Lato 2022. Najciekawsze wystawy, które warto zobaczyć w czasie wakacji w Polsce

 

Nadeszły wakacje, lato, czas urlopów i podróży. Jeśli zastanawiacie się co w tym czasie oferują polskie muzea i galerie to spieszę z małą podpowiedzią. Zebrałam w jednym miejscu kilkanaście wystaw czasowych trwających w okresie wakacyjnym. To różnorodna lista, starałam się brać pod uwagę całą Polskę i rożne oblicza sztuki. Oczywiście jest to spis subiektywny, może się więc zdarzyć, że czegoś waszym zdaniem tutaj brakuje. Dajcie znać w komentarzach – chętnie uzupełnię listę 😉

 

1. Muzeum Miasta Gdyni, Morze, Miasto, Port

Wystawa składa się z niemal stu dzieł i skupia się wokół artystycznych fascynacji portem, morzem i nadmorską architekturą. Zobaczymy tam zarówno obrazy tworzone w okresie międzywojnia, uwieczniające początki imponującej inwestycji, jak i nowsze prace. Idealna propozycja urozmaicająca wakacyjne zwiedzanie Trójmiasta.

Czas trwania: 11.02.2022 – 13.11.2022

Mieczysław Filipkiewicz, „Port węglowy w Gdyni”, 1928

 

2. Muzeum Dialogu Kultur – Muzeum Narodowe w Kielcach, Władysław Hasior. Poetyckość rzeczy

Ciekawa prezentacja prac Władysława Hasiora, artysty, którego jestem wielką fanką. Warto skorzystać z tej okazji i poobcować sam na sam ze sztuką pełną zaskakujących połączeń, skojarzeń oraz symboli, łączących sacrum z profanum. Prezentowane prace Władysława Hasiora pochodzą z Muzeum Narodowego w Kielcach, z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem oraz z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu (czyli naszego!). Niektóre z tych prac nie są prezentowane na co dzień, dlatego tym bardziej warto odwiedzić Kielce.

 

Czas trwania: 14.06.2022 – 18.09.2022 r.

Władysław Hasior, „Ikona”, przed 1968, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu

 

3. Muzeum Narodowe w Krakowie, Jacek Malczewski Romantyczny

Duża monograficzna wystawa prezentująca bardzo bogaty dorobek jednego z najsłynniejszych polskich malarzy i  przybliżająca wielowątkowy romantyzm obecny w jego dziełach. W MNK zobaczymy zarówno najsłynniejsze dzieła artysty, jak i mniej znane prace.

 

Czas trwania: 18.02.2022 – 31.07.2022 r.

Jacek Malczewski, „Niewierny Tomasz”, 1911, własność prywatna

 

4. Muzeum Narodowe w Lublinie, Tamara Łempicka – Kobieta w podróży

Pierwsza tak duża zorganizowana w naszym kraju wystawa przybliżająca twórczość wyjątkowej artystki art-deco – Tamary Łempickiej. Oprócz jej licznych prac, wypożyczonych z prestiżowych polskich i zagranicznych galerii i kolekcji na ekspozycji pojawiają się także przedmioty codziennego użytku takie jak szkło, meble czy stroje, które doskonale uzupełniają opowieść o międzywojennym świecie i życiu tej słynnej malarki.

Czas trwania: 18.03.2022 – 14.08.2022 r.

Tamara Łempicka, „Młoda dziewczyna w zielonej sukience”, fot. materiały prasowe

 

 

5. Galeria Marii Ritter i Stare Wnętrza Mieszczańskie – Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Dworki, pejzaże, portrety. Twórczość Bronisławy Rychter-Janowskiej

Wystawa prezentuje twórczość krakowskiej artystki, znanej przede wszystkim z dzieł przedstawiających wnętrza mieszczańskie oraz polskie dworki. W Muzeum można podziwiać przeszło 70 prac – oprócz wspomnianej tematyki architektonicznej obecne są także pejzaże, portrety, szkice studyjne, szkicowniki i makaty, stanowiące bardzo ciekawy i mniej znany aspekt twórczości Rychter-Janowskiej. Na miejsce ekspozycji wybrano Galerię Marii Ritter i Stare Wnętrza Mieszczańskie – ciekawy oddział nowosądeckiego Muzeum znajdujący się mieszczańskiej kamienicy przy rynku, urządzonym zgodnie z modą z przełomu XIX i XX wieku.

 

Czas trwania: 1.07.2022 – 1.10.2022 r.

