Kup sobie SZTUKĘ i wesprzyj WOŚP, czyli zbiór ciekawych licytacji

 

Jak co roku, kibicuję  mocno Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy i bardzo mnie cieszy, że wiele twórców, postaci ze świata sztuki oraz instytucji artystycznych postanowiło wesprzeć inicjatywę i przekazać piękne rzeczy na charytatywne aukcje. Myślę, że to doskonała okazja, aby nabyć fajne dzieło sztuki, a przy okazji pomóc tym, którzy tej pomocy bardzo potrzebują. Aby zachęcić Was to udziału w akcji postanowiłam zebrać w jednym miejscu najciekawsze, wg mnie, licytacje z kategorii „antyki i sztuka” oraz aukcje sztuki. Przedmioty są zróżnicowane cenowo i zaczynają się od naprawdę przystępnych kwot – sama zaczaiłam się na kilka rzeczy i mam nadzieję, że Wy także znajdziecie coś dla siebie. Polecam, klikajcie w linki i sprawdzajcie przebieg licytacji, ponieważ niektóre prace nadal nie przekroczyły 100 zł. Warto również samemu przeglądnąć Allegro, ponieważ pięknych rzeczy jest tam znacznie więcej – ja wybrałam tylko niewielką cząstkę 🙂

 

 DESA. Aukcja charytatywna dla WOŚP

 

12 stycznia w Warszawie w siedzibie Desy o godzinie 17 odbędzie się aukcja 54 dzieł sztuki. W katalogu online przeważają prace artystów współczesnych, m.in. prace Jana Berdyszaka, Andrzeja Gałka czy figurka „Nike” Gustawa Zemły, którą w 2019 otrzymał Mariusz Szczygieł. Cena wywoławcza każdego dzieła sztuki to 500 zł.

 

Jan Berdyszak, „Wyspy organiczne”, 2008, fot. DESA

 

 

DESA. Aukcja charytatywna kolekcji MBANKU dla WOŚP

 

12 stycznia w Warszawie w siedzibie Desy  o godzinie 18 odbędzie się aukcja 86 dzieł sztuki z kolekcji MBANKU. W ofercie m.in. wielkoformatowy obraz „Wyjazd na polowanie” Juliana Fałata, rzeźba Mitoraja oraz prace znanych współczesnych twórców. Ceny wywoławcze wszystkich obiektów dostępnych w katalogu online rozpoczynają się od 500 zł.

Julian Fałat, „Wyjazd na polowanie”, 1898, fot. DESA

 

 

Zdzisław Beksiński, „Sen”, fotografia z 1968 roku

 

Beksiński to nazwisko, które elektryzuje miliony miłośników sztuki na całym świecie. Czarno-biała fotografia (odbitka żelatynowo-srebrowa) przedstawia rysunek samego artysty i jest przez niego sygnowana na odwrociu.

fot. Koneser Kraków

 

 

Stanisław Janowski, „W koszarach”, rysunek ołówkiem z 1914 roku

 

Szkic polskiego artysty Stanisława Janowskiego, brata Bronisławy Rychter-Janowskiej, także artystki oraz drugi mąż Gabrieli Zapolskiej. Janowski był malarzem, scenografem oraz ilustratorem. Rysunek przedstawia koszary Legionów Polskich, do których należał sam artysta.

fot. Koneser Kraków

 

 

Tadeusz Kantor, „Don Kichot”, rysunek flamastrem

 

Rysunek jednego z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych, przedstawiający szkic stroju/postaci Don Kichota.  Salon Dzieł Sztuki Koneser w Krakowie oferuje w ramach aukcji również odręczne zapiski Kantora, będące planem przyjęcia w Krakowie zagranicznych gości. W liście wielokrotnie pojawia się nazwisko Konstantego Węgrzyna, bliskiego współpracownika Kantora oraz pierwszego dyrektora Cricoteki, z którym organizator aukcji oferuje wyjątkowe spotkanie.

 

fot. Koneser Kraków

 

 

David Schab, „Wigilia”, obraz olejny z 2019 roku 

 

Wspaniale rokujący, rozwijający się artysta. David mieszka na co dzień w Bristolu i maluje energetyczne, barwne obrazy. Niedawno mieliśmy okazję porozmawiać w wywiadzie dla magazynu „Artysta i Sztuka” i to była dla mnie bardzo szczera, ciekawa i inspirująca rozmowa. Artysta podarował mi swój nokturn, który właśnie trafił do oprawy i niebawem zawiśnie na honorowym miejscu w salonie 🙂

fot. David Schab

 

 

Bartosz Kosowski, „Kompozycja przestrzenna”, plakat 

 

Bartosz jest jednym z najwybitniejszych ilustratorów młodego pokolenia. Jego plakat inspirowany twórczością Katarzyny Kobro powstał w limitowanej edycji 32 sztuk i po raz pierwszy pojawia się w sprzedaży. Praca jest sygnowana przez artystę.

fot. Bartosz Kosowski

 

 

Waldemar Marszałek, „Lotem ptaka”, obraz olejny z 2018 roku

 

