Najciekawsze wystawy jesienne 2023 w polskich muzeach

Oto on, mozolnie przygotowywany przegląd najciekawszych wystaw jesiennych, które czekają na Was w polskich muzeach. Propozycji jest we wpisie całkiem sporo, ale jeśli uznacie, że wciąż brakuje tu jakiejś świetnej wystawy to dajcie znać – z przyjemnością dopiszę ją do listy. Jesienna oferta wystawiennicza jest w tym roku wyjątkowa różnorodna, znajdziecie tu bowiem zarówno wystawy malarskie, fotograficzne, jak i związane z rzemiosłem artystycznym czy powojennym wzornictwem. Jest w czym wybierać.

 

 

Gdańsk

Muzeum Narodowe w Gdańsku
„Sainer. Kol∞r”
22 lipca – 25 lutego 2024

 

Piękne, zabytkowe wnętrza Pałacu Opatów w Gdańsku-Oliwie stanowią obecnie miejsce prezentacji prac Przemysława Blezyka (ur. 1988), znanego pod pseudonimem „Sainer”. Artysta jest autorem popularnych murali rozsianych po całym świecie, a także obrazów, w których nawiązuje do klasyków polskiego malarstwa (zwłaszcza XX-wiecznych kolorystów i pejzażystów), tworząc swoje własne wersje nowoczesnego świata.

Więcej o wystawie: tutaj
Przemysław Blejzyk (Sainer) – „Czekając na wczoraj”, akryl na płótnie, 2015, fot. kolekcja prywatna

 

Kalisz

 

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej
„Alina” 
20.10. – 17.12.2023 r. 

Kameralna wystawa jest prezentacją słynnej, ale w Polsce nieznanej jeszcze widzom, kolekcji Galerii Loevenbrucka z Paryża, liczącej 55 małych form rzeźbiarskich, 30 rysunków i grafik stanowiących niemal intymny zapis twórczego procesu Aliny Szapocznikow. Na kaliskiej wystawie można podziwiać 33 formy rzeźbiarskie i 20 rysunków z tej kolekcji.

 

Więcej o wystawie tutaj:

Wojciech Fangor, „Alina Szapocznikow”, 1953, kolekcja prywatna, fot. mat. prasowe MOZK

 

Kępno

 

Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego 
„Peinture – Peinture! Niech żyje kolor! Komitet Paryski 1923-2023”
8 października 2023 r. – 3 marca 2024 r. 

Na wystawie zaprezentowane zostały prace artystów wywodzących się ze środowiska krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, którzy jesienią 1924 r., udali się w podróż do ówczesnej stolicy sztuki – Paryża, by zdobyć tam warsztat malarski, odkryć znaczenie koloru i przede wszystkim poddać się bezkompromisowej walce o malarską qualité obrazu – stanowiącej grupowe credo. Prace kolorystów m. in. T. P. Potworowskiego, Józefa Czapskiego, Jana Cybisa, Hanny Rudzkiej, Zygmunta Waliszewskiego czy Artura Nachta-Samborskiego,  pochodzące ze zbiorów Muzeów Narodowych w Warszawie oraz w Poznaniu skonfrontowane zostały z materiałami źródłowymi, wchodzącymi w skład kępińskiego Centrum Dokumentacji T. P. Potworowskiego – największego w kraju archiwum poświęconego życiu oraz twórczości malarza.

Więcej o wystawie tutaj: 

 

Katowice 

Muzeum Śląskie
„Pierwiastek żeński” 
28.06.2023 r. – 7.01.2024 r.

Wystawa prezentuje prace 21 artystek nieprofesjonalnych ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach. Wśród zaprezentowanych twórczyń, znajdują się prace m.in. Marii Wnęk, Justyny Matysiak, Marii Korsak czy Katarzyna Gawłowa. Każda z nich tworzyła inaczej i zajmowała się sztuką z różnych pobudek, bardzo często w atmosferze niezrozumienia, niedocenienia i wykluczenia społecznego. 21 pięknych, nierzadko przejmujących historii, które warto poznać.