Bronisława Rychter-Janowska, „Wieczerza wigilijna”, własność prywatna

 

6. Dom aukcyjny Agra-Art w Warszawie, Magiczne światy Jacka Yerki

W przestrzeni wystawienniczej domu aukcyjnego Agra-Art zostanie zaprezentowane kilkadziesiąt prac jednego z najbardziej popularnych artystów współczesnych Jacka Yerki. Jego tytułowe „magiczne światy” przyciągają wielu kolekcjonerów i są bardzo wysoko cenione na rynku sztuki. Ekspozycja bazuje głównie na dziełach z kolekcji prywatnych i jest pierwszą tak dużą wystawą tego twórcy.

 

Czas trwania: 5.07.2022 – 3.09.2022 r.

Jacek Yerka, „Wirydarz”, mat. prasowe Agra-Art

 

7. Muzeum Narodowe w Warszawie, Chagall

MNW prezentuje 16 prac Marca Chagalla – 14 z nich zakupiono do zbiorów Muzeum w zeszłym roku w domu aukcyjnym Konrfeld, jest to więc doskonała okazja, aby je zobaczyć, nim trafią na magazynowe półki. Pokaz nowych prac wykonanych techniką mieszaną uzupełniają dwie grafiki Chagalla, które znajdowały się w zbiorach Muzeum już wcześniej.

 

Czas trwania: 30.04.2022 – 24.07.2022 r.

Marc Chagall, „Żółty koziołek na wsi”, 1968, technika mieszana (gwasz, tusz, pastel, tempera), Muzeum Narodowe w Warszawie

 

8. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Opowieści okrutne. Aleksandra Waliszewska i symbolizm wschodu i północy

Pierwsza przekrojowa prezentacja prac jednej z najciekawszych polskich artystek współczesnych. Niepokojące, mroczne, momentami demoniczne prace Waliszewskiej zostały zestawione na wystawie z dziełami innych polskich i zagranicznych artystów i artystek z Europy Wschodniej i Krajów Bałtyckich, których symboliczna i fantazyjna twórczość doskonale koresponduje z uniwersum warszawskiej malarki. W sumie Muzeum prezentuje niebanalną liczbę ponad 200 dzieł sztuki – przeszło 130 prac Waliszewskiej i ponad 80 dzieł innych twórczyń i twórców. To trzeba zobaczyć.

 

Czas trwania: 3.06.2022 – 2.10.2022 r.

Aleksandra Waliszewska, bez tytułu, fot. materiały prasowe

 

9. Zamek Królewski w Warszawie, Botticelli opowiada historię. Malarstwo mistrzów renesansu z kolekcji Accademia Carrara

Światowej klasy renesansowe dzieła sztuki zawitały do Warszawy. Wystawa skupia się na 9 dziełach sztuki – 7 z nich pochodzi z kolekcji Accademia Carrara w Bergamo, a dwa stanowią nowe cenne nabytki Zamku. Niewielką liczbę eksponatów rekompensuje ich jakość, na wystawie prezentowane są bowiem prace takich artystów jak Botticelli, Giovanni Bellini czy Paolo Veronese.

 

Czas trwania: 21.06.2022 – 18.09.2022 r.

Lorenzo Lotto, „Portret młodego mężczyzny”, ok. 1500, ze zbiorów Accademia Carrara

 

10. Muzeum Narodowe w Warszawie, Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia 

Obszerna wystawa poświęcona twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza, jednego z najwybitniejszych twórców XX wieku. MNW proponuję przegląd tematów ważnych dla artysty i sztuki współczesnej, podkreślając przy tym niekonwencjonalną postawę twórczą Witkacego. Jego obrazy  zestawiono z pracami innych awangardowych twórców, takich jak  Max Ernst, Marcel Duchamp czy Umberto Boccioni. Na ekspozycję składa sie w sumie niemal 500 dzieł sztuki.

 

Czas trwania: 8.07.2022 – 9.10.2022 r.

Stanisław Ignacy Witkiewicz, „Wieloryb i Andromeda” z cyklu „Kompozycje astronomiczne”, 1918, Muzeum Narodowe w Warszawie

 

11. Królikarnia – Muzeum Narodowe w Warszawie, Cyrk

Barwny cyrkowy świat wkroczył na sale ekspozycyjne w warszawskiej Królikarni. Wyjątkowa wystawa przybliża wieloaspektowe zagadnienie cyrku i związanych z nim mitów, inspiracji i odniesień. Autorami kilkudziesięciu prezentowanych tam prac są m.in. Roman Cieślewicz, Pablo Picasso, Jan Lenica, Fernand Leger czy Teresa Pągowska. Nie zabraknie także towarzyszących wystawie wydarzeń, warsztatów i wykładów.

