Lato w muzeum! Wakacyjne polskie wystawy w 2023 roku, które warto zobaczyć

 

Jak co roku w okresie wakacyjnym, przygotowałam dla Was zestawienie najciekawszych, w mojej subiektywnej opinii, wystaw muzealnych organizowanych w Polsce. Wybór jest spory i zróżnicowany, jestem więc pewna, że znajdziecie coś dla siebie. Z pewnością nie uwzględniłam wszystkich ciekawych wydarzeń, dlatego chętnie przyjmę sugestie co do kolejnych wystaw, które dopiszę do listy.

 

Gdańsk

Muzeum Narodowe w Gdańsku

„Sainer. Kol∞r”
22 lipca – 22 października 2023

 

Piękne, zabytkowe wnętrza Pałacu Opatów w Gdańsku-Oliwie stanowią obecnie miejsce prezentacji prac Przemysława Blezyka (ur. 1988), znanego pod pseudonimem „Sainer”. Artysta jest autorem popularnych murali rozsianych po całym świecie, a także obrazów, w których nawiązuje do klasyków polskiego malarstwa (zwłaszcza XX-wiecznych kolorystów i pejzażystów), tworząc swoje własne wersje nowoczesnego świata.

Więcej o wystawie: tutaj
Przemysław Blejzyk (Sainer) – „Czekając na wczoraj”, akryl na płótnie, 2015, fot. kolekcja prywatna

 

Kraków 

 

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

„Litwa. Dwa stulecia fotografii”
16 czerwca – 24 września 2023

Niezwykła wystawa fotograficzna opowiadająca o Wilnie – jego zabytkach, mieszkańcach, historii, codzienności i niezwykłości miasta na przestrzeni ostatnich dwustu lat. Na ekspozycję składają się zarówno prace uznanych mistrzów, jak i fotografie mniej znanych, ciekawych twórczyń i twórców. Prezentacja została podzielona na poszczególne sekcje tematyczne: „Atelier”, „Tydzień w Wilnie”, „Wędrówki fotografa”, „Cisza”, „Autoportret”, „Osobiste pamięci” oraz „Różnorodna Litwa”.

Więcej o wystawie: tutaj
Antanas Sutkus, „Maraton na ulicy Uniwersyteckiej” , detal, 1959

 

Muzeum Etnograficzne w Krakowie

„Malarki warszawskie, malarki krakowskie. Spotkanie”
7 lipca – 24 września 2023

Wystawa powstała z połączenia sił i zbiorów Dwóch Muzeów Etnograficznych – w Warszawie i w Krakowie. Efektem tej ciekawej współpracy jest wystawa siedmiu artystek nieprofesjonalnych, reprezentujących warszawskie i krakowskie środowiska twórcze. W Muzeum Etnograficznym w Krakowie zobaczymy prace Marii Korsak, Leokadii Płonkowej, Łucji Mickiewiczowej, Haliny Walickiej, Haliny Dąbrowskiej, Marii Tarnawskiej-Wójtowicz i Zofii Kowalew. Prezentację zbiorów muzealnych ubogacają także dzieła z kolekcji Aleksandry Jackowskiej.

Więcej o wystawie: tutaj
Leokadia Płonkowa, „Lekcja botaniki”, ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie

 

 

Muzeum Narodowe w Krakowie

„Matejko. Malarz i historia”
23 czerwca 2023 –  7 stycznia 2024

Przekrojowa, ciekawa i doskonale zaaranżowana wystawa poświęcona została twórczości Jana Matejki, jednego z najsłynniejszych polskich XIX-wiecznych malarzy historycznych. Na ekspozycji, oprócz prac malarskich i szkiców (zarówno tych bardzo znanych, jak i tych mniej), można podziwiać również stroje, rekwizyty, interesujące archiwalia oraz dokumenty związane z życiem i twórczością Matejki.

Więcej o wystawie: tutaj
Jan Matejko, „Rejtan”, 1886, Zamek Królewski w Warszawie

 

„Wilno, Vilnius, Vilne 1918-1948. Jedno miasto, wiele opowieści”
24 maja – 3 września 2023

Wystawa jest artystyczną opowieścią o Wilnie, które w latach 1918-1948 było doświadczone przez liczne, trudne wydarzenia historyczne. Siedmioczęściowa narracja ekspozycji pokazuje, jak artyści ówczesnego wieloetnicznego i wielokulturowego Wilna postrzegali swoje miasto. Obok przedstawicieli kultury polskiej ważną rolę w tworzeniu tego wizerunku odegrali również artyści litewscy, żydowscy i białoruscy.Obok znanych i wielokrotnie przedstawianych dzieł klasyków wileńskiej sztuki, m.in. Ferdynanda Ruszczyca, Jana Bułhaka, Ludomira Sleńdzińskiego, Bronisława Jamontta, Michała Rouby, Jerzego Hoppena, można zobaczyć także obrazy i grafiki młodszego pokolenia artystów, do którego należeli m.in. Joanna Karpińska, Hanna Milewska, Józef Horyd czy Hadassa Gurewicz-Grodzka.