 

Więcej o wystawie tutaj:

Regina Jędrzejkowska, 2010, mat. prasowe Muzeum Ślaskiego

 

Muzeum Śląskie 

„Chopinowi Duda-Gracz”
17 czerwca 2023 – 3 marca 2024

Muzeum Śląskie prezentuje niezwykły, unikatowy na skalę światową cykl malarski składający się z ponad300 poruszających prac obrazujących 295 utworów Fryderyka Chopina, jednego z najbardziej cenionych polskich kompozytorów. Duda-Gracz był wielkim miłośnikiem jego twórczości i stworzenie tego cyklu uważał za jedną z najważniejszych rzeczy, jaką wykonał w swoim życiu. Wystawie towarzyszy muzyka Fryderyka Chopina w wykonaniu Janusza Olejniczaka, pochodząca z płyt Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Więcej o wystawie: tutaj
Jerzy Duda-Gracz, „Cykl: Jerzy Duda-Gracz Chopinowi: Rondo c-moll op. 1- Wielowieś”

 

Konstancin-Jeziorna

 Villa le Fleur
„Zakopane. Wyrzeźbione. Wymalowane”
7.10.2023 r. – 31.03.2024 r.

Wystawa „Zakopane. Wyrzeźbione. Namalowane” przybliża losy współtworzonej przez miejscowych i przyjezdnych osady pod Tatrami, która u schyłku XIX w. ze szczególną mocą zaczęła przyciągać elity artystyczne i intelektualne. Trzon zorganizowanej przez Muzeum Villa La Fleur wystawy stanowią międzywojenne rzeźby powstałe w środowisku zakopiańskiej Państwowej Szkoły Przemysłu Drzewnego zestawione z blisko setką obrazów autorstwa najważniejszych przedstawicieli polskiej sceny artystycznej końca XIX i 1. poł. XX w., w tym m.in.: Władysława Ślewińskiego, Leona Wyczółkowskiego, Stanisława Witkiewicza, Zofii Stryjeńskiej, Leona Chwistka czy Witkacego. Obiekty pochodzą z topowych kolekcji muzealnych oraz zostały wypożyczone od osób prywatnych. To koniecznie trzeba zobaczyć.

 

Więcej o wystawie tutaj:

Jacek Malczewski, „Portret Stanisława Witkiewicza”, 1902, własność prywatna

 

 

Kraków 

 

Zamek Królewski na Wawelu
„Obraz Złotego wieku”
15.09. – 14.12.2023 r.

Imponujących rozmiarów wystawa ukazuje rozkwit kultury i sztuki w państwie polsko-litewskim pod panowaniem Zygmunta I i Zygmunta Augusta. Ponad 400 eksponatów wypożyczonych z wielu ważnych instytucji muzealnych na całym świecie zostało rozlokowane w 20 salach wawelskiego zamku. Tytułowy „Obraz” obejmuje dzieła wykonane z rozmaitych materiałów i z użyciem wielu technik – reprezentujących malarstwo tablicowe, malarstwo na płótnie, miniatury książkowe, rzeźby w drewnie i kamieniu, złotnictwo, hafciarstwo i tkactwo. Jedną z ciekawszych atrakcji na wystawie są słynne głowy wawelskie, które zostały zdjęte z kasetonowego stropu Sali Poselskiej i efektownie zaprezentowane tak, aby widz mógł się z nimi spotkać „oko w oko”.

 

Więcej o wystawie tutaj: 

Jedna z głów zaprezentowana na wystawie „Obraz złotego wieku” na Zamku Królewskim na Wawelu

 

 

Muzeum Narodowe w Krakowie

„Matejko. Malarz i historia”
23 czerwca 2023 –  7 stycznia 2024

 

Przekrojowa, ciekawa i doskonale zaaranżowana wystawa poświęcona została twórczości Jana Matejki, jednego z najsłynniejszych polskich XIX-wiecznych malarzy historycznych. Na ekspozycji, oprócz prac malarskich i szkiców (zarówno tych bardzo znanych, jak i tych mniej), można podziwiać również stroje, rekwizyty, interesujące archiwalia oraz dokumenty związane z życiem i twórczością Matejki.

Więcej o wystawie: tutaj
Jan Matejko, „Szkic do „Stańczyka”, 1861, Muzeum Narodowe w Warszawie

 

Muzeum Fotografii w Krakowie
Edward Steichen
14.10. 2023 – 28.01.2024 r.

 

Na krakowskiej wystawie można podziwiać fotografie Edward Steichena, jednego z ojców współczesnej fotografii. W MuFo  zaprezentowano wybór prac artysty z różnych okresów – od wczesnych piktorialistycznych krajobrazów, przez portrety tworzone na początku XX wieku w Nowym Jorku i Paryżu, zdjęcia modowe i reklamowe z dwudziestolecia międzywojennego, powstałe w czasie, kiedy Steichen odpowiadał za linię fotograficzną magazynów „Vogue” i „Vanity Fair”, aż po najpóźniejsze prace fotografa.

