Ferie 2024 w muzeum, czyli najciekawsze zimowe wystawy w Polsce

Jeśli szukacie podpowiedzi jakie wystawy muzealne zobaczyć w okresie zimowym i tym samym rozgrzać się od środka pięknymi dziełami sztuki to doskonale trafiłyście/trafiliście. To kolejna już odsłona zestawienia najciekawszych wystaw, uwzględniająca zarówno duże, jak i mniejsze miasta rozsiane po całej Polsce. Nie jest to, rzecz jasna, zestawienie w pełni wyczerpujące, trudno bowiem dotrzeć do wszystkich interesujących wydarzeń, niewątpliwie stanowi jednak pomocną podpowiedź co, gdzie i kiedy zobaczyć w muzeach. Ponieważ obecnie w naszym kraju trwają ferie postanowiłam umieścić linki do specjalnych ofert muzealnych, przygotowanych dla dzieci i młodzieży właśnie na czas zimowego wypoczynku.

 

Białystok

 

Muzeum Podlaskie w Białymstoku

„Picasso. Wojna i pokój” i „Los Toros”
do 7 lutego 2024
Ratusz w Białymstoku

Po bardzo popularnej prezentacji prac graficznych i ceramicznych w warszawskim Muzeum Narodowym po barwne litografie Picassa sięgnęło Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Jak informują organizatorzy: Ekspozycja skupia się na dwóch kluczowych tematach, które wywarły znaczący wpływ na życie artysty oraz jego dzieła. Pierwszy z nich to „Wojna i Pokój”, która prezentuje grafiki wykonane w znanej paryskiej drukarni – Atelier Mourlot. Dzieła te były manifestem artysty przeciwko wojnie i jej okrucieństwu oraz świadectwem jego działalności na rzecz pokoju. Drugi z poruszanych tematów – „Los Toros” – to zbiór ukazujący walki byków, słynną korridę, która była często powracającym motywem w dziełach Picassa i ukazywała jego fascynację mitologią, kulturą Hiszpanii oraz „tauromachią”.

 

Więcej o wystawie: tutaj
Oferta na ferie: tutaj 

 

 

„Kolory życia”
do 1 marca 2024 r.
Ratusz w Białymstoku

 

W białostockim ratuszu można podziwiać także drugą wystawę pn. „Kolory życia” prezentującą 70 dzieł autorstwa 9 znakomitych polskich malarzy XX i XXI w.: Kiejstuta Bereźnickiego, Henryka Cześnika, Edwarda Dwurnika, Jana Lebensteina, Tadeusza Pfeiffera, Ewy Skaper, Franciszka Starowieyskiego, Zbigniewa Urbalewicza i Andrzeja Wróblewskiego. Wszystkie prace pochodzą z bogatej kolekcji sztuki Marii i Marka Pileckich, składającej się z malarstwa, grafiki, rzeźby i innych gatunków sztuk plastycznych, stale rozwijającej się, od niemal czterdziestu lat.

 

Więcej o wystawie: tutaj
Jan Lebenstein, „Alleluja”, fot. materiały prasowe muzeum

 

 

Gdańsk

 

Muzeum Narodowe w Gdańsku

Sainer. Koloor”
do 25 lutego 2024
Pałac Opatów w Gdańsku Oliwie

Ulokowana w pięknym Pałacu Opatów w Gdańsku Oliwie ekspozycja przybliża twórczość tytułowego Sainera, czyli Przemysława Blejzyka (ur. 1988 r.) , Artysta jest autorem popularnych murali rozsianych po całym świecie, a także interesujących obrazów, w których nawiązuje do klasyków polskiego malarstwa (zwłaszcza XX-wiecznych kolorystów i pejzażystów), tworząc swoje własne wersje nowoczesnego świata. Sainer eksperymentuje, bawi się formą i kolorem, tworząc prace balansujące między realizmem, a maksymalnie syntetycznym spojrzeniem na rzeczywistość.

