Całkiem niedawno przygotowywałam dla Was wpis na temat ciekawych letnich wystaw w naszym kraju, tymczasem jesień już puka do drzwi i zmusza do wyciągnięcia z odmętów szafy ciepłego płaszcza. No dobrze, czas zmienić garderobę, przestawić się na lekko melancholijny tryb wrześniowy i przekonać się, co ciekawego w tym czasie ma dla nas do zaoferowania świat muzeów i galerii – a jest tych wydarzeń naprawdę sporo!
1. Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Sztuki Nowoczesnej, Fangor. Poza obraz
Wystawa pozwoli poznać twórczość Fangora w sposób kompleksowy, począwszy od pierwszych wczesnych prac, przez dzieła powojenne, socrealistyczne, aż do całkowitego zerwania z figuratywnością, z której artysta jest najbardziej kojarzony. Jak przekonują organizatorzy „ważną częścią wystawy będą materiały archiwalne (kroniki filmowe, zdjęcia prywatne, wywiady z artystą), które zanurzą dzieła w kontekście historycznym i biograficznym”. Na wystawie pojawi się ponad 100 obrazów i 90 rysunków, plakaty, a także rzeźby ze wszystkich okresów twórczości Fangora. Zapowiada się bardzo ciekawie!
Czas trwania: 7 października 2022 – 5 stycznia 2023
2. Muzeum Narodowe w Krakowie, Łempicka
Po bijącej rekordy wystawie w Muzeum Narodowym w Lublinie przyszedł czas na Łempicką w Krakowie. Krakowska ekspozycja jest jednak inna, muzeum zdecydowało się bowiem położyć nacisk na monograficzny przegląd dzieł tej słynnej artystki. Na ekspozycji można podziwiać niemal czterdzieści obrazów pochodzących z muzeów i zbiorów prywatnych w Europie i USA.
Czas trwania: 9 września 2022 – 12 marca 2023
3. Muzeum Narodowe w Krakowie, Nowy początek. Modernizm w II RP
Ta wielowątkowa wystawa prezentuje pierwszą falę modernizmu w Polsce w okresie międzywojennym. W Gmachu Głównym krakowskiego muzeum podziwiać można różne efekty twórczego doświadczania nowoczesności i angażowania się w nią – od malarskich obrazów po techniczne wynalazki, od architektury po projekty tkanin, mebli i przedmiotów codziennego użytku.
Czas trwania: 29 lipca 2022 – 12 lutego 2023
4. Zamek Królewski na Wawelu, Królewski Rembrandt na Wawelu
Tuż po wizycie w Łazienkach Królewskich portret konny przedstawiający „Jeźdźca polskiego” Rembrandta trafił do Zamku Królewskiego na Wawelu. Ekspozycja obrazu odbywa się w specjalnie zaaranżowanej sali parteru w skrzydle wschodnim, tak, aby uwaga widza koncentrowała się tylko na tym jednym dziele.
Czas trwania: 18 sierpnia – 16 października 2022
5. Muzeum Villa la Fleur w Konstancinie-Jeziornie, Tamara Łempicka a art déco
To kolejna niezwykle ciekawa ekspozycja poświęcona Tamarze Łempickiej, prezentująca ponad siedemdziesiąt oryginalnych dzieł malarki: obrazów olejnych, rysunków i grafik. Wystawa podejmuje różne, mało akcentowane dotychczas, wątki interpretacyjne związane z twórczością Tamary Łempickiej, dlatego warto wybrać się zarówno do Krakowa jak i do Villi la Fleur – przepięknego miejsca skupionego wokół sztuki art deco.
Czas trwania: 17 września – 17 grudnia
6. Muzeum Narodowe w Warszawie, Przesilenie. Malarstwo Północy 1880–1910
Na wystawie zaprezentowane zostaną dzieła z przełomu XIX i XX wieku najistotniejszych twórców ze Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii i Islandii, które przybliżą polskiej publiczności historię i kulturę tych krajów. Wybór ten uzupełnią także polskie obrazy, których tematyka i styl bliskie będą pracom skandynawskim. Narracja wystawy będzie skoncentrowana wokół kilku zagadnień charakterystycznych dla sztuki północy, takich jak: natura, związane z nią ludzkie życie i praca, dom i rodzina, mity i legendy narodowe, pejzaż symboliczny oraz „wnętrze” człowieka.
