od ponad 20 lat) dużą, (świetnie ulokowaną), monograficzną wystawę Marii Pinińskiej-Bereś, jednej z bardziej wyjątkowych artystek XX wieku, jednej z pionierek sztuki feministycznej w Polsce, skupionej m.in. wokół ciała, erotyzmu, relacji z naturą i roli kobiety we współczesnym świecie. Pinińska-Bereś rzeźbiła, była performerką, tworzyła instalacje i environment.

 

Więcej informacji o wystawie tutaj:

fot. własna z wystawy

 

 

Krupa Art Foundation
Wojciech Fangor. American Dream
13 lipca – 20 października

 

Prace Wojciecha Fangora zebrane na wystawie pochodzą z kolekcji prywatnych i zostały namalowane w latach 1961-1973. Artysta wykonał je poza Polską – w 1966 roku zamieszkał w Ameryce, gdzie realizował swój amerykański sen, rozwijając się twórczo. W 1970 roku, jako jedyny Polak, miał swoją indywidualną wystawę w Guggenheim Museum w Nowym Jorku.

 

Więcej informacji o wystawie tutaj:

fot. własna z wystawy

 

 

Mogą także Ci się spodobać