Więcej o wystawie: tutaj 
Oferta na ferie: tutaj
Sainer, „Ola w Dusznikach”, akryl/płótno, 2019

 

Muzeum Gdańska

Olga Boznańska
do 16 maja 2024 r.
Ratusz Główny

 

Na wystawie prezentowanych jest około 50 dzieł artystki z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Są to przede wszystkim portrety malowane w różnych okresach jej twórczości. Obok przejmujących autoportretów na ekspozycji pojawiły się wizerunki bliskich artystce osób oraz portrety dzieci. Można również zobaczyć martwe natury, kwiaty, widoki wnętrz i oglądane zazwyczaj przez okno pracowni pejzaże, które są niezwykle wyrafinowanymi, ale również odważnymi malarsko popisami kolorystycznymi artystki.

Więcej o wystawie: tutaj
Oferta na ferie: tutaj
Olga Boznańska, „Autoportret”, 1906, Muzeum Narodowe w Krakowie

 

Katowice

 

Muzeum Śląskie

Chopinowi Duda Gracz
do 3 marca 2024

Muzeum Śląskie prezentuje niezwykły, unikatowy na skalę światową cykl malarski składający się z ponad300 poruszających prac obrazujących 295 utworów Fryderyka Chopina, jednego z najbardziej cenionych polskich kompozytorów. Duda-Gracz był wielkim miłośnikiem jego twórczości i stworzenie tego cyklu uważał za jedną z najważniejszych rzeczy, jaką wykonał w swoim życiu. Wystawie towarzyszy muzyka Fryderyka Chopina w wykonaniu Janusza Olejniczaka, pochodząca z płyt Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Więcej o wystawie: tutaj
Oferta na ferie: tutaj 
Jerzy Duda-Gracz, „Cykl: Jerzy Duda-Gracz Chopinowi: Rondo c-moll op. 1- Wielowieś”

 

 

Kazimierz Dolny

 

Muzeum Nadwiślańskie

Niecodzienne przedmioty codziennego użytku. 200 lat platernictwa w Polsce. Z kolekcji prywatnych i zbiorów muzealnych
do 15 lipca 2024

Platery to metalowe przedmioty pokryte warstwą srebra, blaskiem i kunsztem wykonania naśladujące ten szlachetny metal. Powstały w XVIII w., a szczyt ich popularności przypada na drugą połowę XIX wieku i początek XX, aż po rok 1939. Wystawa jest wspaniałą okazją do zobaczenia nigdy dotąd nieeksponowanych platerowych dzieł z kolekcji prywatnych, które specjalnie na tę wystawę użyczyli kolekcjonerzy oraz unikatowych, rzadko prezentowanych dzieł z kolekcji muzealnych (m.in. Muzeum Pałacu Króla Jana III w WilanowieMuzeum Narodowe w Warszawie czy Muzeum Warszawy). Wystawa prezentująca ,,niecodzienne przedmioty codziennego użytku” została zorganizowana w ramach wieloletniej współpracy Muzeum Sztuki Złotniczej – Oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, dla uczczenia 200 lat platernictwa na ziemiach polskich.


Więcej o wystawie: tutaj
Oferta na ferie: tutaj 
Teryna – waza z pokrywką na podstawie, I poł. XIX w., z kolekcji Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, fot. Z. Reszka

 

Kępno

 

Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego 
Peinture – Peinture! Niech żyje kolor! Komitet Paryski 1923-2023
do 3 marca 2024 r. 

Na wystawie zaprezentowane zostały prace artystów wywodzących się ze środowiska krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, którzy jesienią 1924 r., udali się w podróż do ówczesnej stolicy sztuki – Paryża, by zdobyć tam warsztat malarski, odkryć znaczenie koloru i przede wszystkim poddać się bezkompromisowej walce o malarską qualité obrazu – stanowiącej grupowe credo. Prace kolorystów m. in. T. P. Potworowskiego, Józefa Czapskiego, Jana Cybisa, Hanny Rudzkiej, Zygmunta Waliszewskiego czy Artura Nachta-Samborskiego,  pochodzące ze zbiorów Muzeów Narodowych w Warszawie oraz w Poznaniu skonfrontowane zostały z materiałami źródłowymi, wchodzącymi w skład kępińskiego Centrum Dokumentacji T. P. Potworowskiego – największego w kraju archiwum poświęconego życiu oraz twórczości malarza.