 

Więcej o wystawie tutaj:

Edward Steichen, Autoportret z aparatem, 1917, Copyright © 2023 The Estate of Edward Steichen / Artists Rights Society (ARS), New York (mat. prasowe MuFo)

 

 

Muzeum Etnograficzne w Krakowie
„Czas wyświetlania, czas wywoływania”
28.10.2023 – 5.04.2024 r.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad sto siedemdziesiąt fotografii wybranych z najstarszych zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Materiał źródłowy stanowić będą negatywy na kliszach szklanych oraz niewielkie papierowe odbitki wykonane w szlachetnych technikach. Na podstawie ich cyfrowych odwzorowań przygotowane zostaną wielkoformatowe wydruki, które pozwolą dostrzec całe bogactwo przedstawień i informacji zawartych w fotografiach. Prezentowane zdjęcia zrobiono na wsiach i w miastach Małopolski pod koniec XIX wieku i trzech pierwszych dziesięcioleciach XX. Przedstawiają ówczesne życie w tym regionie: zwyczaje mieszkańców, ich wygląd, pracę, domy i otoczenie.

 

Więcej o wystawie tutaj:

Zakład Fotograficzny Stefanii i Adama Janowskich w Myślenicach (autorstwo domniemane), Salomon (Szlomo) Bergoffen, lata 20. XX w., Myślenice, nr inw. V/2113/S (mat. prasowe MEK)

 

 

Lublin 

 

Muzeum Narodowe w Lublinie
„Oblicza plakatu. Kolekcja Ireny Hochman i Tadeusza Mysłowskiego”
4 lipca – 31 grudnia 2023

Prezentowane na wystawie plakaty stanowią część kolekcji sztuki współczesnej zebranej przez Irenę Hochman i Tadeusza Mysłowskiego – wywodzących się z Lublina marszandki i artysty, którzy swoje życie związali z Nowym Jorkiem. Obiekty, nazywane przez Tadeusza Mysłowskiego kwiatami ulicy, pochodzą przede wszystkim z przypadających na lata 60. ubiegłego wieku czasów studiów artysty w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (Na zaproszenie Muzeum już niebawem odwiedzę Lublin i napiszę coś więcej o tej wystawie)

Więcej o wystawie: tutaj

 

Łódź

Muzeum Sztuki w Łodzi
„Artur Nacht-Samborski. Maski czasu”
27.09.2023 r. – 18.02.2024 r.

 

Wystawa prowadzi uwagę widza ku późnemu okresowi twórczości Nachta-Samborskiego, rozpiętemu między latami 60. a połową lat 70. XX wieku. Liczne powstałe wówczas prace artysty wyzbyte są znamion konwencjonalnej portretowości i dają się ująć terminem głowy lub maski. Wyjątkowość tych dzieł pozwala na ich wyodrębnienie z całego œuvre artysty i skonfrontowanie z jego doświadczeniem egzystencjalnym. Zgromadzone na wystawie dzieła sztuki, w wielu przypadkach rzadko eksponowane publicznie, pochodzą z muzeów i kolekcji prywatnych. Prezentowane archiwalia i utensylia malarskie, będące niegdyś własnością artysty, znalazły się po jego śmierci w rękach spadkobierców, przyjaciół i instytucji państwowych.

 

Więcej o wystawie tutaj: 

fragment pracy – kartka ze szkicownika Mastiera staroj żiwopisi, ok. 1973-1974, Muzeum Sztuki w Łodzi, © Spadkobiercy Artura Nachta-Samborskiego i Muzeum Sztuki, Łódź (mat. prasowe MS w Łodzi)

 

Nowy Sącz

 

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu
„Zofia Rydet. Zapis socjologiczny”
7.10.2023 r. – 28.01.2024 r.

Wystawa fotografii Zofii Rydet to niezwykła okazja do przyjrzenia się z bliska efektom pracy jednej z najbardziej znaczących postaci polskiej fotografii. Rydet była autorką licznych cykli fotograficznych, spośród których „Zapis socjologiczny”, rozpoczęty w 1978 r. i kontynuowany aż do jej śmierci, zyskał szczególne uznanie odbiorców. Nowosądecka ekspozycja obejmuje ok. 100 fotografii, wchodzących w skład „Zapisu socjologicznego” i została zorganizowana dzięki uprzejmości Fundacji im. Zofii Rydet.

 

Więcej o wystawie tutaj: 

Zofia Rydet, fot. z cyklu „Zapis socjologiczny, mat. prasowe MNS

 

 

Radom 

 

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu
„Polscy monachijczycy”
5.10.2023 r. – 10.02.2024 r.