 

Czas trwania: 13.05.2022 – 2.10.2022 r.

Fernand Leger, „Woltyżerka”, 1953, litografia barwna ze zbiorów MNW

 

12. Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie, Tańczący. 1944. Mieczysław Wejman

Wystawa poświęcona jest ciekawemu, mało znanemu artyście Mieczysławowi Wejmanowi i jego serii prac powstałych w okresie okupacji. Tytułowy cykl „Tańczący” to grafiki wykonane techniką akwaforty i akwatinty. Wystawa umożliwia zupełnie nowe spojrzenie na prezentowane prace, będące ważnym świadectwem czasu, w którym powstały.

 

Czas trwania: 27.05.2022 – 13.10.2022 r.

Mieczysław Nejman, Szkic do „Tańczący III”, fot. ŻIH

 

13. Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Królewski Rembrandt. Jeździec polski ze zbiorów The Frick Collection w Nowym Jorku

Prezentacja jednego z najbardziej rozpoznawalnych dzieł Rembrandta i zaledwie jednego z dwóch znanych portretów konnych tego słynnego artysty. „Jeździec polski” z ok. 1655 roku znajdował się niegdyś w zbiorach króla Stanisława Augusta, a obecnie w zbiorach nowojorskiego The Frick Collection.

 

Czas trwania: 5.05.2022 – 6.08.2022 r.

Fragment obrazu „Jeździec polski” Rembrandta, fot. PAP, M. Kmieciński

 

14. Muzeum Śląska Opolskiego, Rzeczy Piękne. Tkaniny Marii Bujakowej

Niezwykle interesująca prezentacja tkanin artystycznych Marii Bujakowej – projektantki, której twórczość odegrała istotną rolę w historii polskiego wzornictwa powojennego. Na wystawie można podziwiać jej liczne kilimy, projekty oraz unikatowe tkaniny artystyczne

(PS Serdeczne pozdrowienia dla Pani Bogny – obiecuję, że zdążę z tekstem o Bujakowej przed zamknięciem wystawy!)

Czas trwania: 19.03.2022 – 31.07.2022 r.

To ja podczas wernisażu 😉 fot. Bogna Szafraniec

 

15. Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu – Muzeum Narodowe w Poznaniu, Rama do obrazu

Ciekawa wystawa rozpoczynająca cykl „Z bliska. Spotkania z konserwacją” podkreślająca rolę ram na przestrzeni wieków i przybliżającą zagadnienia związane z ich konserwacją i pracami złotniczymi. Często nie zdajemy sobie sprawy z konieczności wykonania takich prac, gdy zwiedzamy muzea i galerie, a to właśnie one składają się na wspaniały efekt końcowy.

 

Czas trwania: 14.05.2022 – 18.09.2022 r.

fot. materiały prasowe MNP

 

16. Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Eryka i Jan Drostowie

Po wielkim sukcesie w Gdyni czas na Wrocław – wystawa Państwa Drostów prezentuje szklany dorobek artystyczny niezwykle wyjątkowego duetu w historii polskiego wzornictwa artystycznego. To dzięki nim szkło prasowane awansowało w powojennej Polsce jako coś jednocześnie użytkowego i pięknego, a obecnie także bardzo pożądanego przez licznych kolekcjonerów sztuki.

 

Czas trwania: 26.04.2022 – 28.08.2022 r.

Jan Sylwester Drost, Patera „Smuga”, 1976, zbiory Muzeum Narodowego we Wrocławiu 

 

17. Tichauer Art Gallery w Tychach, Beksiński na Śląsku

Ponad 50 prac Beksińskiego zawitało na Śląsk, gdzie prezentowane są w industrialnych przestrzeniach Browaru Obywatelskiego w Tychach. Oprócz prac malarskich na zwiedzających czeka także wystawa multimedialna oraz także szereg wydarzeń towarzyszących. To duże przedsięwzięcie zorganizowano we współpracy z Muzeum Historycznym w Sanoku oraz Fundacją Beksiński.

 

Czas trwania: 18.06. 2022 – 25.09.2022 r.

 

Czekam na Wasze kolejne propozycje!

Mogą także Ci się spodobać