Więcej o wystawie: tutaj

 

 

Kraków

 

Muzeum Narodowe w Krakowie

Modernizm w PRL
do 14 kwietnia 2024 r.
Gmach Główny MNK

Wystawa „Nowoczesność reglamentowana” stanowi trzeci pokaz z cyklu 4 x nowoczesność i jest nie tyle próbą encyklopedycznie pomyślanej prezentacji osiągnięć artystycznych danego okresu, ile wypowiedzią na temat kształtu i losów kolejnego  po dwudziestoleciu międzywojennym etapu  modernizmu w Polsce. Wszechstronna prezentacja dzieł sztuki uwzględnia zarówno malarstwo, rzeźbę, grafikę, plakat jak i rzemiosło, modę oraz projekty i makiety architektoniczne.


Więcej o wystawie: tutaj 
Oferta na ferie: tutaj 
Andrzej Wróblewski, „Sklepikarz”, 1949, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

 

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Hiroshige 2023. Z kolekcji Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego
do 5 maja 2024 r.
Gmach Główny

Muzeum Manggha prezentuje wystawę poświęconą jednemu z największych artystów ukiyo-e (obrazy przepływającego świata) – Utagawie Hiroshigemu (1797–1858), twórcy, który zmienił język wizualny sztuki Zachodu w XIX i XX wieku, współtworząc zjawisko japonizmu. W kolekcji Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego znajduje się blisko dwa tysiące jego drzeworytów. Wystawa  przedstawia trzy dominujące w twórczości artysty toposy – Naturę, Drogę i Miejsca, które wzajemnie się przenikają, tworząc jedną, ponadczasową wypowiedź.


Więcej o wystawie: tutaj
Hiroshige, „Wir”, 1855

 

Muzeum Etnograficzne w Krakowie 

Czas Naświetlania, czas wywołania
do 5 kwietnia 2024 r.
Dom Esterki

Wystawa prezentuje ponad sto siedemdziesiąt fotografii wybranych z najstarszych zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Materiał źródłowy stanowią negatywy na kliszach szklanych oraz niewielkie papierowe odbitki wykonane w szlachetnych technikach. Na podstawie ich cyfrowych odwzorowań przygotowano wielkoformatowe wydruki, które pozwalają dostrzec całe bogactwo przedstawień i informacji zawartych w fotografiach. Prezentowane zdjęcia wykonano na wsiach i w miastach Małopolski pod koniec XIX wieku i trzech pierwszych dziesięcioleciach XX. Przedstawiają ówczesne życie w tym regionie: zwyczaje mieszkańców, ich wygląd, pracę, domy i otoczenie.

 

Więcej informacji: tutaj

 

 

Łódź 

 

Muzeum Sztuki w Łodzi

Artur Nacht-Samborski, Maski czasu
do 18 lutego 2024 r.
ms1

Wystawa prowadzi uwagę widza ku późnemu okresowi twórczości Nachta-Samborskiego, rozpiętemu między latami 60. a połową lat 70. XX wieku. Liczne powstałe wówczas prace artysty wyzbyte są znamion konwencjonalnej portretowości i dają się ująć terminem głowy lub maski. Wyjątkowość tych dzieł pozwala na ich wyodrębnienie z całego œuvre artysty i skonfrontowanie z jego doświadczeniem egzystencjalnym. Zgromadzone na wystawie dzieła sztuki, w wielu przypadkach rzadko eksponowane publicznie, pochodzą z muzeów i kolekcji prywatnych. Prezentowane archiwalia i utensylia malarskie, będące niegdyś własnością artysty, znalazły się po jego śmierci w rękach spadkobierców, przyjaciół i instytucji państwowych.

 

Więcej informacji o wystawie: tutaj 
Oferta na ferie: tutaj 
Artur Nacht-Samborski, Głowa kobiety z profilu, 1960-1970, Muzeum Sztuki w Łodzi

 

Radom 

 

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

Polscy monachijczycy
do 10 lutego 2024 r.