Na wystawie zaprezentowano 40 prac malarskich pochodzących ze zbiorów Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego. Wśród artystów działających od 1 poł. XIX do pocz. XX wieku zobaczymy obrazy m.in.: Jana Nepomucena Głowackiego, Juliusza Kossaka, Józefa Chełmońskiego, Jacka Malczewskiego oraz Józefa Brandta.

Więcej informacji tutaj:

 

 

Toruń

Muzeum Okręgowe w Toruniu
Misterium Słońca. Kopernik syn renesansu
9.09. – 12.11.2023 r.

Wystawa  opowiada o Mikołaju Koperniku, ukazując renesansowe bogactwo sztuki włoskiej, niezmierzoną mozaikę kultur obszaru Veneto i Emilii-Romanii. Na toruńskiej ekspozycji można podziwiać znaczące dzieła malarstwa, grafiki i rzemiosła artystycznego powstałe na terenie Italii pomiędzy XV, a XVI w. – w sumie niemal 650 eksponatów z uznanych muzeów i instytucji z Polski i Europy. Na uwagę zasługują m.in. prace takich twórców jak Cima de Conegliano, Marco Basaiti, Benedetto Coda, Innocenzo Francucci da Imola, Andrea Mantegna, Giorgio Bonola, Carlo Urbino, czy Albrecht Dürer.

 

Więcej informacji tutaj:

 

 

Warszawa

 

Państwowe Muzeum Etnograficzne
Prymityw z Powiśla. Leon Kudła 1879-1964″
13.10.2023 – 11.02.2024 r.

Wystawa przybliża twórczość Leona Kudły – rzeźbiarza uznanego za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli sztuki nieprofesjonalnej w powojennej Polsce.Prace Leona Kudły stanowią zapis kulturowego fenomenu, którym był rozkwit sztuki nieprofesjonalnej w powojennej Polsce. Zaprezentowane  prace pochodzą z kolekcji PME, a część obiektów należy do depozytu Muzeum Miasta Warszawy. Prace stanowiły część kolekcji z pracowni rzeźbiarza Karola Tchorka – wieloletniego przyjaciela Leona Kudły. Kameralna, bardzo urzekająca wystawa.

 

Więcej o wystawie tutaj:

mat. prasowe PME

 

Zamek Królewski w Warszawie
Geniusz Lwowa. Lwów jako ośrodek sztuki i jego kolekcje artystyczne
6.10.2023 – 14.01.2024 r.

 

Warszawski Zamek Królewski zaprasza w fascynującą podróż przez świat artystycznych skarbów stolicy Galicji, obejmujących malarstwo i rzeźbę od XVII wieku po wiek XX., a wśród nich dzieła mistrzów tej miary co Grottger, Malczewski, Matejko czy Siemiradzki, a także mniej znane perły sztuki zachodnioeuropejskiej. Prezentowane obiekty pochodzą z dwóch najważniejszych muzeów tego miasta – Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. Borysa Woźnickiego i Lwowskiego Muzeum Historycznego.

 

Więcej o wystawie tutaj: 

Jacek Malczewski, „Chrystus przed Piłatem”, Lwowska Galeria Sztuki

 

 

Muzeum Narodowe w Warszawie
„Picasso”
12.10.2023 – 14.02.20224 r.

 

Wystawa zorganizowana z okazji 50. rocznicy śmierci Pabla Picassa prezentuje jego grafiki, ilustracje książkowe oraz ceramikę, tworzoną na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Ekspozycja została podzielona na cztery sekcje. Pierwsza przybliża refleksję artysty na temat piękna. Druga koncentruje się wokół jego fascynacji postaciami mitologicznymi, zwłaszcza figurami faunów i centaurów (w których upatrywać można alter ego twórcy). W sekcji trzeciej można obejrzeć szeroki wybór prac wykonanych w technice ceramiki, będących niezwykłym świadectwem innowacyjności i pasji Picassa. Ostatnia część wystawy jest poświęcona polonikom w twórczości artysty, pochodzącym w znacznej mierze z unikatowej kolekcji dzieł Picassa ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

 

Więcej informacji tutaj: 

Ceramiczna sowa Pabla Picassa, fot. z wystawy w MNW

 

Łazienki Królewskie w Warszawie
„Obietnica Szczęścia. Maria Papa Rostkowska”
9.09.-3.12.2023 r. 