Więcej o wystawie: tutaj
Bronisław Jamontt, „Krajobraz”, szkic do tapiserii, tempera na papierze, 1923, The Lithuanian National Museum of Art

 

Muzeum Krakowa

„Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu”
30 czerwca – 12 listopada 2023

Jest to pierwsza tego typu i o tak dużej skali monograficzna prezentacja twórczości Włodzimierza Tetmajera (1861–1923). Organizacja wystawy wiąże się z przypadającą w 2023 roku setną rocznicą śmierci artysty. Dominująca część ekspozycji poświęcona jest malarstwu – zarówno  sztalugowemu, jak i monumentalnemu. Prezentacja obejmuje obrazy olejne, szkice do obrazów oraz projekty do polichromii i ilustracje.

Więcej o wystawie: tutaj
Włodzimierz Tetmajer, „Obieranie ziemniaków”, 1985, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

 

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

„Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski”
18 maja – 5 listopada 2023

Ciekawa i świetnie zaaranżowana wystawa prezentująca twórczość trzech wyjątkowych artystów, dla których niezwykle istotnym tematem były pejzaże tatrzańskie. Ekspozycja została zbudowana wokół oryginalnego, czarno-białego Cyklu górskiego Andrzeja Wróblewskiego. Towarzyszą mu grafiki Leona Wyczółkowskiego, inspirowane japońskimi drzeworytami barwnymi ukiyo-e (obrazy przepływającego, przemijającego świata) oraz tatrzańskie fotografie Mieczysława Karłowicza, kompozytora, taternika i fotografa.

Więcej o wystawie: tutaj
Andrzej Wróblewski, „Kompozycja abstrakcyjna”, 1948, materiały prasowe Muzeum

 

Katowice 

 

Muzeum Śląskie w Katowicach

„Chopinowi Duda-Gracz”
17 czerwca 2023 – 3 marca 2024

Muzeum Śląskie prezentuje niezwykły, unikatowy na skalę światową cykl malarski składający się z ponad300 poruszających prac obrazujących 295 utworów Fryderyka Chopina, jednego z najbardziej cenionych polskich kompozytorów. Duda-Gracz był wielkim miłośnikiem jego twórczości i stworzenie tego cyklu uważał za jedną z najważniejszych rzeczy, jaką wykonał w swoim życiu. Wystawie towarzyszy muzyka Fryderyka Chopina w wykonaniu Janusza Olejniczaka, pochodząca z płyt Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Więcej o wystawie: tutaj
Jerzy Duda-Gracz, „Cykl: Jerzy Duda-Gracz Chopinowi: Rondo c-moll op. 1- Wielowieś”,

 

 

Kielce


Muzeum Narodowe w Kielcach

„Polski mężczyzna 1910-2010”
23 maja – 15 października 2023

Wystawa skupia się na prezentacji postaci mężczyzny w malarstwie i rzeźbie. Wypożyczone z wielu instytucji kultury eksponaty reprezentują różnorodne podejście do wybranego tematu. Część z prac jest bardzo rzadko eksponowana, warto więc skorzystać z okazji i zobaczyć je na kieleckiej wystawie. (Tej wystawy jeszcze nie widziałam, ale planuję odwiedzić Muzeum w sierpniu i z pewnością napiszę dla Was o tej ekspozycji coś więcej).

Więcej o wystawie: tutaj
Zbigniew Pronaszko, „Puste sieci”, 1911, Muzeum Narodowe w Krakowie

 

 

Poznań

 

Muzeum Narodowe w Poznaniu

„Zwierzę przede mną”
28 maja – 20 sierpnia 2023

Wystawa jest efektem współpracy muzealników i studentów Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kuratorzy z poznańskiego muzeum udostępnili zasoby magazynowe a studenci podjęli decyzję, że motywem ikonograficznym ekspozycji będzie zwierzę, obecne w sztuce od jej początków oraz opracowali scenariusz ekspozycji. Pokazane na wystawie dzieła – malarstwo, rzeźba, plakaty i obiekty sztuki użytkowej z motywami animalistycznymi ukazują znaczenie zwierząt, ich funkcje w świecie a także stosunek do człowieka.