Polski malarz, grafik i rysownik o wyjątkowym, rozpoznawalnym stylu. Jego prace mają marzycielski, oniryczny charakter i cieszą się uznaniem pasjonatów i kolekcjonerów nie tylko w Polsce, ale też za granicą.

fot. Fundacja WOŚP

 

 

Ewa Ćwikła, „The Mask”, fotografia

 

Ewa to wspaniała, niezwykle ciepła i utalentowana fotografka, z którą również miałam okazję przeprowadzić wywiad dla kwartalnika „Artysta i sztuka”. Mieszka i tworzy w Holandii, zdobywa nagrody i co chwilę ma nowe, świetne pomysły na kolejne prace.

fot. Fundacja WOŚP

 

 

Sylvia Makris, „Śmierć”, fotografia 

 

Kolejna cudowna kobieta, którą poznałam dzięki pracy redaktorki we wspomnianym magazynie o sztuce. Sylvia jest autorką świetnego fotograficznego cyklu Old Masters, o którym już kiedyś pisałam na blogu. Poniższa praca to efekt współpracy z zespołem Behemoth i nawiązuje do słynnej pracy Jacka Malczewskiego.

fot. Sylvia Makris

 

 

Stanisław Żołądź, „Wietrzny dzień”, akwarela 

 

Stanisław Żołądź to wybitny polski artysta, tworzący naprawdę wyjątkowe, idealne wręcz prace w bardzo trudnej i wymagającej technice, jaką niewątpliwie jest akwarela. Malarz mieszka w Szwecji i miał okazję pracować dla Szwedzkiej Akademii Nauk przy przygotowaniu dyplomów tegorocznej Narody Nobla. To kolejny już twórca, który pojawił się w najnowszym numerze magazynu „Artysta i Sztuka” i który został zaproszony do udziału w WOŚP – wychodzi na to, że zainspirowaliśmy Pana Jurka Owsiaka i jego ekipę. Serce rośnie 😉

fot. Fundacja WOŚP

 

 

Katarzyna Bukowska. „Tatry Zachodnie”, akwarela z 2019 roku

 

Bardzo przyjemna, lekka akwarelka artystki Katarzyny Bukowskiej. Malarka studiowała ASP w Warszawie,  pod opieką m.in. prof. Jerzego Nowosielskiego. Jej prace zdradzają zamiłowanie do górskich wycieczek w Tatry i w Bieszczady, które inspirują ją do nowych prac.

fot. Katarzyna Bukowska

 

Marek Raczkowski, „Kot”, rysunek 

 

Rysunek Raczkowskiego, znanego rysownika i satyryka, został przekazany na licytację przez Fundację „Przekroju”. Zwycięzca otrzyma również roczną prenumeratę kwartalnika „Przekrój”.

fot. Fundacja WOŚP

 

 

Łukasz Bogdan, „Historia Babel – Metropolis”, linoryt z 2011 roku

 

Ręcznie wykonany linoryt Łukasza Bogdana, laureata nagród w dziedzinie grafiki. Artysta w swoich grafikach wiele miejsca poświęca tematyce wieży Babel.

 

fot. Łukasz Bogdan

 

 

 

Stary metronom z XIX wieku

Piękny, mechaniczny metronom wyprodukowany we Francji. Polecam nie tylko muzykom, ale również fanom sztuki surrealistycznej oraz ruchu dada, ponieważ bardzo podobny metronom stał się bohaterem instalacji artystycznej Man Raya zatytułowanej: „Obiekt do zniszczenia”. Można się troszkę pobawić i samemu stworzyć podobną rzecz, przyklejając na ruchomą wskazówkę wydrukowane oko 😉

 

                  Fot. Aukcja Allegro

 

 

Głowy wawelskie, Cepelia, lata 70. XX w.

 

Propozycja dla miłośników renesansu i fanów reliktów z okresu PRL-u. Te oryginalne, wielkoformatowe „Głowy Wawelskie” powstały w XVI wieku w warsztacie Sebastiana Tauerbacha, a te z lat 70. XX wieku wykonano na zamówienie Cepelii. Produkcja raczej masowa, ale i tak główki mają swój urok.

                   fot. Aukcja Allegro

 

 

Olek, „Sowa uszatka”, rysunek kredkami, 2019/2020 

Ale cóż wielkie dzieła i wielkie nazwiska, skoro Olek, lat 6, postanowił namalować dla WOŚP zwierzątka z różnych zakątków świata! Możecie nie chcieć na ścianie Fałata czy Beksińskiego, ale prace Olka to jest po prostu must have, mówię Wam. Olek, zamykasz tę listę ponieważ jesteś mistrzem świata!

 

fot. Aukcja Allegro

 

PS Ach, byłaby zapomniała!Mnie, chociaż nie jestem dziełem sztuki, też można wylicytować! Zapraszam Was serdecznie na zwiedzanie Muzeum Narodowego w Krakowie pod moją merytoryczną opieką.  Pobyt w sejmie jest już warte ponad tysiąc złotych, nie pozwólcie, żeby sztuka przegrała z polityką 🙂

LINK do najlepszej aukcji WOŚP, czyli mojej! 

Mogą także Ci się spodobać