Na wystawie zaprezentowano 40 prac malarskich pochodzących ze zbiorów Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego. Wśród artystów działających od 1 poł. XIX do pocz. XX wieku zobaczymy obrazy m.in.: Jana Nepomucena Głowackiego, Juliusza Kossaka, Józefa Chełmońskiego, Jacka Malczewskiego oraz Józefa Brandta.

Więcej o wystawie: tutaj

 

Skierniewice

 

Muzeum Historyczne Skierniewic

Estera Karp
do 7 kwietnia 2024 r. 

„Estera Karp” to projekt wystawy twórczości polskiej artystki żydowskiego pochodzenia, urodzonej w 1897 roku w Skierniewicach, która wpisała się w historię École de Paris – wielonarodowego środowiska twórczego funkcjonującego w stolicy Francji w okresie międzywojennym i w latach następujących po II wojnie światowej. Wystawa to symboliczny powrót artystki do rodzinnego gniazda, do źródeł. Skierniewickie Muzeum prezentuje niemal 80 jej prac, stanowiących przekrój jej malarstwa. Tak obszerna wystawa była możliwa dzięki uprzejmości kolekcjonerów, galerii i muzeów z Polski i Francji. Część pokazanych prac pochodzi również ze zbiorów Muzeum Historycznego Skierniewic.

Więcej informacji: tutaj

 

 

 

Warszawa 

 

Zamek Królewski w Warszawie

Geniusz Lwowa
do 3 marca 2024 r.

Biblioteka Królewska

Warszawski Zamek Królewski zaprasza w fascynującą podróż przez świat artystycznych skarbów stolicy Galicji, obejmujących malarstwo i rzeźbę od XVII wieku po wiek XX., a wśród nich dzieła mistrzów tej miary co Grottger, Malczewski, Matejko czy Siemiradzki, a także mniej znane perły sztuki zachodnioeuropejskiej. Prezentowane obiekty pochodzą z dwóch najważniejszych muzeów tego miasta – Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. Borysa Woźnickiego i Lwowskiego Muzeum Historycznego.

 

Więcej o wystawie: tutaj
Oferta na ferie: tutaj 
Jacek Malczewski, „Chrystus przed Piłatem”, 1910, Lwowska Narodowa Galeria Sztuki

 

 

Zamek Królewski w Warszawie

Sztuka widzenia. Nowosielski i inni
do 3 marca 2024 r.
II Piętro

Punktem wyjścia wystawy jest sztuka Jerzego Nowosielskiego, podzielona na cztery kręgi narracyjne, które można wyodrębnić w jego twórczości: surrealizm, cielesność, eschatologia oraz abstrakcja. W ramach każdego z nich wybrane obrazy i rysunki Nowosielskiego, cytaty z jego wypowiedzi, a także zachowane materiały filmowe stanowią rodzaj istotnego kontekstu czy wręcz klucza interpretacyjnego do zaprezentowanych prac innych twórców podejmujących podobne wątki. Wśród nich figurują: Wojciech Fangor, Stefan Gierowski, Władysław Hasior, Maria Jarema, Jadwiga Sawicka, Teresa Pągowska i inni.

Więcej o wystawie: tutaj 

 

Muzeum Łazienki Królewskie

Mattia Preti. Odkrywając barokowe tajemnice Malty
do 3 marca 2024 r.
Podchorążówka

Wystawa przybliża twórczość wybitnego włoskiego malarza i autora fresków okresu baroku, caravaggionisty Mattii Pretiego. Jego prace są na tak szeroką skalę prezentowane w Polsce po raz pierwszy. Ekspozycja została zorganizowana wspólnie z Ambasadą Malty oraz Maltańskim Narodowym Instytutem Dziedzictwa – Heritage Malta.


Więcej informacji: tutaj 
Oferta na ferie: tutaj 
Mattia Preti, „Młody św. Jan Chrzciciel w habicie zakonu św. Jana”

 

 

Muzeum Narodowe w Warszawie

Arkadia
do 17 marca 2024 r. 