Więcej o wystawie: tutaj
Szkoła Philippa Petera Roosa, „Wnętrze stajni z kuchnią”, niedat., fot. Muzeum Narodowym w Poznaniu

 

 

 

Rzeszów

 

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

„Secesja – stylowa jedność sztuk”
30 marca – 17 sierpnia 2023

Na wystawie można zobaczyć ponad 200 eksponatów związanych z secesją. Są to zarówno dzieła malarskie, rzeźby jak i rzemiosło artystyczne: m.in. meble, szkło, biżuteria, książki. Obiekty pochodzą z kolekcji rzeszowskiego muzeum, z innych instytucji kultury z Polski, Niemiec i Francji oraz zostały wypożyczone od osób prywatnych.

Więcej o wystawie: tutaj
Solniczka, pocz. XX w., Polska ?, cyna srebrzona, szkło, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

 

 

Lublin

 

Muzeum Narodowe w Lublinie

„Wróblewski i po…sztuka realizmu bezpośredniego”
28 kwietnia – 27 sierpnia 2023

Wystawa prezentuje  cały przekrój twórczości Andrzeja Wróblewskiego – od wczesnych prac abstrakcyjnych, poprzez dzieła z cykli „Szoferzy” i „Rozstrzelania”, aż po późne prace, wykonywane często na papierze, delikatne studia życia codziennego, wpisane w rozrachunkowy i egzystencjalny nastrój okresu odwilży. Zbiór obrazów i szkiców został zestawiony dodatkowo z 50 innymi pracami wybitnych i uznanych artystów, którzy inspirowali się sztuką Wróblewskiego i czynią to po dziś dzień. O moich wrażeniach z wystawy oraz o wyjątkowym obrazie pn. „Szofer niebieski” poczytacie tutaj. 

Więcej o wystawie: tutaj
Andrzej Wróblewski, Szofer, (Szofer niebieski); 1948; olej, płótno; 89 × 120 cm; kolekcja prywatna ⓒ Fundacja Andrzeja Wróblewskiego / www.andrzejwroblewski.pl; dzięki uprzejmości Fundacji Andrzeja Wróblewskiego

 

„Oblicza plakatu. Kolekcja Ireny Hochman i Tadeusza Mysłowskiego”
4 lipca – 31 grudnia 2023

Prezentowane na wystawie plakaty stanowią część kolekcji sztuki współczesnej zebranej przez Irenę Hochman i Tadeusza Mysłowskiego – wywodzących się z Lublina marszandki i artysty, którzy swoje życie związali z Nowym Jorkiem. Obiekty, nazywane przez Tadeusza Mysłowskiego kwiatami ulicy, pochodzą przede wszystkim z przypadających na lata 60. ubiegłego wieku czasów studiów artysty w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (Na zaproszenie Muzeum już niebawem odwiedzę Lublin i napiszę coś więcej o tej wystawie)

Więcej o wystawie: tutaj

 

Łódź

 

Muzeum Sztuki w Łodzi 

„Henryk Stażewski. Późny styl”
21 kwietnia – 27 sierpnia 2023

„Henryk Stażewski. Późny styl” to obszerna wystawa przybliżająca życie i twórczość jednego z najwybitniejszych polskich artystów. Stażewski był pionierem europejskiej awangardy lat 20. i 30. XX wieku, jednak cieszył się bogatą drugą karierą również w powojennej Polsce, która trwała ponad 40 lat, aż do śmierci artysty w 1988 roku. Wystawa czerpie ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Narodowego w Warszawie oraz innych kolekcji prywatnych i publicznych, prezentując najszerszy od co najmniej 30 lat przegląd dzieł Stażewskiego.

Więcej o wystawie: tutaj
Henryk Stażewski, fot. materiały prasowe Muzeum Sztuki w Łodzi

 

 

Warszawa

Łazienki Królewskie 


„Kolor życia. Frida Kahlo”
7 lipca – 3 września 2023

Na wystawie można zobaczyć trzy obrazy Fridy Kahlo: „Tam wisi moja sukienka” (1933), „Kokosy” (1951) oraz „Martwa natura z arbuzami” (1953). Tę bardzo skromną, pod względem liczby dzieł, prezentację wzbogacają archiwalne zdjęcia z życia artystki, a także film z 1941 r. Twórcą dokumentu jest Nickolas Muray, amerykański fotograf i przyjaciel Fridy Kahlo. Integralną częścią ekspozycji jest także plenerowa instalacja na dziedzińcu Podchorążówki, odtwarzająca fragmenty Niebieskiego Domu Fridy Kahlo, w którym artystka się urodziła, wychowała, tworzyła i zmarła.

