Magazyny muzealne pękają w szwach, kryjąc niezwykłe skarby w dużej mierze niedostępne na co dzień – to fakt znany nam wszystkim, zarówno muzealnikom jak i odbiorcom sztuki. Na szczęście zbiory muzealne, także te, których na próżno szukać na wystawach, są coraz częściej prezentowane w postaci cyfrowej. Digitalizacja dzieł sztuki, niezwykle ważna, chociaż bardzo pracochłonna, niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Pozwala poznać zabytki i kolekcje muzealne, daje pole do działań badawczych, naukowych, edukacyjnych, systematyzuje informacje i serwuje wgląd w bogactwo muzealnych zbiorów. Nawet to, co prezentowane jest w przestrzeni muzealnej bywa dla nas czasami fizycznie niedostępne – w tym kontekście możliwość spojrzenia na dany eksponat wirtualnie jest cennym doświadczeniem (chociaż, rzecz jasna, realnego spotkania z dziełem sztuki nie zastąpi).
Miejsc, w których można przeglądać cyfrowe kolekcje muzealne jest w naszym kraju coraz więcej. Poniżej wybrałam dla Was krótkie (i z pewnością niewyczerpujące) polecenie portali i stron, z których JA korzystam najczęściej, a prezentowane w nich kolekcje wydają mi się najciekawsze. Z pewnością cenna będzie dla wielu informacja, że po 70 latach od śmierci artysty/artystki dana twórczość trafia do domeny publicznej, a to oznacza, że takie zdigitalizowane materiały można sobie pobrać (zazwyczaj dany portal udostępnia taką opcję i informuje o prawnym statusie obiektu), a kolejno np. wydrukować czy, mówiąc ogólnie, wykorzystywać w dowolny sposób.
Portale poszczególnych instytucji kultury
Muzeum Narodowe w Krakowie
www. zbiorymnk.pl
Portal Muzeum Narodowego w Krakowie to jeden z moich ulubionych. Korzysta się z niego bardzo wygodnie, a prace, które można pobrać są zawsze dużymi plikami, dobrymi do druku. Wyszukiwanie obiektu może odbywać się po frazie, możecie też sobie kliknąć „wyszukiwanie zaawansowane” i tam ustalić dokładnie czego szukacie (takie możliwości daje każdy z portali). Dodatkowo na stronie głównej pojawiają się galerie tematyczne, dzięki czemu przeglądanie zbiorów może być po prostu formą odkrywania tego, co ciekawe, bez potrzeby dokładnego precyzowania treści.
Muzeum Narodowe w Warszawie
www.cyfrowe.mnw.art.pl
Kolejnym bardzo fajnym miejscem jest portal cyfrowy prezentujący zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie. Kolekcje tego Muzeum są wyjątkowo atrakcyjne, a dostęp online pozwala na przynajmniej częściowe zagłębienie się w morzu eksponatów.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
www.muzeumcyfrowe.mnwr.pl
Trzecim cyfrowym portalem muzealnym, do którego sięgam z przyjemnością jest niedawno oddany do użytku portal cyfrowy Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Podobnie jak dwa poprzednie, portal jest przejrzysty, pozwala na wygodne wyszukiwanie i posiada atrakcyjną warstwę wizualną (to dla mnie równie ważne jak zawartość takiej strony).
Zbiory cyfrowe innych (wybranych) instytucji kultury:
Muzeum Narodowe w Kielcach – zbiory online
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem – zbiory online
Portale zbiorcze
Wirtualne Muzea Małopolski
www.muzea.malopolska.pl
Wirtualne Muzea Małopolski to portal prezentujący wybrane eksponaty z wielu małopolskich instytucji muzealnych (mniejszych i większych). Znajdziecie tu kolekcje wielu muzeów krakowskich, ale również eksponaty z Muzeum Ziemi Sądeckiej (to właśnie tam pracuję), Muzeum Ziemi Bieckiej czy Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Oprócz cyfrowych materiałów na portalu można znaleźć ciekawe artykuły, pisane przez cenionych specjalistów.
W muzeach
www.wmuzeach.pl
Portal wmuzeach.pl udostępnia w jednym miejscu kolekcje cyfrowe ośmiu (jak dotąd) instytucji kultury rozsianych po całej Polsce. Taka centralizacji danych wydaje mi się bardzo wygodna. Znajdziecie tam zbiory Muzeum Żydów Polskich POLIN, Muzeum Narodowe w Lublinie, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum – Zamek w Łańcucie, Muzeum Okręgowe w Toruniu, . Zbiory każdej instytucji zostały pogrupowane na różne tematy, dzięki czemu możemy szukać konkretnej rzeczy za pomocą wyszukiwarki lub przeglądać dany temat.
Inne zbiorcze portale:
Kronik@ – portal z otwartymi zasobami kultury i nauki