Na wystawie zaprezentowano różnorodne interpretacje arkadyjskiego mitu, który na stałe zagościł w kulturze europejskiej. Od czasów nowożytnych arkadyjskie motywy wciąż powracają w twórczości artystów przedstawiających piękną krainę pasterek i pasterzy, nimf i satyrów. Do treści tych nawiązują także metaforycznie, na różne sposoby wyrażając tęsknotę człowieka za szczęściem. Topos Arkadii znalazł swój wyraz w obrazach dworskich ogrodów, siedzib ziemiańskich, egzotycznych krain czy malowniczych regionów, gdzie można odczuć harmonijną więź z przyrodą. Na ekspozycji można podziwiać dzieła sztuki od wczesnego renesansu do współczesności: obrazy, rzeźby, rysunki i ryciny, fotografie, a także znakomite przykłady rzemiosła artystycznego (tapiserie, ceramikę, kostiumy).

Więcej informacji: tutaj
Oferta na ferie: tutaj 
Franz von Stuck, „Taneczny krąg”, 1910, Muzeum Narodowe w Warszawie

 

 

Muzeum Narodowe w Warszawie

Bruno Barbey. Zawsze w ruchu
do 3 marca 2024 r.

Monograficzna prezentacja prac francuskiego fotografa Bruno Barbeya ukazuje życie ludzkich społeczności obserwowane przez fotografa na pięciu kontynentach, w krajach takich jak, m.in. Bangladesz, Brazylia, Chiny, Egipt, Irak, Iran, Japonia, Korea, Kuwejt, Maroko, Meksyk, Nigeria, Senegal czy Wietnam. Na ekspozycji zaprezentowane zostały także zdjęcia oddające realia Polski i Ukrainy lat 80. ubiegłego stulecia – to relacja z krajów, które wkrótce wywalczyły niepodległość i uniezależniły się od ZSRR. Ówczesne postulaty wolnościowe obu państw nabierają jeszcze większego znaczenia w dobie toczącej się za naszą wschodnią granicą wojny.


Więcej informacji: tutaj
Bruno Barbey, „Zalipie. Malowana wioska”, 1976, Bruno Barbey/Magnum photos

 

Muzeum Warszawy

Moi Ver
do 4 lutego 2024 r.

 

Wystawa odkrywa postać i twórczość Moshego Vorobeichica, należącego do czołówki europejskiej awangardy lat 20. XX wieku fotografa, grafika i malarza. Ukończył studia w Bauhausie, działał w Paryżu i tam przyjął pseudonim Moi Ver. Wielokrotnie powracał jednak do Wilna i do Polski, gdzie fotografował żydowski świat, który wkrótce miał przestać istnieć. Na wystawie Moi Ver zaprezentowane zostanie ponad 300 obiektów: fotografie, plakaty, wydawnictwa, projekty książek, obrazy i dokumenty. Dzięki wieloletniej pracy w archiwum artysty polska publiczność będzie miała po raz pierwszy okazję zobaczyć niezwykle bogatą i różnorodną twórczość Vorobeichica uznawanego we Francji za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli fotografii awangardowej. Po Paryżu i Warszawie w przyszłym roku wystawa trafi do Tel Awiwu.

Więcej o wystawie: tutaj
Moi Ver, „Autoportret”, 1931 / Yossi Raviv-Moi Ver Archive

 

 

Państwowe Muzeum Etnograficzne

Prymityw z Powiśla. Leon Kudła 1879-1964
do 11 lutego 2024 r.

Wystawa przybliża twórczość Leona Kudły – rzeźbiarza uznanego za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli sztuki nieprofesjonalnej w powojennej Polsce.Prace Leona Kudły stanowią zapis kulturowego fenomenu, którym był rozkwit sztuki nieprofesjonalnej w powojennej Polsce. Zaprezentowane  prace pochodzą z kolekcji PME, a część obiektów należy do depozytu Muzeum Miasta Warszawy. Prace stanowiły część kolekcji z pracowni rzeźbiarza Karola Tchorka – wieloletniego przyjaciela Leona Kudły. Kameralna, bardzo urzekająca wystawa.

 

Więcej o wystawie: tutaj
Oferta na ferie: tutaj

Mogą także Ci się spodobać