(PS Trzy obrazy to naprawdę bardzo mało, wierzę jednak, że całość jest dla odbiorców satysfakcjonująca. Ja jeszcze nie miałam okazji się o tym przekonać).


Więcej o wystawie: tutaj
Frida Kahlo, „Martwa natura z arbuzami”, 1953, Museo de Arte Moderno w Meksyku

 

Muzeum Narodowe w Warszawie

„Bez gorsetu. Camille Claudel i polskie rzeźbiarki XIX w.”
19 maja – 10 września 2023

Wystawa poświęcona jest pionierskiej generacji polskich rzeźbiarek, z których większość żyła i tworzyła w tym samym czasie, co słynna francuska rzeźbiarka Camille Claudel (1864-1943). Tola Certowicz, Antonina Rożniatowska, Jadwiga Milewska, Natalia z Tarnowskich Andriolli, Maria Gerson-Dąbrowska, Amelia Jadwiga Łubieńska i Felicja Modrzejewska – to tylko niektóre z nich. Ekspozycja ma na celu przywrócenie pamięci o zapomnianych artystkach i przyznanie należnego im miejsca w dziejach sztuki. Jest też pierwszą prezentacją prac Camille Claudel w Polsce.

Więcej o wystawie: tutaj
Fragment wystawy „Bez gorsetu…”

 

Muzeum Sztuki Fantastycznej

„Jerzy Duda-Gracz. Remanenty”
3 czerwca – 8 października 2023

„Jerzy-Duda Gracz. Remanenty” w Muzeum Sztuki Fantastycznej to przekrojowa wystawa, dająca możliwość obcowania z wyjątkowymi i ciągle aktualnymi dziełami Jerzego Dudy-Gracza, tworzącymi opowieść o Polsce i o nas samych. Wyboru blisko sześćdziesięciu prac, które przybliżają twórczość artysty od końca lat 60. XX wieku do początku XXI wieku, dokonała córka malarza Agata Duda-Gracz.

Więcej o wystawie: tutaj
Jerzy Duda-Gracz, „Polonez 2000”, 1999, fot. materiały prasowe Muzeum Sztuki Fantastycznej

 

Zamek Królewski w Warszawie

„Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu”
18 lipca – 15 października

Tematem ekspozycji jest rola, jaką w sztuce wczesnego renesansu odegrała fascynacja okruchami świata antycznego, przejawiająca się w studiowaniu materialnych pozostałości cywilizacji rzymskiej oraz zachowanych pism starożytnych. Wystawa zbiega się z przypadającą w 2023 roku 500. rocznicą śmierci Pietra Perugina, wybitnego wczesnorenesansowego malarza i rysownika, ucznia Piera della Francesca i nauczyciela Rafaela Santi, naocznego świadka i uczestnika renesansowych przemian.

Więcej o wystawie: tutaj
Fragment ekspozycji, fot. materiały prasowe Zamku Królewskiego w Warszawie

 

Żydowski Instytut Historyczny

„Pomniki oporu. Sztuka wobec powstania w Getcie Warszawskim (1946-1953)
21 kwietnia – 1 października 2023

„Pomniki oporu” to największa i jak dotąd najbardziej zróżnicowana prezentacja sztuki o powstaniu w getcie warszawskim rozpięta między wojną a początkami odwilży (1943–1956). Wybrane przez kuratorów rzeźby, pomniki, plakaty, grafiki i zdjęcia przybliżają nie tylko wielowymiarowość tematu oraz jego ogromne znaczenie towarzyszące całym pokoleniom, ale także trudności i emocje bliskie ich twórcom.

Więcej o wystawie: tutaj
Zygmunt Łopuszyński, „Walczące getto”, 1950, ze zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie

 

 

Wieliczka


Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce

„Górnictwo i sztuka. Kolekcja porcelany Middelschulte”
23 maja – 22 października 2023

Ekspozycja stanowi wyjątkową okazję do zobaczenia doskonałej, wczesnoeuropejskiej porcelany o tematyce górniczej z kolekcji Achima i Beate Middelschulte. Na wystawie zaprezentowano bardzo rzadkie porcelanowe rzeźby oraz misternie malowaną i złoconą sztuką użytkową — od zastawy stołowej, np. kompletów do herbaty i kawy, po maleńkie puzderka na igły, pigułki czy tabakę. Delikatne obiekty, głównie z renomowanej manufaktury porcelany w Miśni, zachwycają znakomitym poziomem artystycznym oraz interesującą historią. Tutaj przeczytacie o historii miśnieńskiej porcelany oraz moją recenzję z wystawy.