Czas trwania: 18 listopada 2022 – 5 marca 2023
7. Zamek Królewski w Warszawie, Bernardo Bellotto. W 300. rocznicę urodzin malarza
Wystawa zorganizowana została w 300. rocznicę urodzin artysty i jest wynikiem współpracy Zamku Królewskiego w Warszawie z Staatliche Kunstsammlungen w Dreźnie. Na ekspozycji znajdują się obrazy, grafiki i rysunki najbardziej charakterystyczne dla poszczególnych okresów twórczości Canaletta, nadwornego malarza Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Czas trwania: 23 września 2022 – 8 stycznia 2023
8. Zamek Królewski w Warszawie (Pałac Pod Blachą), Jan Piotr Norblin. Sentymentalny reporter
Jest to pierwsza monograficzna prezentacja prac tego artysty w dziejach Zamku Królewskiego w Warszawie. Na pokaz składa się 125 dzieł sztuki ze zbiorów Zamku – oleje, gwasze, akwarele, rysunki kreślone tuszem i akwaforty. Wśród prezentowanych eksponatów znajdują się m.in. prace dotąd nieznane lub dotychczas uznawane za zaginione. Norblin uważany jest za ojca polskiego malarstwa rodzajowego i jednego z czołowych artystów epoki stanisławowskiej.
Czas trwania: 9 września – 11 grudnia 2022
9. Łazienki Królewskie w Warszawie, Arcydzieła dla króla? Rubens, Van Dyck, Teniers II ze zbiorów Dulwich Picture Gallery
Na wystawie eksponowanych jest pięć arcydzieł XVII i XVIII-wiecznego malarstwa europejskiego: „Portret damy” Petera Paula Rubensa, „Madonna z Dzieciątkiem” Anthony’ego van Dycka, „Rozmawiający wieśniacy na tle pejzażu z kościołem” Davida Teniersa Młodszego, „Sąd Parysa” Adriaena van der Werffa oraz „Żołnierze grający w kości” Salvatora Rosy pochodzące ze zbiorów Dulwich Picture Gallery. Zanim obrazy te trafiły do zbiorów Dulwich Picture Gallery, zakupione zostały przez Noela Desenfansa, wziętego londyńskiego marszanda, i anonsowane jako „nabyte dla Jego Wysokości króla Polski”.
Czas trwania: 9 września – grudnia 2022
10. Muzeum Narodowe w Lublinie, Magia Starożytnego Egiptu
Poprzez zabytki związane z historią, kulturą, życiem codziennym, religią oraz obrzędami pogrzebowymi Muzeum Narodowe w Lublinie ukaże najistotniejsze aspekty świata starożytnych Egipcjan. Na wystawie zostanie zaprezentowanych blisko 200 artefaktów, z których część pokazywana będzie po raz pierwszy. Liczące tysiące lat eksponaty wypożyczono z: Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego.
30 września 2022 – 5 marca 2023
11. Muzeum Kinematografii w Łodzi, Kawalerowicz – kolekcja
W setną rocznicę urodzin Jerzego Kawalerowicza, wybitnego reżysera i pierwszego kierownika artystycznego Studia Filmowego „Kadr”, Muzeum Kinematografii przygotowało wystawę poświęconą jego twórczości oraz kulisom pracy z kolekcją. Na wystawie oprócz unikalnych eksponatów zaprezentowane zostały sposoby opracowywania i magazynowania muzealiów.