 

Wystawę w Starej Oranżerii tworzy 25 marmurowych rzeźb artystki, wśród których są takie dzieła, jak „Duży Anioł”, „Gaja”, „Jednorożec”, „Ptak szczęścia” czy „Pocałunek” czy tytułowa „Obietnica szczęścia”.Choć formalnie jej rzeźby zmierzają w stronę abstrakcji i aluzyjności, pozostają konkretne i łatwe do odczytania.  Zestawienie w przestrzeni Starej Oranżerii powstałych w kamieniu dzieł artystki z królewskimi gipsami i marmurami otwiera dialog, który toczy się z pominięciem kontekstów historycznych i stylistycznych.

 

Więcej informacji tutaj:

fot. Paweł Czarnecki, mat. prasowe Łazienek Królewskich w Warszawie

 

Muzeum Warszawy
„Moi Ver”
12.10.2023 – 4.02.2024 r. 

 

Wystawa odkrywa postać i twórczość Moshego Vorobeichica, należącego do czołówki europejskiej awangardy lat 20. XX wieku fotografa, grafika i malarza. Ukończył studia w Bauhausie, działał w Paryżu i tam przyjął pseudonim Moi Ver. Wielokrotnie powracał jednak do Wilna i do Polski, gdzie fotografował żydowski świat, który wkrótce miał przestać istnieć. Na wystawie Moi Ver zaprezentowane zostanie ponad 300 obiektów: fotografie, plakaty, wydawnictwa, projekty książek, obrazy i dokumenty. Dzięki wieloletniej pracy w archiwum artysty polska publiczność będzie miała po raz pierwszy okazję zobaczyć niezwykle bogatą i różnorodną twórczość Vorobeichica uznawanego we Francji za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli fotografii awangardowej. Po Paryżu i Warszawie w przyszłym roku wystawa trafi do Tel Awiwu.

Więcej informacji tutaj: 

fot. Moi Ver, Matka z dziećmi w dzień targowy, 1937 / Yossi Raviv-Moi Ver Archive (mat. prasowe MW)

 

 

Wrocław

 

Muzeum Narodowe we Wrocławiu, oddział Pawilon Czterech Kopuł
„Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII-XXI w.)
14 lipca 2023 – 14 stycznia 2024

 

Ponad 500 dzieł sztuki – od malarstwa, rzeźby i grafiki, poprzez złotnictwo, meble, porcelanę, ubiory i akcesoria mody aż po fotografie i instalacje wideo – zaprezentowanych zostało na pierwszej w historii muzealnictwa wystawie poświęconej sztuce rokokowej i neorokokowej na Śląsku. Ekspozycję uzupełniają prace współczesnych artystów, dla których rokoko jest źródłem inspiracji. Jest to wielka afirmacja stylu, który w dalszym ciągu fascynuje i zaskakuje.


Więcej o wystawie: tutaj
Od lewej: Malarz nieokreślony, „Portret Dietricha Adolfa von der Recke”, olej/płótno, ok. 1760/ Volker Hermes, „Hidden Anonymous” (Silesian I)”, kolaż fotograficzny, 202

 

Muzeum Narodowe we Wrocławiu
„Szklane życiorysy. Polskie projektantki szkła 1945-2020”
3.10.2023 – 14.01.2024 r. 

Wielka wystawa prezentuje twórczość polskich designerek szkła tworzących w ciągu ostatnich 75 lat. Ich aktywność zawodowa – niezwykle bogata, ale niemal nieznana – świadczy o niebagatelnej roli, jaką odegrały w historii wzornictwa ostatnich dekad. Kobiety-projektantki pozostawały na ogół w cieniu swoich kolegów, rzadko pełniły funkcje kierownicze w ośrodkach wzorcujących.

Więcej o wystawie tutaj: 

Barbara Górska-Kaczmarek, wazony „Kanna”, 1973, fot. mat. prasowe MNWr

 

 

Zakopane

 

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem
„Urbamistyka. Sztuka w Zakopanem”
5.08. – 5.11. 2023 r.

Wystawa opowiada o zakopiańskiej plastyce i designie podlanych sosem kosmopolitycznego modernizmu i uwspółcześnionego folkloru. Interesuje nas historia powojennej sztuki, związanej zarówno z miejską przestrzenią jak i prywatnymi wnętrzami, z lokalnym rzemiosłem i masową produkcją, z fascynacją pierwotną ludowością i obsesją awangardy. W tym sensie UrbaMistyka to próba zmierzenia się z zapomnianą, wymazaną albo nigdy nie urzeczywistnioną ikonografią Zakopanego i fenomenem miasta, którego wizja rozciąga się między góralską wsią, nowoczesną metropolią, a legendarną kolonią artystów.

Więcej informacji tutaj:

Antoni Rząsa, „Zadumana/Zamyślona”, 1960, Galeria Antoniego Rząsy w Zakopanem

 

 

Mogą także Ci się spodobać