Więcej o wystawie: tutaj
Dekoracja środka stołu „Kopalnia”, porcelana malowana, złocona, model oryginalny m.in. Johann Joachim Kaendler, 1752 (tu forma z 1984 roku)

 

Wrocław

 

Muzeum Architektury we Wrocławiu

„Wczasy. Krajobrazy wypoczynku”
23 czerwca – 1 października 2023 r.

Wystawa opowiada o najciekawszych, zaskakujących, niestandardowych budynkach i zespołach wypoczynkowych na terenie naszego kraju, powstałych w ciągu ostatniego stulecia. Architektura ośrodków wypoczynkowych, sanatoriów, domów wczasowych, górskich schronisk, wodnych stanic i urlopowych kurortów jest przykładem niezwykłej różnorodności stosowanych rozwiązań: od tradycji i form historyzujących po awangardę i niestandardowe podejście do projektowania wzajemnych relacji na linii człowiek – architektura – natura.


Więcej o wystawie: tutaj
Domek „Szałas”, od 1975 roku, projekt: Zakład Zadrzewień i Zieleni Ligi Ochrony Przyrody w Gdańsku i w Warszawie, fot. Jakub Certowicz

 

Muzeum Narodowe we Wrocławiu, oddział Pawilon Czterech Kopuł 


„Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII-XXI w.)
14 lipca 2023 – 14 stycznia 2024

Ponad 500 dzieł sztuki – od malarstwa, rzeźby i grafiki, poprzez złotnictwo, meble, porcelanę, ubiory i akcesoria mody aż po fotografie i instalacje wideo – zaprezentowanych zostało na pierwszej w historii muzealnictwa wystawie poświęconej sztuce rokokowej i neorokokowej na Śląsku. Ekspozycję uzupełniają prace współczesnych artystów, dla których rokoko jest źródłem inspiracji. Jest to wielka afirmacja stylu, który w dalszym ciągu fascynuje i zaskakuje.


Więcej o wystawie: tutaj
Od lewej: Malarz nieokreślony, „Portret Dietricha Adolfa von der Recke”, olej/płótno, ok. 1760/ Volker Hermes, „Hidden Anonymous” (Silesian I)”, kolaż fotograficzny, 2023

 

Toruń

Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu

„Tony Cragg. Rzeźby i prace na papierze”
26 maja – 10 września 2023

Na wystawie „Znaki czasu” znalazło się 60 rzeźb, a także 100 rysunków, akwarel i grafik Tony’ego Cragga – jednego z najważniejszych rzeźbiarzy współczesnych. Formuła wystawy w koncepcji kuratora Krzysztofa Stanisławskiego, prezentuje pokaz przekrojowy, który pozwoli na oddanie pełni oryginalności i siły wyrazy artysty. Szczególnym atutem ekspozycji będzie unikatowy pokaz zwłaszcza najnowszych realizacji, monumentalnych i doskonale wycyzelowanych – zarówno odlewanych w brązie, szkle, jak i wyrzeźbionych w kamieniu czy drewnie.

Więcej o wystawie: tutaj

Tony Cragg, „In Frequencies Weiss”, 2008, fot. materiały prasowe CSW Toruń

 

Zakopane

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem

„Made in Zakopane. Zakopiańskie rzemiosło artystyczne do II wojny światowej”
1 lipca – 1 października 2023

Wystawa w całości poświęcona została zakopiańskiemu rzemiosłu artystycznemu czyli meblom, tkaninom, koronkom, ceramice, rzeźbom oraz pamiątkom wytwarzanym w Zakopanem od II połowy XIX w. aż do roku 1939. Zakopane – obecnie kojarzone z tandetą „krupówkowych” pamiątek – było prężnym ośrodkiem różnego rodzaju rzemiosł, cechujących się wysoką jakością wykonania. Wyroby zakopiańskich pracowni projektowane były niejednokrotnie przez profesjonalnych artystów i odznaczały się wysokim poziomem artystycznym.


Więcej o wystawie: tutaj
„Łucznik”, wyk. Szkoła Przemysłu Drzewnego w Zakopanem, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie

 

Mogą także Ci się spodobać