23 września 2022 – 29 stycznia 2023
12. Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, Siedem etapów życia kobiety
Na wystawie wyeksponowano prace siedmiu malarek: Martyny Czech, Karoliny Jabłońskiej, Katarzyny Karpowicz, Agaty Kus, Doroty Kuźnik, Magdaleny Moskwy i Agaty Słowak, które należą do grona najoryginalniejszych i najciekawszych współczesnych polskich twórczyń. Głównym motywem wystawy jest wątek wanitatywny. Tytuł projektu został zaczerpnięty z pracy malarskiej niemieckiego artysty doby renesansu Hansa Baldunga Griena, odnoszącej się do motywu przemijania oraz siedmiu cykli kobiecego życia.
Czas trwania: 23 września – 13 listopada
13. Muzeum Sztuki w Łodzi, Erna Rosenstein, Aubrey Williams. Ziemia otworzy usta
Wystawa stworzy dialog pomiędzy twórczością Aubrey Williamsa (1926–1990), malarza z Gujany związanego z Wielką Brytanią, oraz Erny Rosenstein (1913–2004), urodzonej we Lwowie polskiej artystki żydowskiego pochodzenia. Powinowactwa twórczości Williamsa i Rosenstein są punktem wyjścia do refleksji o sztuce, w której praca z trudną historią i diasporyczną tożsamością znajdują wyraz w języku abstrakcji oraz onirycznego surrealizmu.
Czas trwania: 28 października 2022 – 12 lutego 2023 roku
14. Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Świat zatrzymany. Martwa natura na przestrzeni wieków
Wystawa ukazuje niezwykle ważny w dziejach sztuki temat malarski w przekrojowym ujęciu. Widz, oglądając zgromadzone na ekspozycji wspaniałe dzieła, może prześledzić, jak zmieniały się koncepcje artystyczne w podejściu do tego gatunku pod względem treści, formy oraz zagadnień formalnych. Wybór różnorodnych prac daje możliwość obcowania z wybitnymi artystami sztuki polskiej i europejskiej. Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą z wielu muzeów w Polsce, m.in. z Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Muzeum Lubelskiego w Lublinie czy Muzeum Sztuki w Łodzi.
Czas trwania: 5 sierpnia – 30 października
15. Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Anish Kapoor
Prezentacja rzeźb Anisha Kapoora w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku będzie pierwszą w Polsce wystawą jednego z mistrzów współczesnej rzeźby i pozwoli przybliżyć jego twórczość polskiej publiczności. Artysta tworzy abstrakcyjne formy wykonane w najrozmaitszych materiałach: kamieniu, nierdzewnej stali, pigmencie, drewnie, żywicach, plastiku, cemencie czy tkaninie. Na wystawę w Orońsku artysta zaproponował 9 kamiennych rzeźb do przestrzeni Muzeum Rzeźby Współczesnej oraz 3 obiekty do Oranżerii.
Czas trwania: 1 października 2022 – 12 lutego 2023
16. Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Tryumf Koloru. Arcydzieła grafiki francuskiej z przełomu XIX i XX wieku z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie
W przestrzeniach Zamku można podziwiać ponad 100 prac graficznych wykonanych przez najwybitniejszych francuskich artystów z przełomu XIX i XX wieku, takich jak: Pierre Bonnard, Jules Chéret, Maurice Denis, Eugène Grasset, Henri Gabriel Ibels, Auguste Lepère i wielu innych. Zbiór arcydzieł grafiki francuskiej, przechowywany na co dzień w Muzeum Narodowym w Krakowie, w większości pochodzący z kolekcji Feliksa Jasieńskiego.
10 września – 11 grudnia 2022
17. Muzeum Narodowe w Poznaniu, Awangardzistka. Maria Nicz-Borowiakowa 1899-1944
Poznańskie muzeum przygotowało pierwszą monograficzną wystawę jednej z ważniejszych artystek polskiego konstruktywizmu. Na eskpozycji pojawiły się jej prace z lat trzydziestych XX wieku, dotychczas nieznane szerokiej publiczności oraz zachowane w rękach rodziny dokumenty i wspaniałe fotografie. To świetna okazja, żeby odkryć tę niezwykle ciekawą, chociaż mało znaną artystkę awangardową.
Czas trwania: 7 sierpnia – 27 listopada 2022